Podnikateľom, ktorí korumpujú a kradnú sa rozpadajú rodiny, cítia sa sami !

Autor: Vanda Tuchyňová | 30.11.2015 o 22:50 | (upravené 10.1.2016 o 10:49) Karma článku: 11,69 | Prečítané:  3619x

Následky našich činov neovláda naša vôľa, následky činov sú riadené princípmi. Takýto odkaz Mariána Kolníka, podnikateľa, profesionálneho  coacha  zaznel v súvislosti s debatou o korupcii v Žiline na druhom Protikorupčnom festivale.

Marián Kolník je dlhoročný vrcholový manažér. Po revolúcii začal kariéru vo Viedni vo francúzskej spoločnosti Bull Computers, ako 32 ročný sa neskôr stal riaditeľom výrobnej spoločnosti s 250 zamestnancami.

V kariére pokračoval  v bankovom dome Creditanstalt, najskôr vo Viedni, neskôr na Slovensku a na Ukrajine, potom roky pracoval v Lafarge u svetového lídra vo výrobe stavebných hmôt v nadnárodnej korporácii s viac ako 80 tisíc zamestnancami a to na všetkých kontinentoch sveta. Dnes pracuje ako lektor Frenklin Covey.

Vo svojm živote zažil Marián Kolník reálnu moc šéfa veľkých korporácií,  všade a vždy mal pristavené luxusné autá, lietal v jednotkách triedach s najlepšími aerolinkami a mal ľudí, ktorí ho poslúchali. 

 

Keď sme spolu s Mariánom Kolníkom  a s ďalšimi dvomi podnikateľmi  Štefanom Súkeníkom a Ľubomírom Kmotorkom na Protikorupčnom festivale v Žiline rozbehli diskusiu  "O podnikaní bez korupcie," mnohí mi po jej skončení povedali,  že mali zimomriavky po tele. Úspešní podnikatelia, ktorí rozprávajú o kráse života a podnikaní bez úplatkov, to snáď nemôže byť  ani pravda, možno v rozprávkach. 

 

 

Nebudem rozpletať  myšlienky žilinskej diskusie na cucky. Jej záznam visí na stránke OZ Proti korupcii. Všetko, čo na akcii zaznelo, si môžete pozrieť a vypočuť na vlastné uši: 

http://www.protikorupcii.sk/?festival-2015,303#.VpIoyPnhCWg 

Svedectvo vrcholového manažéra o dôsledkoch korupčného života si ale nechcem nechať dlho pre seba. Tí, ktorí práve plánujú tendrový podvod, predraženú zákazku, alebo sa dnes či zajtra chystajú na úplatok, ponúkam nasledujúcu intrepretáciu svedectva podnikateĺa.  

Každý kto korumpuje, kradne, podpláca  smeruje neskôr k reálnemu rozpadu svojej rodiny, k úzkosti, k strate pokoja. Nie preto, že by bol nešikovný, čí  neistý, alebo by v nejakej chvíli spanikaril  a mal nedostatočne veci v rukách. Nie ! To všetko sa  udeje preto, že si vybral,  konal a žil v princípe  rozkladu. V jednom z mnohých princípov, ktoré fungujú mimo nášej vôle, či vedomia. 

 

Citát - svedectvo Mariána Kolníka: 

"Prvé, čo strácajú  ľudia, ktorí korumpujú, uplácajú, kradnú,  je ich citlivosť na vlastné svedomie. Postupne si vedia  ospravedlniť veľmi neštandardné skutky... Neskôr opúšťajú svoje manželstvá a rodiny a po rokoch ich vystriedajú niekoľko...

Sú ako odtrhnuté vagóny a spôsobujú svojim sebectvom bolesť, kamkoľvek sa pohnú. Keď už sú „unavení“ zo svojho bohatstva a ich plytké srdce nemá od samopaše čo robiť, doliehajú na nich v okamihoch osamotenia mučivé otázky – na čo to bolo všetko dobré. S viacerými som sa o tom zhováral a väčšinou tvrdili, že to robili pre svoje deti. ...

Tam kdesi sa objavuje ohromná devastácia z neštandartností, z krádeží, podplácania, špinavých zneužití súdov... Rozpadá sa život na drobné, na  hodiny prázdna a samoty. A väčšinou sa objavuje strach. Nevedia, komu môžu dôverovať, komu sa vyplakať, komu otvoriť srdce... Všade číha nepriateľ." 

www.protikorupcii.sk

 

Blog vznikol na základe podpory projektu Strážca transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov. Projekt bol podporený sumou 74.677,80 € z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009 – 2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom projektu Strážca transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov je rozvoj advokačných a watch-dogových aktivít.

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?