Zúfalí veritelia Váhostavu sa spájajú. Chcú svoje peniaze a dôveru v podnikaní !

Autor: Vanda Tuchyňová | 30.12.2014 o 8:36 | (upravené 13.2.2015 o 11:18) Karma článku: 13,52 | Prečítané:  24977x

Obraciame sa na Vás v stave hlbokej krivdy a ujmy, ktorú pociťujeme a zároveň prežívame v súvislosti s riadenou reštrukturalizáciou firmy Váhostav ... Považujeme ju za podvod páchaný na nás, našich zamestnancoch, rodinách, v konečnom dôsledku aj štáte ...

Pár dní pred vianočnými sviatkami sa s takýmto obsahom obrátili na prezidenta republiky Andrea Kisku zástupcovia veriteľov firmy Váhostav. Hlavu štátu prosia o pomoc, pričom dodávajú, že ako jednému z mála politikov v tejto krajine dôverujú.

Dodávatelia Váhostavu sa dostali do problémov potom, čo  odviedli prácu v niekoľko miliónoch Eur a za svoje zákazky nedostali  peniaze. Zaplatili DPH, vyplatili svojich zamestancov a dostali sa do dlhu, z ktorého sa mnohí nedokážu do dnes vyhrabať.  

Vďaka nezodpovednému prístupu veľkej stavebnej firmy sa mnohi dostali na hranicu svojich možností, psychickej a fyzickej kondície, stratili dôveru v korektné vzťahy a istotu, že na Slovensku sa oplatí podnikať.

Firma Váhostav reštrukturalizuje. Znamená to, že zákon spoločnosť chráni pred konkurzom a veriteľmi, z ktorých väčšina má minimálny vplyv na svoje peniaze.

Skúsenosti z podobných reštrukturallizácií hovoria, že firmy dostanú  zo svojich pohľadávok maximálne 10%. Približne 90% peňazí, ktoré mali inkasovať za odvedený výkon, zahučí v čiernej diere a to navyše v súlade so zákonom.

Váhostav (ako miliónový dlžník) pritom naďalej podniká a dostáva zákazky od štátu. Na úkor nevyplatených stoviek živnostníkov, firiem, tisícky zamestancov,  desaťtisíce rodín. 

Hrôza !

Váhostav nie je jediný, ktorý za posledné roky vstúpil do reštrukturalizácie. Predbehla ho i konkurenčná stavebná firma - Doprastav ale i dalšie spoločnosti -  tu je ich zoznam : (http://dlznik.zoznam.sk/restrukturalizacie). 

Pri Váhostave ale došli veriteľom sily a trpezlivosť. Hovoria, že na Slovensku sa systematicky ničí dôvera v zdravé podnikateľské prostredie. Firmy sa boja ísť do väčších zákaziek. Mnohí už s podnikaním nedobrovolne  skončili.

Veritelia Váhostavu sa formujú a spoločne chcú  "udrieť na politikov."  Pod list prezidentovi sa ich podpísalo zatiaľ niekoľko desiatok, prevažne podnikatelia z banskobystrického regiónu. Stovky dodávateľov je v žilinskom kraji, kde sa podpisy ešte len zbierajú.

Žiadajú zrušiť zákon o reštrukturalizácii alebo zmeniť jeho podobu tak, aby nelikvidoval ich pohľadávky, naopak garantoval ich splatnosť na úrovni  aspoň  70%  . 

Občianske združenie Proti korupcii so sídlom v Žiline (www.protikorupcii.sk) ponúklo organizátorom akcie podporu a pomoc. V našej kancelárii by mala byť od nového roka možnosť podpísať vyhlásenie. 

Podnikatelia sú tí, ktorí ľuďom garantujú zárobok, prinášajú istoty a tvoria ekonomické hodnoty štátu. Je dobré, ak počuť ich hlas. Je dobré, že berú svoj osud do vlastných rúk a hája svoje práva. Bojujú tak i za nás, za čisté vzťahy a čistotu podnikateľkého prostredia.

Podarí sa im vytvoriť tlak a zmeniť Slovensko na krajinu, kde sa oplatí žiť a podnikať? 

 

www.protikorupcii.sk

 

Blog vznikol na základe podpory projektu Strážca  transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov. Bol podporený sumou 74.677,80 € z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009 – 2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom projektu  Strážca  transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov je  Rozvoj advokačných a watch-dogových aktivít.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Súd vypočúval Bašternákovu správkyňu, riešili aj skrytý majetok

Sudkyňa, ktorá konkurz dozoruje, povedala viacero nových informácií.


Už ste čítali?