Župan Blanár nechce, aby sme videli do výdavkov na volebnú kampaň

Autor: Vanda Tuchyňová | 5.12.2013 o 22:52 | (upravené 13.2.2015 o 11:08) Karma článku: 14,98 | Prečítané:  9039x

Najvplyvnejší muž v Žilinskom samosprávnom kraji odmietol sprístupniť údaje Občianskeho združeniu Proti korupcii. Použil dva argumenty. Z úradu vyššieho územného celku nevytiekol ani cent na kampaň, do volieb išiel ako fyzická osoba a zo zákona mu nevyplýva povinnosť informácie zverejniť. Žiadosti teda nevyhovuje.

 

A boli sme „povyprávaní."

Keď kolegyňa písala za združenie  mail na úrad, neverila som, že príde takýto „odpis". V Žiline som bola roky zvyknutá na to, že za Jána Slotu sa s novinármi nik nebavil, keď nebola chuť. Je ale známe, že prednosťou žilinského župana bezpochyby vždy bola slušnosť a korektnosť v jednaní.

Čo je také tajné v dokladoch Juraja Blanára, keď  je ochotný obetovať svoju povesť ?

Slovensko je znechutené a  frustrované z politiky. Dookola točíme o nedôvere a do toho v Žiline opäť riadny buchnát.

 

Zbytočný dôvod na ďalšie špekulácie

Verejný činiteľ, poslanec národnej rady a najvyššia autorita v kraji odmietne zverejniť, z čoho a akým spôsobom financoval masívnu volebnú kampaň.  Pre občiansku verejnosť, pán Blanár,  je to veľké sklamanie.

A čo vzor pre vaše deti, pre budúcich politikov, nádejných poctivých županov, starostov, primátorov?  Dá sa postaviť  pred nich s Vašim rozhodnutím?

Odmietnuť zverejnenie  financovania volebnej kampane ponúka priestor na ďalšie špekulácie a krčmové reči. Šuškanda, že kampane politických strán, starostov, primátorov sú financované z predražených  verejných zákaziek,  z korupčných zdrojov môže ďalej pokračovať. Podmienky sú totiž dobré.  Na dôveru stále chýba dôvod.

Život Žilinského samosprávneho kraja nie je bez otáznikov. Z informácii Transparency Internationnal Slovensko i analýz zmlúv OZ Proti korupcii možno špekulovať  o všeličom. Prepojenie úspešných firiem vo verejných zákazkách na politické špičky kraja, 30%  až 50% dodatky k zmluvám,  nákupy drahých tonerov  a k tomu neochota zverejniť  financovanie volebnej kampane župana.

Ako má občan vyhodnotiť  takýto sumár, pán Blanár ?

 

Odkaz na verejnú diskusiu OZ Proti korupcii s kandidátmi na žilinského župana v téme: Korupcia a rozkrádanie verených zdrojov:

http://www.youtube.com/watch?v=FaUg32wsmI8&feature=youtu.be)

 

Blog vznikol na základe podpory projektu Strážca  transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov. Bol podporený sumou 74.677,80 € z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009 – 2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom projektu  Strážca  transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov je  Rozvoj advokačných a watch-dogových aktivít.

 

article_photo

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Zákony mnohých neodrádzajú. Pomohla by dekriminalizácia drog?

Na Slovensku je závislý v každom rodinnom klane.

DNES PÍŠE MATIA LENICKÁ

Nedráždite bieleho muža

Vyrúbali mu višňový sad.

PLUS

Ľahšie je prestať brať drogy ako normálne začať žiť

V rodnom Šamoríne sa ho báli. Dnes prednáša väzňom.


Už ste čítali?