Primátor Choma vybavil od Fica pre Žilinu zlatú baňu. Pomohol stranicky klientelizmus !

Autor: Vanda Tuchyňová | 9.10.2014 o 18:44 | (upravené 13.2.2015 o 11:04) Karma článku: 10,16 | Prečítané:  2162x

„Chceme mestu Žilina pomôcť. A tu sa ukazuje, aké je nevyhnutné spolupracovať, aby primátor mal napojenie na vládne štruktúry alebo štruktúry parlamentu. A práve takéto prepojenie, že pán primátor Igor Choma je súčasne aj poslancom parlamentu, ale aj to, že sme spoločná politická štruktúra, umožnilo prijať takéto rozhodnutia, inak by tieto rozhodnutia boli prijímané veľmi ťažko,“ povedal predseda vlády Robert Fico. (Citácia z tlačovej správy, ktorú poslal hovorca mesta Pavol Čorba médiám.)

Primátora Igora Chomu si vážim pre viacero vecí. Mám pocit, že z pánov, ktorí boli na primátorskom kresle  v Žiline (Ján Slota, Ivan Harman)   je to najlepšie, čo Žilina doposiaľ mala.  Uvedomujem si primátorove prešľapy, najviac  to, že dovolil, ba bol aktívny v likvidácii  fungujúceho centra voľného času Žirafa. To sa ťažko pregĺga – ale áno, aj takéto vážne nedostatky sú asi súčasťou lídrov. Igor Choma tento problém podľa mňa  nezvládol ani ľudsky, ani manažérsky a zaujímalo by ma, čo za tým bolo.

Primátora si ale vážim pre iné. Dokázal sa napríklad postaviť  veľkému hráčovi - žilinskému podnikateľovi  Georgovi Trabelsimu a v komunikácii so silným partnerom háji záujmy Žiliny tak, ako to nik pred ním nik neurobil.

Napriek tomu,  pán primátor, máte oblasť, ktorá silnému lídrovi s vyššou hodnotovou nadstavbou podľa mňa nesvedčí.  

Pod Vašim vedením mesto vydáva aktívne signály, že stranícky klientelizmus je v živote mesta i v spoločnosti v poriadku a patrí k legálnym nástrojom presadzovania záujmov.

Len pred časom ste, pán primátor, verejne obhajovali etický rozmer kauzy pridelenia bytu vtedajšej priateľke (súčasnej manželky)  hovorcu mesta Pavla Čorbu a jeho neskoršie odkúpenie za necelých 800 Eur. Novinárom ste vtedy povedali približne toto: Pavol Čorba urobil veľa pre mesto a zaslúži si, aby sa mu mesto za jeho prácu odvďačilo a pomohlo mu.  Formulácia nie je presná ale obsah je približne rovnaký.

V týchto dňoch  mesto vyšlo s tlačovou správou, v ktorej uverejňuje citát premiéra Róberta Fica v súvislosti s finančnou pomocou pre Žilinu . Premiér explicitne pred verejnosťou priznáva, že ak nie je predstaviteľ mesta či obce z vládnucej strany, má smolu. Takej samospráve sa veľmi ťažko pomáha.

Vysoký predstaviteľ samosprávy a  štátu priznávajú, že stranícky klientelizmus, ktorý občianska i odborná verejnosť vníma ako problém prvej kategórie a zdravý rozum ho odmieta i každá transparentná krajina, je v poriadku, ba dokonca  potrebný, inak si človek nepomôže  ....

Chápem, pán primátor, že  úlohou šéfa radnice je urobiť  všetko preto, aby sa mestu darilo. Vy ste pomohli Vašimi vzťahmi, kontaktmi. Mesto znížilo významne svoj dlh a má opäť možnosť rozvíjať sa.

Ukázali ste a potvrdili ale jedno.  Kritériom rozhodnutí nie sú záujmy samosprávy  a občianske a verejné záujmy,  ale farba straníckej kravaty. A mne je ľúto všetkým tých primátorov a starostov, ktorí nemajú v skrini červenú. Sú odkázaní na vlastnú pomoc.

Čo je horšie, že kritérium straníckosti prehlbujete, rozvíjate a deklarujete ako správny.  Je to pre mňa sklamanie, pán primátor.    

 

www.protikorupcii.sk

 

Blog vznikol na základe podpory projektu Strážca   transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov. Bol podporený sumou 74.677,80 € z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009 – 2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom projektu   Strážca   transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov je   Rozvoj advokačných a watch-dogových aktivít.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Zákony mnohých neodrádzajú. Pomohla by dekriminalizácia drog?

Na Slovensku je závislý v každom rodinnom klane.

DNES PÍŠE MATIA LENICKÁ

Nedráždite bieleho muža

Vyrúbali mu višňový sad.

PLUS

Ľahšie je prestať brať drogy ako normálne začať žiť

V rodnom Šamoríne sa ho báli. Dnes prednáša väzňom.


Už ste čítali?