Tržbu prevážali proti pravidlám, ulúpené peniaze zaplatili občania

Autor: Vanda Tuchyňová | 14.2.2014 o 10:00 | (upravené 13.2.2015 o 11:25) Karma článku: 19,27 | Prečítané:  11625x

Viem o tom, že poistka poštovej zásielky, ktorú chcem poslať, mi garantuje hodnotu tovaru do výšky 500 Eur, ale tovar, ktorý v balíku posielam, má cenu 1500 Eur. Čo urobím? Pravdepodobne rozdelím veci do 3 balíkov, aby v prípade ich poškodenia bol obsah zásielky pri preprave garantovaný poistkou v plnej výške.

Suma, ktorá bola ulúpená pri prevoze peňazí, v pozadí je budova Sociálnej poisťovne v Žiline

Suma, ktorá bola ulúpená pri prevoze peňazí, v pozadí je budova Sociálnej poisťovne v Žiline

Sociálna poisťovňa v Žiline napriek tomu, že hospodári s peniazmi verejnosti, urobila 12. decembra 2008 presný opak. S Alianz Slovenskou poisťovňou mala uzavretú poistnú zmluvu na prepravovanie dennej tržby v max. sume 500 tisíc korún.

Napriek tomu, pokladníčka sociálnej poisťovne spolu s pracovníkom SBS prenášali v tento deň finančný obnos v takmer trojnásobnej hodnote,  pričom do banky vzdialenej 200 metrov mohli ísť na tri krát.

Lúpežné prepadnutie

A práve v tento deň boli dvoma maskovanými mužmi pri prevoze peňazí lúpežne prepadnutí  a peniaze už nikto nikdy nevidel.

V OZ Proti korupcii (www.protikorupcii.sk) sme v súvislosti s lupom dostali pred niekoľkými týždňami anonymné podanie. Jeho autor nás žiada, aby sme verejnosti objasnili závery prípadu, ktoré nikdy neboli zverejnené a ktoré podľa neho ukazujú na hazardovanie a márnenie s peniazmi podnikateľov, živnostníkov ale aj fyzických osôb. Tí všetci totiž platia platby do sociálnej poisťovne!

Začali sme oficiálnou cestou veci preverovať. Kontaktovali  sme políciu, sociálnu poisťovňu, oslovili sme vybraných ľudí.

Informácie sa potvrdili

Poviete si, že za lúpež zamestnanci sociálnej poisťovne nemôžu ! Áno, aj my dúfame, že táto hypotéza je správna. Že nešlo o premyslenú, rafinovanú dobre zorganizovanú akciu.

Vyskakuje ale podstatná otázka - prečo a kto dal príkaz na prenos trojnásobne vyššej sumy peňazí ako garantovala poistná zmluva. Sumy v takejto výške sa bežne v iné dni a roky do banky neprepravovali.

Kto teda zodpovedá za porušenie poistných podmienok a následne i za nekryté ulúpené peniaze?

Sociálna poisťovna a jej škodová komisia má  prekvapivú odpoveď - zodpovedným je pán „NIKTO. „Nikto“ je za tým, že v deň lúpeže sociálna poisťovňa prenášala trojnásobne väčšiu sumu, ako jej dovoľovala poistná zmluva.

Cezpoľných opakovane upozorňujem, že v Žiline je vzdialenosť zo sociálnej poisťovne do VUB 200 metrov. Pokladníčka spolu s SBS-károm mohli peniaze previesť na 3 krát. Z neznámych príčin tak neurobili.

Ale naspäť k faktom. Keďže sociálna poisťovňa teda neidentifikovala zodpovedného za porušenie pravidiel, logicky sa pýtame, kto uhradí rozdiel medzi poistnou sumou a "zmiznutými" peniazmi, teda - 27 tisíc Eur.

Odpoveď

No jasné, že OBČANIA !  A už sa stalo. Polícia páchateľa nenašla a pobočka Sociálnej poisťovne v Žiline „detto“ na hriešnika ohľadom porušenia poistnej zmluvy neukázala.

Generálny riaditeľ sociálnej poisťovne dal v septembri minulého roka ( 5 rokov po lúpeži) príkaz na uhradenie rozdielu zo zdrojov sociálnej poisťovne.

A ešte detail.  Vtedajšia vedúca ekonomiky a prevádzky sociálnej poisťovne, teda pracovníčka, ktorej oddelenie nieslo spoluzodpovednosť za dodržiavanie poistnej zmluvy, dnes Sociálnej poisťovni v Žiline šéfuje.

Takže „bacha na vlacha !“

www.protikorupcii.sk

 

Blog vznikol na základe podpory projektu Strážca  transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov. Bol podporený sumou 74.677,80 € z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009 – 2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom projektu  Strážca  transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov je  Rozvoj advokačných a watch-dogových aktivít.

article_photo
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Zákony mnohých neodrádzajú. Pomohla by dekriminalizácia drog?

Na Slovensku je závislý v každom rodinnom klane.

DNES PÍŠE MATIA LENICKÁ

Nedráždite bieleho muža

Vyrúbali mu višňový sad.

PLUS

Ľahšie je prestať brať drogy ako normálne začať žiť

V rodnom Šamoríne sa ho báli. Dnes prednáša väzňom.


Už ste čítali?