Podnikajú bez úplatkov a sú úspešní. Na Slovensku !

Autor: Vanda Tuchyňová | 31.5.2014 o 22:45 | (upravené 15.2.2015 o 21:20) Karma článku: 8,47 | Prečítané:  2854x

Ak pristúpi podnikateľ na obchod podmienený korupčnou ponukou, výsledok takéhoto biznisu sa v budúcnosti obráti proti nemu. To nie sú slová  kňaza morálnej teológie, to je svedectvo reálnych živých podnikateľov, ktorí rozbehli na Slovensku biznis s miliónovými obratmi. Mmnohým z nás sa môže o nich len snívať. Títo ľudia pritom pokojne spávajú a vedú usporiadaný rodinný život. Rozprávka?  Zďaleka nie.

To, že na  Slovensku podnikajú mnohí za pomoci úplatkov je axioma ako mrakodrap. Rodia sa s ňou malí novorodenci.

Ale i toto je realita !

Sú podnikatelia, ktorí odmietajú korupčný diktát.  Pár z nich svedčilo o svojich príbehoch  na Protikorupčnom festivale na Stanici v Záriečí v Žiline. Naživo, niektorí prostredníctvom video-záznamu. 

Netvária sa blahodarne a netvrdia, že je to ľahké.   Pot a krv, samozrejme.  Ráno však vstávajú  z postele, pravdepodobne pokojne.

Ján Košturiak, spoluzakladateľ  IPA Slovakia, medzinárodne uznávanej firmy v oblasti výskumu a technológií.  K téme - úspešného podnikania bez korupcie sa usmieva, keď hovorí : 

 

 

Je tu príbeh Štefana Súkeníka (Kinekus), otca siemich detí, ktorý rozbehol na Slovensku sieť vlastných čaromarketov s domácimi potrebami, náradím, záhradkarskými potrebami ... Začínal s rupsakom na chrbte, v ktorom nosil na Slovensko chýbajuci tovar z Čiech.

Pod jeho rukami vyrástla bohatá firma s úspešnými pobočkami po celom Slovensku. Čelil požiadavke úplatku. Neakceptoval ju a toto rozhodnutie ho v biznise posnunulo na čas o krok späť.   

Zaujímavé svedectvo ponúka Martin Súkupčák (B.C.I - S&T, s.r.o., kandidát na podnikateľa roka).  Bol nútený predať úspešnú stavebnú firmu s 300 zamestnancami. Jeden z dôvodov bola korupcia. Odmietol ju akceptovať ako nevyhnutné pravidlo podnikania. Musel začať inde, v inej oblasti a je opäť úspešný.

Množstvo energie mi vlievajú takéto príbehy. Aj keď žiaden z nich nie je bez bolesti. Ale predsa,  pre mňa sú to fascinujúce dôkazy, že sa dá  .... 

 

Tu je celá diskusia:

 

Blog vznikol na základe podpory projektu Strážca   transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov. Bol podporený sumou 74.677,80 € z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009 – 2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom projektu   Strážca   transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov je   Rozvoj advokačných a watch-dogových aktivít.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Bývalý ústavný sudca Trimaj: Pri obštrukciách môže Kiska podať žalobu pre nečinnosť Danka

Všetko nasvedčuje tomu, že pri voľbe sudcov sa bude kalkulovať, hovorí.


Už ste čítali?