Prokurátor,sluha svojho pána?

Autor: Vanda Tuchyňová | 30.9.2014 o 8:04 | (upravené 15.2.2015 o 21:18) Karma článku: 7,53 | Prečítané:  1711x

Žilinský prokurátor Peter Pekara zamietol žiadosť Občianskeho združenia Proti korupcii o začatie nového trestného stíhania v kauze "Rekonštrukcie strechy Radenovho domu v Čičmanoch." Prvé trestné stíhanie z roku 2013 bolo zastavené. Ani teraz dôkazy nepomohli.  

V Rímskej ríši označovali prokurátorom  otroka spravujúceho súkromný majetok svojho patróna. Podľa dnešných poučiek  ide o zástupcu štatú, ktorý chráni jeho záujmy na prospech verejného blaha. Zo skúsenosti novinárky hovorím toto. Žijeme časy starého Ríma.

Aby sme vyvrátili akékoľvek dohady o kvalite/nekvalite použitého šindľa na rekonštrukciu strechy národnej kultúrnej pamiatky v Čičmanoch, išli sme za hranice Slovenska a požiadali nezávislého českého znalca o vypracovanie odborného posudku. 

Závery dokumentu potvrdili vysokú nekvalitu a nevhodnosť použitého materiálu pri rekonštrukcii strechy kultúrnej pamiatky, ktorá výrazne znižuje jej životnosť o desiatky rokov. Tento fakt ale  nie je podľa okresného prokurátora žiadnou novou skutočnosťou, ktorá by bola dôvodom na nové prešetrenie prípadu..

Ešte raz. Nový znalecký posudok (vypracovaný odborníkom riadne zapísaným v registri súdnych znalcov), z ktorého vyplýva nekvalita a nevhodnosť materiálu použitého pri rekonštrukcii národnej kultúrnej pamiatky a podľa ktorého sa nekvalitou znižuje životnosť strechy kultúrnej pamiatky o desiatky rokov, nie je žiadnou novou skutočnosťou a teda  žiadnym dôvodom na začatie trestného stíhania. 

Ak strecha Radenovho domu v Čičmanoch, ktorá mala pôvodne vydržať 50 rokov, pomaly dodýcha a začne po štyroch rokoch od rekonštrukcie pýtať ďalšie peniaze, z verejného zdroja samozrejme .... veľa sa nestane. Sme zvyknutí, že z cudzieho môže "trošičku" krvičky vytiecť..... a teda nikoho sa to vlastne nedotkne.

Je mi však ľúto všetkých tých, ktorí s nádejou čakajú na pomoc policajta, prokurátora, sudcu, lebo im ide o veľa. Možno o zdravie, slobodu aj o život, nebodaj len o česť a pravdu.  

Nás všetkých je mi trocha ľúto, lebo  sa už nedá kam obrátiť so žiadosťou o pomoc, s výnimkou  OTCA na nebesiach !

 

 

 

Viac o prípade: 

http://tuchynova.blog.sme.sk/c/360142/ako-sa-da-za-statne-znehodnotit-narodna-kulturna-pamiatka.html

 

Blog vznikol na základe podpory projektu Strážca   transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov. Bol podporený sumou 74.677,80 € z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009 – 2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom projektu   Strážca   transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov je   Rozvoj advokačných a watch-dogových aktivít.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Poplatok za sobáš budú možno platiť aj neveriaci, diskrimináciu odmietajú

Matriky majú s cirkevnými sobášmi viac práce ako s civilnými, tvrdia autori poplatku.

KOMENTÁRE

Od mačiatok k ohrozeniu demokracie. Ňuňuňu

Sociálne siete už nie sú miestom, kde sa stretávajú priatelia.

EKONOMIKA

Majú živnostníci právo na dovolenku? Ako rozhodol európsky súd

Nie je živnostník ako živnostník.


Už ste čítali?