Liptovský Ján nechce pravdu, my ju opäť pripomíname !

Autor: Vanda Tuchyňová | 1.12.2014 o 0:00 | (upravené 13.2.2015 o 11:21) Karma článku: 5,94 | Prečítané:  1520x

Prišli sme na Litptov medzi miestnych a postavili sa pred starostu, poslancov i pred  ľudí a hovorili nahlas o tom, ako im firma Molior Group "kvalitne" zrekonštruovala námestie v Liptovskom Jáne a ešte kvalitnejšie zinkasovala peniaze. Dva roky sa venujeme eurofondovej kauze, sledujeme ju a pracujeme na nej o niečo kratšie ako polícia.  Napriek tomu, že kompetetní majú v rukách dôkazy o zneužití peňazí, neoprávnenom fakturovaní, téma je odsúdená na zánik a jej osud prehlbuje beznádej a presvedčenie,  že rozkrádanie verejných peňazí je na Slovensku beztrestné a požehnané politikou i v menších ako miliónových kauzách.          

Do Jána sme prišli, aby sme obyvateľom povedali, ako si priamo na svojom námestí (v Liptovskom Jáne) overia zneužitie peňazí z verejnej kasy. Lebo obyvateľom by malo záležať na tom, ako sa v obci hospodári so zdrojmi, ktoré nepatria ani jednoltlivcovi ani súkromnej firme. A  obyvatelia môžu neraz ako jediní vystaviť účet zodpovedným.

Ako príklad sme si vybrali  zdokumentovanú položku v spise polície, potvrdenú odborným znaleckým posudkom. Týka sa odvodňovacích žľabov.

Do zeme na ulici od tamojšieho námestia vložila dodávateľská firma umelohmotné žlaby bez betónového lôžka napriek tomu, že projektant naplánoval a obec zaplatila za žľaby vyššej kategórie.  

38,- tisíc EUR stál verejnú kasu takýto "omyl", ktorý doteraz nemal kto napraviť. 

 

Takto mal vyzerať zaplatený a naprojektovaný žľab:

 

Takáto je realita.

 

Umelá hmota (žľab) sa nachádza pod mriežkou. Je bez betónového podkladu osadený v zemi.

 

Obyvateľom Jána sme navrhli, aby si predložené fakty išli priamo overiť, na námestie, ktoré od miesta našej prezentácie nebolo ďaleko..

Ponuka ostala ale bez odozvy. 

Aj vtedy, keď sme spomenuli, že nehospodárnych položiek bolo  pri rekonštrukcii námestia  v Liptovskom Jáne  oveľa viac. Urobené inak, vyfakturované inak. Píšu o tom kontrolóri  z ministerstva pôdohospodárstva, ktorí narátali 138 tisíc Eur škody (vyplatených súkromnej firme neoprávnene).

Pozeráme, sledujeme, mlčime  a zisťujeme. V Liptovskom Jáne, zdá sa, takýto stav mnohým neprekáža. Ani obyvateľom, ani vzdialenej polícii.

O čo sa stavíme, že 138 tisíc EUR neoprávenene vyfakturovaných ostane v lufte aj keď sa k prípadu o desať rokov vrátime.

Liptovský Ján je krásne m iesto, nechcelo sa človeku odtiaľ ísť.  I preto sa do Jána o rok opäť vrátime. A  cestou sa pozrieme, kde ostali  desaťtisíce EUR.

www.protikorupcii.sk

 

Blog vznikol na základe podpory projektu Strážca   transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov. Bol podporený sumou 74.677,80 € z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009 – 2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom projektu   Strážca   transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov je   Rozvoj advokačných a watch-dogových aktivít.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?