Bývalý šéf úradu práce prihral kšeft za 22 tisíc rodine krajského prokurátora

Autor: Vanda Tuchyňová | 27.4.2015 o 10:50 | (upravené 27.4.2015 o 11:14) Karma článku: 11,10 | Prečítané:  11181x

Jozef Machyna je takmer štyri mesiace starostom Rosiny (obec pri Žiline).  Prvé dni vo svojej funkcii  podpísal zmluvu o právnom poradenstve s advokátskou kanceláriou manželky dnes už bývalého krajského prokurátora v Žiline na dobu 30-tich mesiacov (viď. dokument nižšie). Zo zmluvy vyplýva, že obec zaplatí za celkové služby sumu vo výške 22 500,- Eur.  

Starosta Machyna ešte nedávno  šéfoval žilinskému úradu práce. V posledným komunálnych voľbách uspel na miesto starostu Rosiny a pomerne rýchlo začal upratovať. Ako jednu z priorít, ktorú sa rozhodol riešiť - je oblasť právnych služieb pre obec.

22. druhý deň v novej funkcii, v prvý deň  po Novom roku (v piatok)  - podpisuje zmluvu v skrytosti, bez vedomia poslancov a zastupiteľstva.  (Dokument zverejnila obec na internete  až na 24. deň po jeho podpísaní.  Podľa zákona, do platnosti vstupuje zmluva až po jej zverejnení).

Poslanci sa dozvedali informáciu o najatí  právnej agentúry spôsobom ako za čias Márie Terézie, cestou na pivo  a boli prekvapení, že im bude odtekať mesačne z verejného rozpočtu 750,- Eur s DPH za služby, ktoré nikdy pred tým v obci neplatili, nepotrebovali a za finančných podmienok, ktorým  by nejeden závidel.

V Rosine nikdy v minulosti „neoferovali“  mesačný plat ( smrteľníka) právnikovi, ktorého podľa poslancov nedokážu v takom objeme  riadne využiť. Obci Rosina narastú touto zmluvou ročné výdavky o 9000,- Eur.

 

Starosta sa odmieta podriadiť poslancom, volí spojenectvo s právnou firmou 

Jozef  Machyna ide za svojim. Aj keď  poslanci na zastupiteľstve  odhlasovali vypovedanie zmluvy a navrhli využívať právne služby len v prípade potreby v konkrétnych prípadoch, Jozef Machyna ich vôľu prehliadol a nezohľadnil. Uznesenie nepodpísal a odmieta ho uviesť do platnosti. Zastupiteľstvo teraz čaká mimoriadne zasadnutie, kde musia poslanci uznesenie o zrušení zmluvy opakovane prijať a to 2/3 väčšinou.   

Vyzerá to tak, že  starostovi záleží na pokračovaní zmluvy s firmou manželky žilinského prokurátora, keď po prvý krát v histórii obce, starosta nepodpísal uznesenie zastupiteľstva. Jozef Machyna tak urobil hneď v úvode svojho vládnutia, štvrtý mesiac potom, čo prvý  krát vo svojom živote obsadil kreslo starostu, na 110. deň v novej verejnej funkcii . 

Ako sa dajú vysvetliť takéto motívy jednania?  Jedna z verzií vracia pohľad do minulosti. Služby advokátskej kancelárie,  ktorá má dnes zmluvu o právnych službách s obcou Rosina, využíval i Úrad práce Žilina za čias, keď mu ešte šéfoval súčasný starosta Rosiny Jozef Machyna. Je preto na mieste pýtať sa, či je zmluva s obcou Rosina náhodná – teda výsledkom korektného výberového konania, alebo odráža nadštandardné vzťahy štatutára obce a jedného zo spoločníkov advokátskej kancelárie?

Zaujímavý je i nasledovný údaj.  Kým úrad práce v Žiline platil za čias Jozefa Machynu advokátskej kancelárii  mesačne 420,- Eur s DPH, obec Rosina s galakticky menšou agendou platí  dnes za právne služby tej istej firme 750,- Eur mesačne s DPH. 

 

Má dedinka s 3150 obyvateľmi na to, aby si platila najdrahšie právne služby v okolí ?

OZ Proti korupcii oslovilo 11 okolitých samospráv s dopytom na potencionálne zmluvy o právnych službách. Zistili sme, že štyri obce nemajú uzavreté žiadne zmluvy s právnikmi  (Višnové, Turie, Lietavská Svinná - Babkov, Porubka),  šesť obcí s väčším  počtom obyvateľov ako je Rosina platí za právnika od 150 do 500 Eur mesačne.  Druhé dve najdrahšie obce s najväčšou paušálnou sadzbou sú Terchová a Varín, keď platia  právnikovi mesačne  500,- Eur. 

Žiadnu z paušálnych platieb za právne služby nepovažujeme v OZ Proti korupcii za výhodnú pre obce. Dobrým príkladom narábania s  verejnými zdrojmi sa nám javí  v tomto smere obec Strečno, ktorá  platí právnika len v prípade potreby a to hodinovou  sadzbou 25 Eur. Znamená to napríklad, že za dva posledné mesiace v roku využitia právnej pomoci, zaplatili v Strečne z verejnej kasy 180 Eur.

Iný údaj. Obec Terchová zakomponovala do zmluvy s právnikom potrebu - prehodnotiť opodstatnenosť paušálnej odmeny 500 Eur, pravidelne po troch mesiacoch. Ak sa obce rozhodnú pre paušálne platby za služby, nevyhnutnosťou je, podľa nás pravidelná, aktívna kontrola úradu a poslancov - podchytená zmluvou, ktorá overí skutočný objem výkonov zo strany dodávateľa služieb. V opačnom prípade sa môže stať, že obec z mešca jej obyvateľov dotuje pohodlný život niektorému z možných obyvateľov planéty „Klientel“.

Ak sa poslancom obce Rosina nepodarí prelomiť veto starostu Jozefa Machynu a zmluvu o právnych službách nezrušia –  systematická verejná kontrola výkonov žilinskej advokátskej kancelárie a zverejňovanie jej výsledkov,  je jediná možnosť ako ochrániť verejné zdroje obce.

22 500,- Eur je pre obec s 3150 obyvateľmi veľký peniaz. Asi nie je potrebné vyčíslovať, čo všetko by obec za tento objem peňazí mohla vybudovať - v prospech  obyvateľov.

 

Zmluva o právnej pomoci obec RosinaZmluva o právnej pomoci obec Rosina

 

www.protikorupcii.sk

 

Blog vznikol na základe podpory projektu    Strážca        transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov. Bol podporený sumou 74.677,80 € z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009 – 2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom projektu        Strážca  transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov je    Rozvoj advokačných a watch-dogových aktivít.

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?