Bývalý šéf úradu práce prihral kšeft za 22 tisíc rodine krajského prokurátora

Autor: Vanda Tuchyňová | 27.4.2015 o 10:50 | (upravené 27.4.2015 o 11:14) Karma článku: 11,10 | Prečítané:  10671x

Jozef Machyna je takmer štyri mesiace starostom Rosiny (obec pri Žiline).  Prvé dni vo svojej funkcii  podpísal zmluvu o právnom poradenstve s advokátskou kanceláriou manželky dnes už bývalého krajského prokurátora v Žiline na dobu 30-tich mesiacov (viď. dokument nižšie). Zo zmluvy vyplýva, že obec zaplatí za celkové služby sumu vo výške 22 500,- Eur.  

Starosta Machyna ešte nedávno  šéfoval žilinskému úradu práce. V posledným komunálnych voľbách uspel na miesto starostu Rosiny a pomerne rýchlo začal upratovať. Ako jednu z priorít, ktorú sa rozhodol riešiť - je oblasť právnych služieb pre obec.

22. druhý deň v novej funkcii, v prvý deň  po Novom roku (v piatok)  - podpisuje zmluvu v skrytosti, bez vedomia poslancov a zastupiteľstva.  (Dokument zverejnila obec na internete  až na 24. deň po jeho podpísaní.  Podľa zákona, do platnosti vstupuje zmluva až po jej zverejnení).

Poslanci sa dozvedali informáciu o najatí  právnej agentúry spôsobom ako za čias Márie Terézie, cestou na pivo  a boli prekvapení, že im bude odtekať mesačne z verejného rozpočtu 750,- Eur s DPH za služby, ktoré nikdy pred tým v obci neplatili, nepotrebovali a za finančných podmienok, ktorým  by nejeden závidel.

V Rosine nikdy v minulosti „neoferovali“  mesačný plat ( smrteľníka) právnikovi, ktorého podľa poslancov nedokážu v takom objeme  riadne využiť. Obci Rosina narastú touto zmluvou ročné výdavky o 9000,- Eur.

 

Starosta sa odmieta podriadiť poslancom, volí spojenectvo s právnou firmou 

Jozef  Machyna ide za svojim. Aj keď  poslanci na zastupiteľstve  odhlasovali vypovedanie zmluvy a navrhli využívať právne služby len v prípade potreby v konkrétnych prípadoch, Jozef Machyna ich vôľu prehliadol a nezohľadnil. Uznesenie nepodpísal a odmieta ho uviesť do platnosti. Zastupiteľstvo teraz čaká mimoriadne zasadnutie, kde musia poslanci uznesenie o zrušení zmluvy opakovane prijať a to 2/3 väčšinou.   

Vyzerá to tak, že  starostovi záleží na pokračovaní zmluvy s firmou manželky žilinského prokurátora, keď po prvý krát v histórii obce, starosta nepodpísal uznesenie zastupiteľstva. Jozef Machyna tak urobil hneď v úvode svojho vládnutia, štvrtý mesiac potom, čo prvý  krát vo svojom živote obsadil kreslo starostu, na 110. deň v novej verejnej funkcii . 

Ako sa dajú vysvetliť takéto motívy jednania?  Jedna z verzií vracia pohľad do minulosti. Služby advokátskej kancelárie,  ktorá má dnes zmluvu o právnych službách s obcou Rosina, využíval i Úrad práce Žilina za čias, keď mu ešte šéfoval súčasný starosta Rosiny Jozef Machyna. Je preto na mieste pýtať sa, či je zmluva s obcou Rosina náhodná – teda výsledkom korektného výberového konania, alebo odráža nadštandardné vzťahy štatutára obce a jedného zo spoločníkov advokátskej kancelárie?

Zaujímavý je i nasledovný údaj.  Kým úrad práce v Žiline platil za čias Jozefa Machynu advokátskej kancelárii  mesačne 420,- Eur s DPH, obec Rosina s galakticky menšou agendou platí  dnes za právne služby tej istej firme 750,- Eur mesačne s DPH. 

 

Má dedinka s 3150 obyvateľmi na to, aby si platila najdrahšie právne služby v okolí ?

OZ Proti korupcii oslovilo 11 okolitých samospráv s dopytom na potencionálne zmluvy o právnych službách. Zistili sme, že štyri obce nemajú uzavreté žiadne zmluvy s právnikmi  (Višnové, Turie, Lietavská Svinná - Babkov, Porubka),  šesť obcí s väčším  počtom obyvateľov ako je Rosina platí za právnika od 150 do 500 Eur mesačne.  Druhé dve najdrahšie obce s najväčšou paušálnou sadzbou sú Terchová a Varín, keď platia  právnikovi mesačne  500,- Eur. 

Žiadnu z paušálnych platieb za právne služby nepovažujeme v OZ Proti korupcii za výhodnú pre obce. Dobrým príkladom narábania s  verejnými zdrojmi sa nám javí  v tomto smere obec Strečno, ktorá  platí právnika len v prípade potreby a to hodinovou  sadzbou 25 Eur. Znamená to napríklad, že za dva posledné mesiace v roku využitia právnej pomoci, zaplatili v Strečne z verejnej kasy 180 Eur.

Iný údaj. Obec Terchová zakomponovala do zmluvy s právnikom potrebu - prehodnotiť opodstatnenosť paušálnej odmeny 500 Eur, pravidelne po troch mesiacoch. Ak sa obce rozhodnú pre paušálne platby za služby, nevyhnutnosťou je, podľa nás pravidelná, aktívna kontrola úradu a poslancov - podchytená zmluvou, ktorá overí skutočný objem výkonov zo strany dodávateľa služieb. V opačnom prípade sa môže stať, že obec z mešca jej obyvateľov dotuje pohodlný život niektorému z možných obyvateľov planéty „Klientel“.

Ak sa poslancom obce Rosina nepodarí prelomiť veto starostu Jozefa Machynu a zmluvu o právnych službách nezrušia –  systematická verejná kontrola výkonov žilinskej advokátskej kancelárie a zverejňovanie jej výsledkov,  je jediná možnosť ako ochrániť verejné zdroje obce.

22 500,- Eur je pre obec s 3150 obyvateľmi veľký peniaz. Asi nie je potrebné vyčíslovať, čo všetko by obec za tento objem peňazí mohla vybudovať - v prospech  obyvateľov.

 

Zmluva o právnej pomoci obec RosinaZmluva o právnej pomoci obec Rosina

 

www.protikorupcii.sk

 

Blog vznikol na základe podpory projektu    Strážca        transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov. Bol podporený sumou 74.677,80 € z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009 – 2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom projektu        Strážca  transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov je    Rozvoj advokačných a watch-dogových aktivít.

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme


Už ste čítali?