Župan Juraj Blanár odvolával. Padla hlava šéfa odboru "eurofondov" !

Autor: Vanda Tuchyňová | 31.10.2015 o 22:16 | (upravené 2.11.2015 o 16:07) Karma článku: 7,98 | Prečítané:  2474x

Pre kauzu rekonštrukcie námestia v Liptovskom Jáne, ktorú otvorilo pred dvomi OZ Proti korupcii, prišiel o funkciu šéf odboru SORO Žilinského samosprávneho kraja Milan Ovseník.

Osudnou sa mu stala druhá správa (dodatok) o kontrole skupiny z ministerstva pôdohospodárstva (z júla 2015), ktorá  opakovane potvrdila závažné pochybenia v oblasti neoprávneného nakladania s verejnými zdrojmi pri rekonštrukcii námestia v Liptovskom Jáne. Odbor SORO (Sprostredkovateľký orgán pre Regionálny operačný program) úrade ŽSK už požiadal obec o vrátenie viac ako 120 tisíc Eur z celkovej sumy 390 tisíc.

"Obvinenia občianskeho združenia sa nezakladajú na pravde". Takto znelo konštatovanie riaditeľa úradu ŽSK Pavla Holeštiaka, keď spolu s Milanom Ovseníkom vo februári 2013 reagovali na  našu tlačovú konferenciuo zneužívaní  finančných zdrojov pri projekte v Liptovskom Jáne.  Napriek priamemu dôkazu, ktorý sme novinárom vtedy predložili (kópiu odborného znalecké posudku objednaný políciou) sa obom pánom podarilo novinárov zmiasť a  odvrátiť pozornosť od podstaty kauzy s konštatovaním „ bublina spľasla.“

Podobne reagoval na kauzu starosta Liptovského Jána Juraj Filo, ktorý navyše podal na právničku nášho združenia trestné oznámenie a pri viacerých verejných akciách vystupoval s konštatovaním, že verejnosť klameme a zavádzame. 

Dva a pol roka od  tlačovej konferencie prichádza verdikt župana Juraja Blanára, ktorý k 15.10.2015 odvolal šéfa odboru Milana Ovseníka, pretože vážne pochybil pri kontrole čerpaní zdrojov v projekte v Liptovskom Jáne.

Ako to celé  začalo ?

V Liptovskom Jáne rekonštruovali námestie v roku 2011. V OZ Proti korupcii sme začali kauzu sledovať v roku 2012, keď sme získali informácie o tom, že dodávateľ stavby údajne neodviedol prácu tak, ako bolo v projekte a ako ju reálne fakturoval. 

Začiatkom roku 2013 sa nám podarilo získať dokument - kópiu znaleckého posudku (č. 49/2012), v rámci ktorého mal znalec v odbore stavebníctva Ivan Čierny pre účely policajného vyšetrovania posúdiť skutočnú hodnotu montáže a dodania odvodňovacích žľabov. Išlo o jednu z časti stavebných prác v rámci rekonštrukcie námestia .

Znalec v posudku skonštatoval, že existuje rozdiel vo fakturácii a v hodnote skutočne spotrebovaného materiálu a odvedených prác a to:  38 841,21 s DPH


Posledná strana znaleckého posudku:

 

Posudok bol zaujímavý o to viac, že protirečil záverom kontroly odboru SO/RO Žilinského samosprávneho kraja, ktorý zodpovedal za korektnosť a správnosť čerpania európskych dotácii.

Podľa správy od úradníkov, ktorí  preverovali na konci projektu oprávnenosť výdavkov, dodržiavanie príslušných zákonov a pravidiel verejného obstarávania, projekt bol v poriadku až na malý rozdiel 1089,65 Eur s DPH.  Viac pochybení nezistili. Pod kontrolou boli podpísaní Jana Zvarová, Tibor Mintál, Katarína Janurová, správu schválil Milan Ovseník.

Kým znalec v odbore stavebníctva poukázal na rozdiel vo fakturovanej a skutočnej hodnote v prípade montáže a dodávky odvodňovacích žľabov na sumu takmer 39 tisíc EUR, zodpovední úradníci úradu ŽSK v rámci celkovej kontroly projektu prišli na nedostatky v hodnote 1 tisíc EUR.
 

Pri verejných vyhláseniach šéf odboru Milan Ovseník spochybňoval všetky dôkazy i znalecký posudok vypracovaný na žiadosť polície a to napriek tomu, že „ nepodarené“ žľaby boli voľným okom viditeľné a mohol si ich kedykoľvek overiť.

Do prípadu vstúpilo ministerstvo

Neskôr sa kauzy chopilo ministerstvo pôdohospodárstva. Po prvej kontrole v júni 2013 skonštatovalo, že približne 138 tisíc Eur bolo čerpaných neoprávnene.  Boli vyfakturované zemné práce, ktoré sa podľa kontroly nikdy neurobili,  namontované  zábradlie v polovičnej dĺžke,  odvezenie ornice v nereálnom objeme, betónové, štrkové podložie v inej hrúbke a ďalšie milé vecičky. 

Obec pod vedením starostu Fila správu ale namietala a pochybenia nepriznala. Ministerská kontrola sa  preto musela opakovať. Jej výsledkom je, ako spomíname na začiatku - odvolanie riaditeľa odboru SO/RO  Milana Ovseníka a fakt, že obec musí  vrátiť z vlastného rozpočtu viac ako 120  tisíc Eur.

Záver

OZ Proti korupcii venovalo kauze veľa úsilia. Len rok sme žiadali správu o kontrole z ministerstva pôdohospodárstva, ktoré naše požiadavky v rozpore so zákonom o slobodnom prístupe k informáciám dlhodobo ignorovalo ( bližšie podrobnosti nájdete na stránke www.protikorupcii.sk).

Postavili sme sa pred občanov Liptovského Jána – zorganizovali konferenciu, aby sme priamo na mieste verejnosti predložili dôkazy o tom, ako obec námestie „zbojnícky“ zrekonštruovala.   Najväčšou ťažkosťou v celom prípade bol fakt, že napriek priamym dôkazom, - voľným okom viditeľným a jednoducho verifikovateľným ( odvodňovacie žľaby)  úradníci ŽSK  stav zatĺkali, zahmlievali - namiesto toho, aby veci objasňovali - v zmysle ochrany verejných zdrojov.

Teraz už je na rade polícia a vznesenie obvinenia. Kto bude niesť zodpovednosť za to, že obec musí z vlastných zdrojov uhradiť viac ako 120 tisíc Eur? Opäť si počkáme si na výsledok.

www.protikorupcii.sk

 

Blog vznikol na základe podpory projektu Strážca transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov. Projekt bol podporený sumou 74.677,80 € z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009 – 2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom projektu Strážca transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov je rozvoj advokačných a watch-dogových aktivít.

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?