Boj s korupciou nevyhráme, ak sa nezbavíme strachu - byť "maličkí"

Autor: Vanda Tuchyňová | 31.3.2014 o 12:13 | (upravené 13.2.2015 o 11:19) Karma článku: 10,44 | Prečítané:  1269x

Nedávno som bola v Bratislave  na konferencii. Pozvali ma. Mala som povedať niečo z praxe. Vytiahla som prípad,  ktorému sa už dlhšie venujeme  v OZ Proti korupcii (www.protikorupcii.sk).

 

V obecenstve sedel človek, ktorého sa kauza "Rekonštrukcie námestia v Liptovskom Jáne" čiastočne dotýka. Netušila som o jeho prítomnosti,  zistila som to až,  keď sa prihlásil, že chce na môj príspevok reagovať.  Povedal svoje meno a ja som zpozornela a naťahovala uši.

Rečník vyvracal moje závery, komentáre a niektoré fakty spresňoval. Tak napríklad, že verejná zákazka v spomínanje kauze nebola podlimitná ale podprahová.

Jeho hlavné posolstvo spočívalo ale v tomto. Téma je nafuknutá, fakty sú zmanipulované,  žiadna peniaze neboli zneužité.  Z reči vyplývalo, že zástupkyňa OZ Proti korupcii  poriadne prekrúca.

 

Zápas s korupciou bez pravdy

 

Na stretnutí sa hovorilo o korupcii vo verejenom sektore. Organizátori pozvali úradníkov verejných a štátnych inštitúcii, aby získali väčšiu vnímavosť a citlivosť na korupčné a klinetelistické praktiky. Tak nejako som pochopila zámer organizátora.

Aj keď som si nie istá, či bol správne zvolený poslucháč. Verejno - obstarávacie rybky, ktoré rozhodujú o veciach, plávajú vo vodách úplne iného a robustnejšieho akvária.  Na druhej strane, hrdinský úradník s rizikom straty zamestnania môže "lov za korisťou" skomplikovať.  Ale iné  chcem.

Pán, ktorý sa prihlásil o slovo v reakcii na môj príspevok o zneužití europrojektu v Liptovskom Jáne - bol  Milan Ovseník, šef odboru (SORO), ktorý má v Žilinskom samosprávnom kraji  pod palcom kontrolu správneho využitia europeňazí.

V kauze rekoštrukcie námestia  nesie podľa našich zistení zodpovednosť v tom, že v  rámci kontroly správneho použitia eurofondov neupozornil so svojim tímom na zneužitie tisícov Eur, ktoré neskôr potvrdili kontrolóri z ministerstva pôdohospodárstva.

To, že eurododácie si opäť raz niekto vyvsvetlil ako bianco šek s neobmedzeným kreditom a teraz leží "vykempený" niekde na IBIZE už asi nikoho výrazne nedojme. Tragédiou je, že  strážca majetku, ktorý má chrániť, alarmovať a kričať, keď sa zlodeji vlámu do domu,  nielenže mlčí, ba aj zatĺka  skutočnosť o "vybielenom" dome. A pritom má pod nosom priame dôkazy.

Žilinský úradník v službách verejnosti, ochranca kasy  vystúpil na konferencii s prejavom, ktorým prikrášlil realitu v protikorupčnej kauze  natoľko, že ju posunul do kategórie NEZÁVADNÁ.  Stratégia zaberá.

 

Zatĺkať, zatĺkať, zatĺkať !

 

Slovensko je choré na neochotu jednotlivca hovoriť  PRAVDU o tom čo vidí, čoho je svedkom. Stalo sa  folklórom sklapnúť viečka a do nemetoty opakovať, že obloha nie je modrá ale zelená. Lebo  - Strach.

Mám strach byť slabým, bojazlivým, chudobným, nepríťažlivým,  odstaveným, bez peňazí, bez záujmu, byť  "maličkým".

Nie je ale iná CESTA !!!  Len v holej pravde pocíti človek obrovskú úľavu, z ktorej môže stavať od znova. S pokojom v srdci, bez úzkosti.  Ak ta neurobí,  nebude  ľudmi, životom, ani sebou rešpektovaný. Nebude  štastný !

Možno trochu od veci príklad k tomuto ..... ale predsa.

Marek Maďarič v nedeľnej diskusii po prezidentských voľbách povedal aj túto vetu. Róbert Fico v podstate neprehral, získal svojich 40%.

Presne takto to  všetko začína ! Zápach klamstva plížiaci sa od hlavy, chrbticou až k pätám občana. A pritom koľko šarmu  by minister zanechal, keby priznal:  Bola to porážka s rozdielom 20 -tich percent. Porozmýšlame o chybách, o tom čo môžeme zmeniť,  čo občan od nás žiada.

Aspoň na chvíľu by bol  minister chlap !

A s koľým šarmom by úradník zaujal,  ak by sa nezľakol,  išiel po malej ceste svojho poslania a neuhol by očami pred tým, čo zbadal. Ak však nemá silu, lepšie  je stiahnuť sa a nehlásiť sa !

 

Blog vznikol na základe podpory projektu Strážca  transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov. Bol podporený sumou 74.677,80 € z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009 – 2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom projektu  Strážca  transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov je  Rozvoj advokačných a watch-dogových aktivít.

article_photo
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Zákony mnohých neodrádzajú. Pomohla by dekriminalizácia drog?

Na Slovensku je závislý v každom rodinnom klane.

DNES PÍŠE MATIA LENICKÁ

Nedráždite bieleho muža

Vyrúbali mu višňový sad.

PLUS

Ľahšie je prestať brať drogy ako normálne začať žiť

V rodnom Šamoríne sa ho báli. Dnes prednáša väzňom.


Už ste čítali?