Pán minister Jahnátek, však nezametú u "vás" kauzu pod koberec!

Autor: Vanda Tuchyňová | 16.1.2014 o 20:45 | (upravené 13.2.2015 o 11:11) Karma článku: 12,55 | Prečítané:  1648x

V OZ Proti korupcii sa zvláštnej rekonštrukcii námestia v Liptovskom Jáne venujeme už niekoľko mesiacov. Polícia koná vo veci približne rovnaký čas. V projekte lietajú tisíce Eur, ministerstvo pôdohospodárstva sa zastavilo na škode 123 tisíc. Začalo ísť do tuhého. Záujem nášho združenia o informácie spustilo komplikácie.

 

"Voco gou"

V Liptovskom Jáne rekonštruovala obec námestie, pravdaže - cez  eurofondy.  Faktúrky sa vystavili, zaplatili, ale veci nesedeli. Voľným očkom sa napríklad dalo pozorovať, že lavičky sú osadené došikma a človeku sa komfortne na nich nesedí, alebo že cestu zdvihli obyvateľovi  do takej výšky, že garážové  dvere viac  neotvorí.

Ale čo nás po občanovi ... !

Boli ďalšie tipy, ktoré nám niekto posunul i polícii.  Privolaná pomoc odborníka - znalca v stavebníctve priniesla výsledky.

Zistil, že žľaby, ktoré na novo pri rekonštrukcii osadili za drahé "euráče"  - v skutočnosti až také drahé neboli. Namiesto betónu odliate z plastu, síce s liatinovou mriežkou ale o triedu nižšou.  Škoda v tomto bode - 38 tisíc Eur.

Kontrolóri z  ministerstva boli ešte šikovnejší  a odkryli  viac prekvapení. Tak napríklad vyfakturované zemné práce, ktoré sa podľa kontroly nikdy neurobili,  namontované  zábradlie v polovičnej dĺžke,  odvezenie ornice v nereálnom objeme, betónové, štrkové podložie v inej hrúbke a ďalšie milé vecičky.  Šikovní boli. Dohromady 123 tisíc Eur v lufte, alebo inde...

 

Dokument ako v hrobke faraóna

Od apríla 2013 sme sa v OZ Proti korupcii  snažili oficiálnou cestou dostať k správe o záveroch ministerskej kontroly, aby sme oficiálne mohli vo veci konať.

Osem mesiacov sa nám  listinu od ministerstva pôdohospodárstva získať nedarilo.  Strážcovia múmie Tutanchamona boli slabé odvary oproti úradníkom z  ministerstva pôdohospodárstva. Dopisovali sme si ako starí kamoši z vojny. S výsledkom nula.

Boli sme tak zúfalí, že sme o správu požiadali opakovane v mene inej fyzickej osoby.  Prišla  odpoveď - listinu nevydajú, lebo vraj neexistuje. Sranda, ... že neexistuje a polícia ho má mesiace v spise medzi dôkazmi. No nič ...

Šťastnou hviezdou bol pre nás  Martin Daňo z GINN. Spolu s ním a jeho kamerou sme "nabehli" do budovy ministerstva,  ááá ...  začalo to mať konečne grady. ( Tu je link na video: https://www.youtube.com/watch?v=GB88a8yB8y4).  Pár dni potom sa dokument objavil v našej pošte, so síce vymazanými sumami o výške neoprávenných nákladov, ale dorazil.  Stači nám .... Poradíme si.

 

Pointa

Dôkazy o podozrení z trestnej činnosti sú na stole. Obec by podľa sedliackej logiky mala v koncovke peniaze vrátiť, keďže ich použila na veci, na ktoré nemala.

Otázka je, či nejaká koncovka bude. A o to tu ide. Sú informácie, že dotknutí robia všetko preto, aby slnko nad témičkou potichúčky zapadlo, že sa nad ňou definitívne zmráka.  Sprosté, že ?!

Ja verím však, že sú to len ohováračky, plné nedôvery a zlomyselnosti. Chcem, aby ste vedeli, pán minister Jahnátek, že dôverujem Vám a Vašim ľudom na úrade.

V závere dodatku o kontrole nájdeme: Prijímateľ musí nezrovnalosť v plnom rozsahu vysporiadať !!! Som presvedčená, že na naplnenie tejto formulky  ministerstvo spolu s Vami na sto percent dohliadne.

Budem čakať a nepochybujem !

 

Blog vznikol na základe podpory projektu Strážca  transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov. Bol podporený sumou 74.677,80 € z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009 – 2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom projektu  Strážca  transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov je  Rozvoj advokačných a watch-dogových aktivít.

 

article_photo

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ak nie blackout, tak čo? Dodržiavať pravidlá a viac testovať, vravia experti

Opatrenia by mali platiť aspoň do Veľkej noci, zhodujú sa odborníci.

Stĺpček Jakuba Fila

Matovičovi jeho úlohu nik nezávidí, o to viac musí byť lídrom

Nemá priestor na frky pred kamerami.


Už ste čítali?