V Banskobystrickej župe údajne vládne strach a rozklad. Chceme o tom nahlas diskutovať !

Autor: Vanda Tuchyňová | 22.9.2015 o 12:14 | (upravené 22.9.2015 o 15:52) Karma článku: 5,18 | Prečítané:  1598x

Správy, ktoré prichádzaju z Banskej Bystrice o živote v kraji nielenže nie sú dobré, ale nejedného postavia do pozoru.  Pôsobí to tak, že Marián Kotleba  ťahá župu i s jej obyvateľmi  vedome do záhuby.

Starostovia, zamestnanci, vedúci inštitúcií, poslanci v banskobystrickom kraji údajne  prepadajú beznádeji.  To, čo sa deje u nich doma, pripomína scenár zo zlého filmu. 

Aktivisti pod vedením Ingrid Kosovej zverejnili v týchto dňoch podrobnú správu z hodnotenia práce župana Kotlebu. Oslovili 71  respondentov - starostov, primátorov, štátnych úradníkov, obyvateľov, aby oznámkovali pôsobenie župana, ako  najvyššieho správcu banskobystrického kraja z hľadiska jeho prínosu pre život obyvateľov. 

Hodnotenie nielenže pôsobí hrozivo, vyjadrenia oslovených vzbudzujú dojem, že ide o obrovský omyl vo vedení verejnoprávnosti na úkor života služby obyvateľom.  

"Život v kraji sa vracia do obdobia z pred 20 -tich rokov a kým skončí vládnutie župana Kotlebu, kraj bude na úrovni Ulanbátaru," domnieva sa jeden z respondentov. 

 

 

Správa sa okrem subjektívnych vyjadrení opiera o konkrétne čisla. Uvádza napríklad, že vedenie župy stoplo rekonštrukciu domovov sociálnych služieb v Slatinke, v Lučenci a v Ladomerskej Vieske. 

Marián Kotleba odmietol podpísať spolufinancovanie fondov EÚ určených na modernizáciu stredných škôl, kraj  prišiel aj o 9 mil. Eur z EU určených na rekonštrukcie ciest. Naopak  Banskobystrická regionálna správa ciest  má už tretieho riaditeľa a je prvý krát po 5-tich rokoch v strate.

V dokumente sa spomínajú aj hrozivé postrehy o prístupe župana k slabým a k menšinám, k Rómom, k dôchodcom, k homosexuálom, k inak handicapovaným. 

Po prečitaní materiálu,  jednoznačne musí nasledovať otázka.  Je  toto naozaj  realita?  Ak áno, a aktivisti sa nemýlia,  nie sú zaujatí a vedia veci podložiť, vyargumentovať,  tak potom treba veľmi nahlas kričať,  aby národ počul  - až  za hranice banskobystrického kraja.

Pre korektnosť uvádzame, že Marián Kotleba  verejnú kritiku aktivistov odmietol, ba naopak, obviňuje ich, že nechcú diskutovať.

 V OZ Proti korupcii  prichádzame s ponukou. S ponukou na dialóg.  V nezávislom verejnom priestore v Žiline pozývame obe strany na verejnú debatu.

Príde Marián Kotleba pred občanov vysvetliť devastujúci spôsob správy kraja o ktorom varovne píšu aktivisti ....?  Uvidíme. Pozvanie župan dostal.

1.októbra o 17.00 hod. v priestoroch združenia na Kamennej ulici v Žiline bude na druhej strane diskusného stola  Ingrid Kosová, aktivistka zo združenia Quo Vadis a Zuzana Ďuricová Hájková, riaditeľka Tanečného divadla Banská Bystrica.

Tešime sa.  Príďte !

www.protikorupcii.sk

 

Blog vznikol na základe podpory projektu      Strážca            transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov. Projekt bol podporený sumou 74.677,80 € z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009 – 2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom projektu            Strážca   transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov je     Rozvoj advokačných a watch-dogových aktivít.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme


Už ste čítali?