Podnikajú bez úplatkov a sú úspešní. Na Slovensku !

Autor: Vanda Tuchyňová | 31.5.2014 o 22:45 | (upravené 15.2.2015 o 21:20) Karma článku: 8,47 | Prečítané:  2761x

Ak pristúpi podnikateľ na obchod podmienený korupčnou ponukou, výsledok takéhoto biznisu sa v budúcnosti obráti proti nemu. To nie sú slová  kňaza morálnej teológie, to je svedectvo reálnych živých podnikateľov, ktorí rozbehli na Slovensku biznis s miliónovými obratmi. Mmnohým z nás sa môže o nich len snívať. Títo ľudia pritom pokojne spávajú a vedú usporiadaný rodinný život. Rozprávka?  Zďaleka nie.

To, že na  Slovensku podnikajú mnohí za pomoci úplatkov je axioma ako mrakodrap. Rodia sa s ňou malí novorodenci.

Ale i toto je realita !

Sú podnikatelia, ktorí odmietajú korupčný diktát.  Pár z nich svedčilo o svojich príbehoch  na Protikorupčnom festivale na Stanici v Záriečí v Žiline. Naživo, niektorí prostredníctvom video-záznamu. 

Netvária sa blahodarne a netvrdia, že je to ľahké.   Pot a krv, samozrejme.  Ráno však vstávajú  z postele, pravdepodobne pokojne.

Ján Košturiak, spoluzakladateľ  IPA Slovakia, medzinárodne uznávanej firmy v oblasti výskumu a technológií.  K téme - úspešného podnikania bez korupcie sa usmieva, keď hovorí : 

 

 

Je tu príbeh Štefana Súkeníka (Kinekus), otca siemich detí, ktorý rozbehol na Slovensku sieť vlastných čaromarketov s domácimi potrebami, náradím, záhradkarskými potrebami ... Začínal s rupsakom na chrbte, v ktorom nosil na Slovensko chýbajuci tovar z Čiech.

Pod jeho rukami vyrástla bohatá firma s úspešnými pobočkami po celom Slovensku. Čelil požiadavke úplatku. Neakceptoval ju a toto rozhodnutie ho v biznise posnunulo na čas o krok späť.   

Zaujímavé svedectvo ponúka Martin Súkupčák (B.C.I - S&T, s.r.o., kandidát na podnikateľa roka).  Bol nútený predať úspešnú stavebnú firmu s 300 zamestnancami. Jeden z dôvodov bola korupcia. Odmietol ju akceptovať ako nevyhnutné pravidlo podnikania. Musel začať inde, v inej oblasti a je opäť úspešný.

Množstvo energie mi vlievajú takéto príbehy. Aj keď žiaden z nich nie je bez bolesti. Ale predsa,  pre mňa sú to fascinujúce dôkazy, že sa dá  .... 

 

Tu je celá diskusia:

 

Blog vznikol na základe podpory projektu Strážca   transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov. Bol podporený sumou 74.677,80 € z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009 – 2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom projektu   Strážca   transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov je   Rozvoj advokačných a watch-dogových aktivít.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme


Už ste čítali?