Prokurátor,sluha svojho pána?

Autor: Vanda Tuchyňová | 30.9.2014 o 8:04 | (upravené 15.2.2015 o 21:18) Karma článku: 7,53 | Prečítané:  1824x

Žilinský prokurátor Peter Pekara zamietol žiadosť Občianskeho združenia Proti korupcii o začatie nového trestného stíhania v kauze "Rekonštrukcie strechy Radenovho domu v Čičmanoch." Prvé trestné stíhanie z roku 2013 bolo zastavené. Ani teraz dôkazy nepomohli.  

V Rímskej ríši označovali prokurátorom  otroka spravujúceho súkromný majetok svojho patróna. Podľa dnešných poučiek  ide o zástupcu štatú, ktorý chráni jeho záujmy na prospech verejného blaha. Zo skúsenosti novinárky hovorím toto. Žijeme časy starého Ríma.

Aby sme vyvrátili akékoľvek dohady o kvalite/nekvalite použitého šindľa na rekonštrukciu strechy národnej kultúrnej pamiatky v Čičmanoch, išli sme za hranice Slovenska a požiadali nezávislého českého znalca o vypracovanie odborného posudku. 

Závery dokumentu potvrdili vysokú nekvalitu a nevhodnosť použitého materiálu pri rekonštrukcii strechy kultúrnej pamiatky, ktorá výrazne znižuje jej životnosť o desiatky rokov. Tento fakt ale  nie je podľa okresného prokurátora žiadnou novou skutočnosťou, ktorá by bola dôvodom na nové prešetrenie prípadu..

Ešte raz. Nový znalecký posudok (vypracovaný odborníkom riadne zapísaným v registri súdnych znalcov), z ktorého vyplýva nekvalita a nevhodnosť materiálu použitého pri rekonštrukcii národnej kultúrnej pamiatky a podľa ktorého sa nekvalitou znižuje životnosť strechy kultúrnej pamiatky o desiatky rokov, nie je žiadnou novou skutočnosťou a teda  žiadnym dôvodom na začatie trestného stíhania. 

Ak strecha Radenovho domu v Čičmanoch, ktorá mala pôvodne vydržať 50 rokov, pomaly dodýcha a začne po štyroch rokoch od rekonštrukcie pýtať ďalšie peniaze, z verejného zdroja samozrejme .... veľa sa nestane. Sme zvyknutí, že z cudzieho môže "trošičku" krvičky vytiecť..... a teda nikoho sa to vlastne nedotkne.

Je mi však ľúto všetkých tých, ktorí s nádejou čakajú na pomoc policajta, prokurátora, sudcu, lebo im ide o veľa. Možno o zdravie, slobodu aj o život, nebodaj len o česť a pravdu.  

Nás všetkých je mi trocha ľúto, lebo  sa už nedá kam obrátiť so žiadosťou o pomoc, s výnimkou  OTCA na nebesiach !

 

 

 

Viac o prípade: 

http://tuchynova.blog.sme.sk/c/360142/ako-sa-da-za-statne-znehodnotit-narodna-kulturna-pamiatka.html

 

Blog vznikol na základe podpory projektu Strážca   transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov. Bol podporený sumou 74.677,80 € z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009 – 2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom projektu   Strážca   transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov je   Rozvoj advokačných a watch-dogových aktivít.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Bývalý ústavný sudca Trimaj: Pri obštrukciách môže Kiska podať žalobu pre nečinnosť Danka

Všetko nasvedčuje tomu, že pri voľbe sudcov sa bude kalkulovať, hovorí.


Už ste čítali?