Župan Juraj Blanár neprišiel, diskusia odkryla pravdu o nás

Autor: Vanda Tuchyňová | 27.10.2013 o 17:48 | (upravené 13.2.2015 o 14:53) Karma článku: 15,98 | Prečítané:  16666x

Korupcia nás zožiera zaživa.  Ročne ooberá krajinu o pol miliardy eur.  To všetko ale vieme - už naspamäť.  Napriek tomu nám nič iné neostáva  - len o všetkom do nemoty diskutovať, lebo na viac nemáme. Na Slovensku niet  moci - verejnej sily, ktorá by dokázala drancovanie zastaviť.

 

Na debatu s kandidátmi na žilinského župana prišla stovka ľudí. Konala sa v žilinskej Nádácii Polis. A témou bola táto nekonečná  téma - klientelizmus a korupcia.

Zmyslom akcie OZ Proti korupcii nebolo však publikum uspať. Mlátiť prázdnu slamu a plniť si povinnosť šírenia osvety. Prišli sme s dôkazmi. S konkrétnymi informáciami o praktikách pri verejných zákazkách Žilinského samosprávneho kraja.

 

Podvody a klamstvo nás už zo stoličiek nezdvíhnú

Padli konkrétne firmy, osoby, prepojenia - konkrétne prípady kysuckej podnikateľskej skupiny, ktorej sa roky darí na úrade vyššieho územného celku. 10 mil. EUR zákaziek, viac ako 50 percentné dodatky k zmluvám, v ďalšom prípade zneužité eurofondy potvrdené nálezom ministerstva i odborného znalca. Jasné a čisté línie, ozvena na dôkazy ale chýba. V mlčaní a v nezáujme ostávajú politici, zamestnanci, blízki županovi i žilinskí novinári.

Mlčíme ...

A publikum? Do akej miery sú pre diváka dôležitejšie dôkazy predložených prípadov ako popularita kandidáta ktorého prišli podporiť? Nedovolím si odhadnúť. K dobrému pocitu mi ale niečo chýba.

Župan Juraj Blanár sa z účasti na diskusii ospravedlnil. Ako povedal, dostal pozvanie na dôležité rokovanie do Ženevy, tri dni pred termínom diskusie. Bolo by zaujímavé skúmať, koľkí sme si takéto vysvetlenie osvojili?

 

Lepšie mlčať ako klamať?

Čeliť faktom a informáciám, naznačujúce klientelizmus na úrade, musí byť pre župana ťažké. Možno je v takomto prípade naozaj taktickejšie - vyhnúť sa priamej konfrontácii. Možno by debata vábila k opakovanej nepravde a neustálemu zatĺkaniu. A možno už i županovi sila a chuť na takýto duel chýba.

Jeden z prítomných študentov v rámci otázok diskusie namietal, že sme venovali podstatnú časť debaty dôkazom a konkrétnym prípadom nečestnosti, nepoctivosti, podozreniam z klientelizmu. Načo? Visela vo vzduchu otázka. Mali ste to zavesiť na web a tu zbytočne nezdržiavať, dodal.

Mladý muž sám netuší, čo povedal. Vek a neskúsenosť ho však ospravedlňujú. Bránili mu doceniť dôležitosť predložených informácii. Ale pocit, ktorý si nesiem z debaty mi nedovolí spať. Presviedča ma, že bol zrkadlom mnohých z nás.

Klientelizmu a korupcii sa nedarí na Slovensku preto, že máme zlých, nečestných a podlých politikov. Je úspešný vďaka občanovi, ktorý je voči nečestnosti, klamstvu a podlosti ľahostajný.

Nepravda a lož začne poháňať človeka až vtedy, keď sa dotkne jeho života. Až keď nám siahne na krk, naberáme odvahu na vzburu. Potom však už neraz na boj nestačíme. V bolesti a v krivde strácame silu a čakáme na pomoc človeka, ktorému pravda nezovšednela.

 

Odkaz na záznam z besedy:

http://www.youtube.com/watch?v=FaUg32wsmI8&feature=youtu.be

 

Vanda Tuchyňová,

predsedníčka OZ Proti korupcii

 

Blog vznikol na základe podpory projektu Strážca  transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov. Bol podporený sumou 74.677,80 € z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009 – 2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom projektu  Strážca  transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov je  Rozvoj advokačných a watch-dogových aktivít.

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?