Župan Juraj Blanár odvolával. Padla hlava šéfa odboru "eurofondov" !

Autor: Vanda Tuchyňová | 31.10.2015 o 22:16 | (upravené 2.11.2015 o 16:07) Karma článku: 7,98 | Prečítané:  2216x

Pre kauzu rekonštrukcie námestia v Liptovskom Jáne, ktorú otvorilo pred dvomi OZ Proti korupcii, prišiel o funkciu šéf odboru SORO Žilinského samosprávneho kraja Milan Ovseník.

Osudnou sa mu stala druhá správa (dodatok) o kontrole skupiny z ministerstva pôdohospodárstva (z júla 2015), ktorá  opakovane potvrdila závažné pochybenia v oblasti neoprávneného nakladania s verejnými zdrojmi pri rekonštrukcii námestia v Liptovskom Jáne. Odbor SORO (Sprostredkovateľký orgán pre Regionálny operačný program) úrade ŽSK už požiadal obec o vrátenie viac ako 120 tisíc Eur z celkovej sumy 390 tisíc.

"Obvinenia občianskeho združenia sa nezakladajú na pravde". Takto znelo konštatovanie riaditeľa úradu ŽSK Pavla Holeštiaka, keď spolu s Milanom Ovseníkom vo februári 2013 reagovali na  našu tlačovú konferenciuo zneužívaní  finančných zdrojov pri projekte v Liptovskom Jáne.  Napriek priamemu dôkazu, ktorý sme novinárom vtedy predložili (kópiu odborného znalecké posudku objednaný políciou) sa obom pánom podarilo novinárov zmiasť a  odvrátiť pozornosť od podstaty kauzy s konštatovaním „ bublina spľasla.“

Podobne reagoval na kauzu starosta Liptovského Jána Juraj Filo, ktorý navyše podal na právničku nášho združenia trestné oznámenie a pri viacerých verejných akciách vystupoval s konštatovaním, že verejnosť klameme a zavádzame. 

Dva a pol roka od  tlačovej konferencie prichádza verdikt župana Juraja Blanára, ktorý k 15.10.2015 odvolal šéfa odboru Milana Ovseníka, pretože vážne pochybil pri kontrole čerpaní zdrojov v projekte v Liptovskom Jáne.

Ako to celé  začalo ?

V Liptovskom Jáne rekonštruovali námestie v roku 2011. V OZ Proti korupcii sme začali kauzu sledovať v roku 2012, keď sme získali informácie o tom, že dodávateľ stavby údajne neodviedol prácu tak, ako bolo v projekte a ako ju reálne fakturoval. 

Začiatkom roku 2013 sa nám podarilo získať dokument - kópiu znaleckého posudku (č. 49/2012), v rámci ktorého mal znalec v odbore stavebníctva Ivan Čierny pre účely policajného vyšetrovania posúdiť skutočnú hodnotu montáže a dodania odvodňovacích žľabov. Išlo o jednu z časti stavebných prác v rámci rekonštrukcie námestia .

Znalec v posudku skonštatoval, že existuje rozdiel vo fakturácii a v hodnote skutočne spotrebovaného materiálu a odvedených prác a to:  38 841,21 s DPH


Posledná strana znaleckého posudku:

 

Posudok bol zaujímavý o to viac, že protirečil záverom kontroly odboru SO/RO Žilinského samosprávneho kraja, ktorý zodpovedal za korektnosť a správnosť čerpania európskych dotácii.

Podľa správy od úradníkov, ktorí  preverovali na konci projektu oprávnenosť výdavkov, dodržiavanie príslušných zákonov a pravidiel verejného obstarávania, projekt bol v poriadku až na malý rozdiel 1089,65 Eur s DPH.  Viac pochybení nezistili. Pod kontrolou boli podpísaní Jana Zvarová, Tibor Mintál, Katarína Janurová, správu schválil Milan Ovseník.

Kým znalec v odbore stavebníctva poukázal na rozdiel vo fakturovanej a skutočnej hodnote v prípade montáže a dodávky odvodňovacích žľabov na sumu takmer 39 tisíc EUR, zodpovední úradníci úradu ŽSK v rámci celkovej kontroly projektu prišli na nedostatky v hodnote 1 tisíc EUR.
 

Pri verejných vyhláseniach šéf odboru Milan Ovseník spochybňoval všetky dôkazy i znalecký posudok vypracovaný na žiadosť polície a to napriek tomu, že „ nepodarené“ žľaby boli voľným okom viditeľné a mohol si ich kedykoľvek overiť.

Do prípadu vstúpilo ministerstvo

Neskôr sa kauzy chopilo ministerstvo pôdohospodárstva. Po prvej kontrole v júni 2013 skonštatovalo, že približne 138 tisíc Eur bolo čerpaných neoprávnene.  Boli vyfakturované zemné práce, ktoré sa podľa kontroly nikdy neurobili,  namontované  zábradlie v polovičnej dĺžke,  odvezenie ornice v nereálnom objeme, betónové, štrkové podložie v inej hrúbke a ďalšie milé vecičky. 

Obec pod vedením starostu Fila správu ale namietala a pochybenia nepriznala. Ministerská kontrola sa  preto musela opakovať. Jej výsledkom je, ako spomíname na začiatku - odvolanie riaditeľa odboru SO/RO  Milana Ovseníka a fakt, že obec musí  vrátiť z vlastného rozpočtu viac ako 120  tisíc Eur.

Záver

OZ Proti korupcii venovalo kauze veľa úsilia. Len rok sme žiadali správu o kontrole z ministerstva pôdohospodárstva, ktoré naše požiadavky v rozpore so zákonom o slobodnom prístupe k informáciám dlhodobo ignorovalo ( bližšie podrobnosti nájdete na stránke www.protikorupcii.sk).

Postavili sme sa pred občanov Liptovského Jána – zorganizovali konferenciu, aby sme priamo na mieste verejnosti predložili dôkazy o tom, ako obec námestie „zbojnícky“ zrekonštruovala.   Najväčšou ťažkosťou v celom prípade bol fakt, že napriek priamym dôkazom, - voľným okom viditeľným a jednoducho verifikovateľným ( odvodňovacie žľaby)  úradníci ŽSK  stav zatĺkali, zahmlievali - namiesto toho, aby veci objasňovali - v zmysle ochrany verejných zdrojov.

Teraz už je na rade polícia a vznesenie obvinenia. Kto bude niesť zodpovednosť za to, že obec musí z vlastných zdrojov uhradiť viac ako 120 tisíc Eur? Opäť si počkáme si na výsledok.

www.protikorupcii.sk

 

Blog vznikol na základe podpory projektu Strážca transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov. Projekt bol podporený sumou 74.677,80 € z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009 – 2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom projektu Strážca transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov je rozvoj advokačných a watch-dogových aktivít.

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme


Už ste čítali?