Župan Blanár nechce, aby sme videli do výdavkov na volebnú kampaň

Autor: Vanda Tuchyňová | 5.12.2013 o 22:52 | (upravené 13.2.2015 o 11:08) Karma článku: 15,15 | Prečítané:  8896x

Najvplyvnejší muž v Žilinskom samosprávnom kraji odmietol sprístupniť údaje Občianskeho združeniu Proti korupcii. Použil dva argumenty. Z úradu vyššieho územného celku nevytiekol ani cent na kampaň, do volieb išiel ako fyzická osoba a zo zákona mu nevyplýva povinnosť informácie zverejniť. Žiadosti teda nevyhovuje.

 

A boli sme „povyprávaní."

Keď kolegyňa písala za združenie  mail na úrad, neverila som, že príde takýto „odpis". V Žiline som bola roky zvyknutá na to, že za Jána Slotu sa s novinármi nik nebavil, keď nebola chuť. Je ale známe, že prednosťou žilinského župana bezpochyby vždy bola slušnosť a korektnosť v jednaní.

Čo je také tajné v dokladoch Juraja Blanára, keď  je ochotný obetovať svoju povesť ?

Slovensko je znechutené a  frustrované z politiky. Dookola točíme o nedôvere a do toho v Žiline opäť riadny buchnát.

 

Zbytočný dôvod na ďalšie špekulácie

Verejný činiteľ, poslanec národnej rady a najvyššia autorita v kraji odmietne zverejniť, z čoho a akým spôsobom financoval masívnu volebnú kampaň.  Pre občiansku verejnosť, pán Blanár,  je to veľké sklamanie.

A čo vzor pre vaše deti, pre budúcich politikov, nádejných poctivých županov, starostov, primátorov?  Dá sa postaviť  pred nich s Vašim rozhodnutím?

Odmietnuť zverejnenie  financovania volebnej kampane ponúka priestor na ďalšie špekulácie a krčmové reči. Šuškanda, že kampane politických strán, starostov, primátorov sú financované z predražených  verejných zákaziek,  z korupčných zdrojov môže ďalej pokračovať. Podmienky sú totiž dobré.  Na dôveru stále chýba dôvod.

Život Žilinského samosprávneho kraja nie je bez otáznikov. Z informácii Transparency Internationnal Slovensko i analýz zmlúv OZ Proti korupcii možno špekulovať  o všeličom. Prepojenie úspešných firiem vo verejných zákazkách na politické špičky kraja, 30%  až 50% dodatky k zmluvám,  nákupy drahých tonerov  a k tomu neochota zverejniť  financovanie volebnej kampane župana.

Ako má občan vyhodnotiť  takýto sumár, pán Blanár ?

 

Odkaz na verejnú diskusiu OZ Proti korupcii s kandidátmi na žilinského župana v téme: Korupcia a rozkrádanie verených zdrojov:

http://www.youtube.com/watch?v=FaUg32wsmI8&feature=youtu.be)

 

Blog vznikol na základe podpory projektu Strážca  transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov. Bol podporený sumou 74.677,80 € z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009 – 2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom projektu  Strážca  transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov je  Rozvoj advokačných a watch-dogových aktivít.

 

article_photo

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme


Už ste čítali?