V Banskobystrickej župe údajne vládne strach a rozklad. Chceme o tom nahlas diskutovať !

Autor: Vanda Tuchyňová | 22.9.2015 o 12:14 | (upravené 22.9.2015 o 15:52) Karma článku: 5,18 | Prečítané:  1674x

Správy, ktoré prichádzaju z Banskej Bystrice o živote v kraji nielenže nie sú dobré, ale nejedného postavia do pozoru.  Pôsobí to tak, že Marián Kotleba  ťahá župu i s jej obyvateľmi  vedome do záhuby.

Starostovia, zamestnanci, vedúci inštitúcií, poslanci v banskobystrickom kraji údajne  prepadajú beznádeji.  To, čo sa deje u nich doma, pripomína scenár zo zlého filmu. 

Aktivisti pod vedením Ingrid Kosovej zverejnili v týchto dňoch podrobnú správu z hodnotenia práce župana Kotlebu. Oslovili 71  respondentov - starostov, primátorov, štátnych úradníkov, obyvateľov, aby oznámkovali pôsobenie župana, ako  najvyššieho správcu banskobystrického kraja z hľadiska jeho prínosu pre život obyvateľov. 

Hodnotenie nielenže pôsobí hrozivo, vyjadrenia oslovených vzbudzujú dojem, že ide o obrovský omyl vo vedení verejnoprávnosti na úkor života služby obyvateľom.  

"Život v kraji sa vracia do obdobia z pred 20 -tich rokov a kým skončí vládnutie župana Kotlebu, kraj bude na úrovni Ulanbátaru," domnieva sa jeden z respondentov. 

 

 

Správa sa okrem subjektívnych vyjadrení opiera o konkrétne čisla. Uvádza napríklad, že vedenie župy stoplo rekonštrukciu domovov sociálnych služieb v Slatinke, v Lučenci a v Ladomerskej Vieske. 

Marián Kotleba odmietol podpísať spolufinancovanie fondov EÚ určených na modernizáciu stredných škôl, kraj  prišiel aj o 9 mil. Eur z EU určených na rekonštrukcie ciest. Naopak  Banskobystrická regionálna správa ciest  má už tretieho riaditeľa a je prvý krát po 5-tich rokoch v strate.

V dokumente sa spomínajú aj hrozivé postrehy o prístupe župana k slabým a k menšinám, k Rómom, k dôchodcom, k homosexuálom, k inak handicapovaným. 

Po prečitaní materiálu,  jednoznačne musí nasledovať otázka.  Je  toto naozaj  realita?  Ak áno, a aktivisti sa nemýlia,  nie sú zaujatí a vedia veci podložiť, vyargumentovať,  tak potom treba veľmi nahlas kričať,  aby národ počul  - až  za hranice banskobystrického kraja.

Pre korektnosť uvádzame, že Marián Kotleba  verejnú kritiku aktivistov odmietol, ba naopak, obviňuje ich, že nechcú diskutovať.

 V OZ Proti korupcii  prichádzame s ponukou. S ponukou na dialóg.  V nezávislom verejnom priestore v Žiline pozývame obe strany na verejnú debatu.

Príde Marián Kotleba pred občanov vysvetliť devastujúci spôsob správy kraja o ktorom varovne píšu aktivisti ....?  Uvidíme. Pozvanie župan dostal.

1.októbra o 17.00 hod. v priestoroch združenia na Kamennej ulici v Žiline bude na druhej strane diskusného stola  Ingrid Kosová, aktivistka zo združenia Quo Vadis a Zuzana Ďuricová Hájková, riaditeľka Tanečného divadla Banská Bystrica.

Tešime sa.  Príďte !

www.protikorupcii.sk

 

Blog vznikol na základe podpory projektu      Strážca            transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov. Projekt bol podporený sumou 74.677,80 € z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009 – 2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom projektu            Strážca   transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov je     Rozvoj advokačných a watch-dogových aktivít.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Pre Trumpa je svetová politika len hra

Putin sa opäť priznal, že Krym bola hra Kremľa.


Už ste čítali?