Zúfalí veritelia Váhostavu sa spájajú. Chcú svoje peniaze a dôveru v podnikaní !

Autor: Vanda Tuchyňová | 30.12.2014 o 8:36 | (upravené 13.2.2015 o 11:18) Karma článku: 13,54 | Prečítané:  24855x

Obraciame sa na Vás v stave hlbokej krivdy a ujmy, ktorú pociťujeme a zároveň prežívame v súvislosti s riadenou reštrukturalizáciou firmy Váhostav ... Považujeme ju za podvod páchaný na nás, našich zamestnancoch, rodinách, v konečnom dôsledku aj štáte ...

Pár dní pred vianočnými sviatkami sa s takýmto obsahom obrátili na prezidenta republiky Andrea Kisku zástupcovia veriteľov firmy Váhostav. Hlavu štátu prosia o pomoc, pričom dodávajú, že ako jednému z mála politikov v tejto krajine dôverujú.

Dodávatelia Váhostavu sa dostali do problémov potom, čo  odviedli prácu v niekoľko miliónoch Eur a za svoje zákazky nedostali  peniaze. Zaplatili DPH, vyplatili svojich zamestancov a dostali sa do dlhu, z ktorého sa mnohí nedokážu do dnes vyhrabať.  

Vďaka nezodpovednému prístupu veľkej stavebnej firmy sa mnohi dostali na hranicu svojich možností, psychickej a fyzickej kondície, stratili dôveru v korektné vzťahy a istotu, že na Slovensku sa oplatí podnikať.

Firma Váhostav reštrukturalizuje. Znamená to, že zákon spoločnosť chráni pred konkurzom a veriteľmi, z ktorých väčšina má minimálny vplyv na svoje peniaze.

Skúsenosti z podobných reštrukturallizácií hovoria, že firmy dostanú  zo svojich pohľadávok maximálne 10%. Približne 90% peňazí, ktoré mali inkasovať za odvedený výkon, zahučí v čiernej diere a to navyše v súlade so zákonom.

Váhostav (ako miliónový dlžník) pritom naďalej podniká a dostáva zákazky od štátu. Na úkor nevyplatených stoviek živnostníkov, firiem, tisícky zamestancov,  desaťtisíce rodín. 

Hrôza !

Váhostav nie je jediný, ktorý za posledné roky vstúpil do reštrukturalizácie. Predbehla ho i konkurenčná stavebná firma - Doprastav ale i dalšie spoločnosti -  tu je ich zoznam : (http://dlznik.zoznam.sk/restrukturalizacie). 

Pri Váhostave ale došli veriteľom sily a trpezlivosť. Hovoria, že na Slovensku sa systematicky ničí dôvera v zdravé podnikateľské prostredie. Firmy sa boja ísť do väčších zákaziek. Mnohí už s podnikaním nedobrovolne  skončili.

Veritelia Váhostavu sa formujú a spoločne chcú  "udrieť na politikov."  Pod list prezidentovi sa ich podpísalo zatiaľ niekoľko desiatok, prevažne podnikatelia z banskobystrického regiónu. Stovky dodávateľov je v žilinskom kraji, kde sa podpisy ešte len zbierajú.

Žiadajú zrušiť zákon o reštrukturalizácii alebo zmeniť jeho podobu tak, aby nelikvidoval ich pohľadávky, naopak garantoval ich splatnosť na úrovni  aspoň  70%  . 

Občianske združenie Proti korupcii so sídlom v Žiline (www.protikorupcii.sk) ponúklo organizátorom akcie podporu a pomoc. V našej kancelárii by mala byť od nového roka možnosť podpísať vyhlásenie. 

Podnikatelia sú tí, ktorí ľuďom garantujú zárobok, prinášajú istoty a tvoria ekonomické hodnoty štátu. Je dobré, ak počuť ich hlas. Je dobré, že berú svoj osud do vlastných rúk a hája svoje práva. Bojujú tak i za nás, za čisté vzťahy a čistotu podnikateľkého prostredia.

Podarí sa im vytvoriť tlak a zmeniť Slovensko na krajinu, kde sa oplatí žiť a podnikať? 

 

www.protikorupcii.sk

 

Blog vznikol na základe podpory projektu Strážca  transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov. Bol podporený sumou 74.677,80 € z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009 – 2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom projektu  Strážca  transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov je  Rozvoj advokačných a watch-dogových aktivít.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme


Už ste čítali?