Pán minister Jahnátek, však nezametú u "vás" kauzu pod koberec!

Autor: Vanda Tuchyňová | 16.1.2014 o 20:45 | (upravené 13.2.2015 o 11:11) Karma článku: 13,56 | Prečítané:  1506x

V OZ Proti korupcii sa zvláštnej rekonštrukcii námestia v Liptovskom Jáne venujeme už niekoľko mesiacov. Polícia koná vo veci približne rovnaký čas. V projekte lietajú tisíce Eur, ministerstvo pôdohospodárstva sa zastavilo na škode 123 tisíc. Začalo ísť do tuhého. Záujem nášho združenia o informácie spustilo komplikácie.

 

"Voco gou"

V Liptovskom Jáne rekonštruovala obec námestie, pravdaže - cez  eurofondy.  Faktúrky sa vystavili, zaplatili, ale veci nesedeli. Voľným očkom sa napríklad dalo pozorovať, že lavičky sú osadené došikma a človeku sa komfortne na nich nesedí, alebo že cestu zdvihli obyvateľovi  do takej výšky, že garážové  dvere viac  neotvorí.

Ale čo nás po občanovi ... !

Boli ďalšie tipy, ktoré nám niekto posunul i polícii.  Privolaná pomoc odborníka - znalca v stavebníctve priniesla výsledky.

Zistil, že žľaby, ktoré na novo pri rekonštrukcii osadili za drahé "euráče"  - v skutočnosti až také drahé neboli. Namiesto betónu odliate z plastu, síce s liatinovou mriežkou ale o triedu nižšou.  Škoda v tomto bode - 38 tisíc Eur.

Kontrolóri z  ministerstva boli ešte šikovnejší  a odkryli  viac prekvapení. Tak napríklad vyfakturované zemné práce, ktoré sa podľa kontroly nikdy neurobili,  namontované  zábradlie v polovičnej dĺžke,  odvezenie ornice v nereálnom objeme, betónové, štrkové podložie v inej hrúbke a ďalšie milé vecičky.  Šikovní boli. Dohromady 123 tisíc Eur v lufte, alebo inde...

 

Dokument ako v hrobke faraóna

Od apríla 2013 sme sa v OZ Proti korupcii  snažili oficiálnou cestou dostať k správe o záveroch ministerskej kontroly, aby sme oficiálne mohli vo veci konať.

Osem mesiacov sa nám  listinu od ministerstva pôdohospodárstva získať nedarilo.  Strážcovia múmie Tutanchamona boli slabé odvary oproti úradníkom z  ministerstva pôdohospodárstva. Dopisovali sme si ako starí kamoši z vojny. S výsledkom nula.

Boli sme tak zúfalí, že sme o správu požiadali opakovane v mene inej fyzickej osoby.  Prišla  odpoveď - listinu nevydajú, lebo vraj neexistuje. Sranda, ... že neexistuje a polícia ho má mesiace v spise medzi dôkazmi. No nič ...

Šťastnou hviezdou bol pre nás  Martin Daňo z GINN. Spolu s ním a jeho kamerou sme "nabehli" do budovy ministerstva,  ááá ...  začalo to mať konečne grady. ( Tu je link na video: https://www.youtube.com/watch?v=GB88a8yB8y4).  Pár dni potom sa dokument objavil v našej pošte, so síce vymazanými sumami o výške neoprávenných nákladov, ale dorazil.  Stači nám .... Poradíme si.

 

Pointa

Dôkazy o podozrení z trestnej činnosti sú na stole. Obec by podľa sedliackej logiky mala v koncovke peniaze vrátiť, keďže ich použila na veci, na ktoré nemala.

Otázka je, či nejaká koncovka bude. A o to tu ide. Sú informácie, že dotknutí robia všetko preto, aby slnko nad témičkou potichúčky zapadlo, že sa nad ňou definitívne zmráka.  Sprosté, že ?!

Ja verím však, že sú to len ohováračky, plné nedôvery a zlomyselnosti. Chcem, aby ste vedeli, pán minister Jahnátek, že dôverujem Vám a Vašim ľudom na úrade.

V závere dodatku o kontrole nájdeme: Prijímateľ musí nezrovnalosť v plnom rozsahu vysporiadať !!! Som presvedčená, že na naplnenie tejto formulky  ministerstvo spolu s Vami na sto percent dohliadne.

Budem čakať a nepochybujem !

 

Blog vznikol na základe podpory projektu Strážca  transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov. Bol podporený sumou 74.677,80 € z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009 – 2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom projektu  Strážca  transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov je  Rozvoj advokačných a watch-dogových aktivít.

 

article_photo

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme


Už ste čítali?