Obecní poslanci stopli biznis prokurátorovej manželke a synovi

Autor: Vanda Tuchyňová | 30.5.2015 o 8:44 | (upravené 1.6.2015 o 20:34) Karma článku: 10,27 | Prečítané:  2890x

Na prvý krát sa podarilo obecnému zastupiteľstvu Rosiny prelomiť  veto starostu k zmluve o právnej pomoci. Firme rodiny žilinského prokurátora garantovala príjem 22 tisíc Eur. Balík už ale nestihne prísť celý na účet.

Za mesačné platby 750 Eur s DPH po dobu 30-tich mesiacov mala advokátska kancelária poskytovať obci (pri Žiline) právne služby, ktoré  dovtedy Rosinčania  "jakživ" nepotrebovali. Aspoň nie na úrovni potrieb osmanského Alipašu,  skôr poskromne ..  

... ale nevadí, z môjho budiláru to nepôjde,  pomyslel si asi starosta Jozef Machyna, keď parafoval zmluvu na 22 tisíc Eur.   

Žilinská advokátska kancelária stihla od nového roka pár stoviek zarobiť. Niečo pristálo na účte, podstatnú časť platieb ale poslanci zastavili, keď zmluvu o právnej pomoci v týchto dňoch zrušili.

Nebol to ich prvý pokus o zlikvidovanie obchodného vzťahu medzi starostom a firmou rodiny pokurátora. Poslanci už mali za sebou hlasovanie a plnenie zmluvy zastavili na rokovaní v apríli.

Starosta však vôľu poslancov odmietol naplniť, keď nepodpísal uznesenie v tomto bode. Nasledovalo opakované (májové) hlasovanie, tento krát však zastupiteľstvo muselo potvrdiť svoju vôľu  dvojtretinovou väčšinou. Stalo sa.

Záujmy verejnoprávnosti

Malá dedinka s okolo 3000 obyvateľmi platí šesť mesiacov a ďalšie dva roky mala ešte platiť  najdrahšie právne služby v okolí.  

Nič nové pod slnkom  .... ale stále dokola premýšľam,  odkiaľ berie verejný činiteľ v  obci, kde ho každý z obyvateľov môže chytiť za golier a pozrieť sa mu do očí -  odkiaľ berie guráž na takúto (podľa môjho) zbojničinu.

Keby starosta srdcom mysliel  na správu veci verejných, nikdy by zmluvu o paušáloch advokátskej kancelárii "neoštemploval."

Prevaľoval by každý groš v dlani, hľadal by vlastné rezervy a schopnosti, ako vecí zvládnuť v obecnej réžii, a až keď by  mu sily nestačili, vlastné schopnosti i rozhľad nevládal, ani zamestnanci nevedeli, agenda by bola príliš náročná - až potom by si pre konkrétny problém - po veľkom váhaní objednal službu právnika.

Lebo takto to beží v súkromných firmách, v rodinách, v neziskových organizáciách, všade tam, kde si ľudia zarábajú sami na seba.  Všetci títo platia advokáta v nevyhnutných prípadoch, pri konkrétnych zadaniach, keď sa už inak nedá,  nie preto, že im to zákon dovoľuje, kompetencia umožnuje, legislatíva nezakazuje.

V tomto prípade mal ale pán starosta naponáhlo.  Pripomínam, že  zmluvu na 22 tisíc Eur podpísal  po oslavách Nového roka  - v piatok 2. januára.

I preto ...

neverím, pán starosta, že ste pri uzavretí zmluvy s právnou agentúrou mysleli na dobro obce a jej verejný záujem.  

A mám nutkanie pomyslieť si  iné .... nemám pri tom istotu, že som sama.  Ale len Vy viete ... !

Napriek všetkému, pan starosta,  budem dúfať, že otiene verejnoprávnosti  z Vášho pohľadu zosilnejú, budú jasnejšie a  nebude ťažké ich časom postupne rozpoznať.  A potom už nebude treba si o život  v Rosine otierať ústa. 

www.protikorupcii.sk

 

O detailoch prípadu sa viac dozviete tu: 

http://tuchynova.blog.sme.sk/c/379477/byvaly-sef-uradu-prace-prihral-kseft-za-22-tisic-rodine-krajskeho-prokuratora.html

 

Blog vznikol na základe podpory projektu      Strážca            transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov. Bol podporený sumou 74.677,80 € z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009 – 2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom projektu            Strážca   transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov je     Rozvoj advokačných a watch-dogových aktivít.

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?