Boj s korupciou nevyhráme, ak sa nezbavíme strachu - byť "maličkí"

Autor: Vanda Tuchyňová | 31.3.2014 o 12:13 | (upravené 13.2.2015 o 11:19) Karma článku: 11,48 | Prečítané:  1190x

Nedávno som bola v Bratislave  na konferencii. Pozvali ma. Mala som povedať niečo z praxe. Vytiahla som prípad,  ktorému sa už dlhšie venujeme  v OZ Proti korupcii (www.protikorupcii.sk).

 

V obecenstve sedel človek, ktorého sa kauza "Rekonštrukcie námestia v Liptovskom Jáne" čiastočne dotýka. Netušila som o jeho prítomnosti,  zistila som to až,  keď sa prihlásil, že chce na môj príspevok reagovať.  Povedal svoje meno a ja som zpozornela a naťahovala uši.

Rečník vyvracal moje závery, komentáre a niektoré fakty spresňoval. Tak napríklad, že verejná zákazka v spomínanje kauze nebola podlimitná ale podprahová.

Jeho hlavné posolstvo spočívalo ale v tomto. Téma je nafuknutá, fakty sú zmanipulované,  žiadna peniaze neboli zneužité.  Z reči vyplývalo, že zástupkyňa OZ Proti korupcii  poriadne prekrúca.

 

Zápas s korupciou bez pravdy

 

Na stretnutí sa hovorilo o korupcii vo verejenom sektore. Organizátori pozvali úradníkov verejných a štátnych inštitúcii, aby získali väčšiu vnímavosť a citlivosť na korupčné a klinetelistické praktiky. Tak nejako som pochopila zámer organizátora.

Aj keď som si nie istá, či bol správne zvolený poslucháč. Verejno - obstarávacie rybky, ktoré rozhodujú o veciach, plávajú vo vodách úplne iného a robustnejšieho akvária.  Na druhej strane, hrdinský úradník s rizikom straty zamestnania môže "lov za korisťou" skomplikovať.  Ale iné  chcem.

Pán, ktorý sa prihlásil o slovo v reakcii na môj príspevok o zneužití europrojektu v Liptovskom Jáne - bol  Milan Ovseník, šef odboru (SORO), ktorý má v Žilinskom samosprávnom kraji  pod palcom kontrolu správneho využitia europeňazí.

V kauze rekoštrukcie námestia  nesie podľa našich zistení zodpovednosť v tom, že v  rámci kontroly správneho použitia eurofondov neupozornil so svojim tímom na zneužitie tisícov Eur, ktoré neskôr potvrdili kontrolóri z ministerstva pôdohospodárstva.

To, že eurododácie si opäť raz niekto vyvsvetlil ako bianco šek s neobmedzeným kreditom a teraz leží "vykempený" niekde na IBIZE už asi nikoho výrazne nedojme. Tragédiou je, že  strážca majetku, ktorý má chrániť, alarmovať a kričať, keď sa zlodeji vlámu do domu,  nielenže mlčí, ba aj zatĺka  skutočnosť o "vybielenom" dome. A pritom má pod nosom priame dôkazy.

Žilinský úradník v službách verejnosti, ochranca kasy  vystúpil na konferencii s prejavom, ktorým prikrášlil realitu v protikorupčnej kauze  natoľko, že ju posunul do kategórie NEZÁVADNÁ.  Stratégia zaberá.

 

Zatĺkať, zatĺkať, zatĺkať !

 

Slovensko je choré na neochotu jednotlivca hovoriť  PRAVDU o tom čo vidí, čoho je svedkom. Stalo sa  folklórom sklapnúť viečka a do nemetoty opakovať, že obloha nie je modrá ale zelená. Lebo  - Strach.

Mám strach byť slabým, bojazlivým, chudobným, nepríťažlivým,  odstaveným, bez peňazí, bez záujmu, byť  "maličkým".

Nie je ale iná CESTA !!!  Len v holej pravde pocíti človek obrovskú úľavu, z ktorej môže stavať od znova. S pokojom v srdci, bez úzkosti.  Ak ta neurobí,  nebude  ľudmi, životom, ani sebou rešpektovaný. Nebude  štastný !

Možno trochu od veci príklad k tomuto ..... ale predsa.

Marek Maďarič v nedeľnej diskusii po prezidentských voľbách povedal aj túto vetu. Róbert Fico v podstate neprehral, získal svojich 40%.

Presne takto to  všetko začína ! Zápach klamstva plížiaci sa od hlavy, chrbticou až k pätám občana. A pritom koľko šarmu  by minister zanechal, keby priznal:  Bola to porážka s rozdielom 20 -tich percent. Porozmýšlame o chybách, o tom čo môžeme zmeniť,  čo občan od nás žiada.

Aspoň na chvíľu by bol  minister chlap !

A s koľým šarmom by úradník zaujal,  ak by sa nezľakol,  išiel po malej ceste svojho poslania a neuhol by očami pred tým, čo zbadal. Ak však nemá silu, lepšie  je stiahnuť sa a nehlásiť sa !

 

Blog vznikol na základe podpory projektu Strážca  transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov. Bol podporený sumou 74.677,80 € z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009 – 2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom projektu  Strážca  transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov je  Rozvoj advokačných a watch-dogových aktivít.

article_photo
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme


Už ste čítali?