Skúsme o verejnej kontrole, pán župan, nie o motívoch písať o Vás

Autor: Vanda Tuchyňová | 9.12.2013 o 22:15 | (upravené 1.6.2014 o 9:19) Karma článku: 13,70 | Prečítané:  1481x

Ťažká paľba sa strhla po tom, čo som zverejnila neochotu žilinského župana Juraja Blanára podeliť sa o podrobnosti financovania volebnej kampane. Najvplyvnejšieho muža kraja asi príspevok znepokojil. Pravdepodobne po prvý krát sa stal blogerom na sme. sk.

 

Reakcia župana na blogu ma potešila, lebo je dobré, keď verejný činiteľ komunikuje.  Menej ma už potešil  obsah. Ale v poriadku. Verím, že pán župan písal tak, ako cítil a to, čo ho ťažilo.

Rada by som sa ale vrátila v diskusii k tomu, čo je podstatné, lebo to nám trošku ušlo.

Pripusťme Vaše výhrady, pán župan, teda, že moje úmysly sú voči Vám nečisté a mojou jedinou snahou je Vám komplikovať život.

Príjmime i to, že služim politikom, presnejšie KDH, či NOVE  (ako hovoríte i Vaši podporovatelia) a že má platí pravica.

Všetky tieto motívy sú mi cudzie, odporné, ale áno, nediskutujme a povedzme, že  je to tak, ako píšete. V takomto prípade naozaj platí a ja s Vami súhlasím,  že nekorektnosť tohto typu má diskvalifikuje ako človeka, ako novinára i ako občianskeho aktivistu v plnej miere.

Prečo je problém zverejniť  financovanie  kampane

Pán Blanár, ale predsa len by som zopakovala otázku, ktorá s mojou nekvalitou charakteru nesúvisí. V čom je problém, že autorita, ktorú predstavujete, nie je ochotná zverejniť faktúry, účty, pokladničné lístky ohľadom financovania volebnej kampane?

Opakovane Vás  za verejnosť  prosím, urobte tak, napriek tomu, že Vám to zákon neprikazuje.

Prosím Vás i o vysvetlenie k nákupom trojnásobne drahších tonerov na  úrade vuc v Žiline ako je priemerná cena na trhu a ako sú nákupy všetkých iných samosprávnych krajov.

I o komentár k 30%  až 50% zmluvným dodatkom firmy SOAR v rokoch 2011 až 2012 i o Váš pohľad na prepojenie podnikateľskej skupiny s objemom zákaziek 10.5 mil. EUR na politické špičky kraja.

Občianska verejnosť je zúfala a unavená z neustáleho zatĺkania. Cítite to, pán Blanár, vnímate to?  Čo by ste nám poradili, čo máme robiť  v prípadoch, akým je rekonštrukcia námestia v Liptovskom Jáne?

Uskutočnila sa pod kontrolou župy. Príslušné ministerstvo napriek tomu vypočítalo, že viac ako 130 tisíc EUR z verejných zdrojov  tam bolo vyplatených neoprávnene.  Voľným okom postrehnete, že osadené žľaby v zemi nie sú liatinové, ako položky na faktúre.  Na žiadosť políce to potvrdil i odborný znalec svojim posudkom a vypočítal  stratu 38 tisíc EUR.

Na problém sme vás ako úrad  upozornili. Výsledok?  Novinárom ste ako Žilinský samosprávny kraj  problém popreli, prípad zbagatelizovali, zodpovednosť doteraz nevyvodili, pravdivosť informácii ste zamlčali. Prečo, pán Blanár, prečo ?

Máte v rukách reálnu moc.  Tam kde je moc, je i zápas o jej kontrolu.  Áno,  je to bolestivé, pán Blanár... ale verte, že pre obe strany.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?