Nicholson, Wienk, Šípoš, Vagovič, J.Kraus, Polnišová v Žiline

Autor: Vanda Tuchyňová | 30.4.2014 o 22:05 | (upravené 13.2.2015 o 11:10) Karma článku: 10,86 | Prečítané:  1762x

Čo má spoločné Petra Polnišová a Zuzana Wienk,  či novinár Marek Vagovič a český herec Ján Kraus? Na prvy pohľad možno nič,  z pohľadu 10. mája 2014 - veľa.

 

 

V OZ Proti korupcii riešime kauzy, ktoré  sú náročné na zber informácii a dôkazov, na ich analýzu, ale to všetko sa dá, s tým človek ráta, s tým sa počíta.

Čo však berie silu a zabíja ducha je neúnavnosť v popieraní faktov dotknutých strán, polície, prokuratúry na spôsob  biela nie je biela, hlas podobný Ficovi nie je Ficov hlas.

Opakujem sa, ale musím povedať, že  toto bremeno váži zo všetkého najviac.

10. mája organizuje naše združenie prvý celonárodný Protikorupčný festival na Stanici v Záriečí v Žiline. Mnohí sa pýtate, čo od akcie očakávame?

Ja osobne mám viacero dôvodov, ktoré  uvediem, ale jeden z nich je  úplne profánny. Teším sa na ľudí, ktorí toto bremeno nesú na pleciach roky a nevzdali to.

Tešim sa na Zuzanu Wienk (z Aliancie Fair Play), Gaba Šípoša (z Transparency International SLovensko), Mareka Vagoviča ( investigatívneho novinára), Toma Nicholsona (investigatívneho novinára). Všetko ľudia, ktorí roky vystavujú svoje vnútro neustálej konfrotácii, dotyku zla, čo nie je vôbec ľahké.

 

A teraz tie kultivované dôvody

Nemyslim, že v príspevkoch a v diskusiách, ktoré na festivale odznejú prídeme na niečo nové alebo prevratné. Neprídeme.  Ale zopakujeme si a pripomenieme kurz k PRAVDE a sústredene na jednej ploche nakloníme zrkadlo tvári Slovensku.

A potom divadlo, herci,  kultúra. Ich úloha je garantovať  dávku kritického myslenia v spoločnosti.  Iný jazyk, spôsoby, štýl dokážu vyprovokovať vo verejnosti emócie, ktoré možno  nedokáže novinárska ci iná dátová analýza. V tomto pripade garanciu preberá československá zostava Ján Kraus a Petra Polnišová.

Tešim sa na glosy oboch hercov.  Je to pokus ako z inej strany komunikovať s pani Korupciou. Nielen so smutnou tvárou ale i s úškrnkom?

Záverečný program festivalu je vypredaný. 500 miest Večera Jána Jrausa je naplnených. Na diskusie a vystúpenia počas dňa máme ešte voľné "fleky".

 

Prídťe !

Program festvalu nájdete tu: www.protikorupcii.sk

 

Blog vznikol na základe podpory projektu Strážca  transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov. Bol podporený sumou 74.677,80 € z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009 – 2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom projektu  Strážca  transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov je  Rozvoj advokačných a watch-dogových aktivít.

article_photo
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Pre Trumpa je svetová politika len hra

Putin sa opäť priznal, že Krym bola hra Kremľa.


Už ste čítali?