Župan Juraj Blanár odmietol v Žiline verejnú diskusiu o podozrivom nákupe CT

Autor: Vanda Tuchyňová | 20.10.2016 o 9:05 | (upravené 21.10.2016 o 16:23) Karma článku: 11,56 | Prečítané:  4004x

Kauza nákupu CT- čka, zverejnená Miroslavom Beblavým, nás ako občianske združenie zaujíma. Keďže sedíme dva skoky od úradu žilinskej župy, adresovali sme pánovi Blanárovi pozvánku na verejný duel s poslancom Miroslavom Beblavým. 

 

Vážená pani Tuchyňová,

ďakujeme vám za vaše pozvanie. V minulosti prijal pán predseda vaše pozvanie na Protikorupčný festival, ktorý mal ambíciu vytvárať nepolitickú pôdu aj na politické diskusie.

Avšak  v súčasnosti vnímame vaše združenie nie ako občianske, ale ako o silno prepojené s jedným politickým subjektom, a to nielen prostredníctvom členov rady a čestných členov, ale aj aktuálne prostredníctvom poslanca NR SR za OĽaNO a jeho asistenta, ktorí sú tvárami vášho združenia.

Preto sa nezapojíme do vašich politických aktivít v prospech jednej politickej strany, stojacej za vašim združením.

S pozdravom 

Lenka Záteková, hovorkyňa ŽSK

V júni tohto roka - teda pred štyrmi mesiacmi  sme pána župana pozývali do verejnej diskusie OZ Proti korupcii, tento krát ku kauze Bašternák. Pán Blanár aj toto pozvanie odmietol   s nasledujúcim odôvodnením:

Vážená pani Tuchyňová,

ďakujem vám za pozvanie. Vašej diskusie sa nezúčastním. Ja osobne robím v boji proti korupcii dosť, napríklad intenzívna viacročná spolupráca s Transparency International Slovensko.

S pozdravom

Juraj Blanár

 

Toľko odpovede  župana Blanára  a teraz reakcia. 

Do debaty o nákupe CT - čka sme Vás, pán Blanár,  pozvali a nechali výber termínu diskusie na Vás, aby si verejnosť mohla priamo v Žiline vypočuť Vaše argumenty a zároveň Vám mohla v tejto veci priamo klásť otázky. Pretože ste verejný činiteľ a narábate s verejnými peniazmi.

Existuje podozrenie, že ste pri téme CT- čka nenaložili s balíkom peňazí verejnosti tak, ako by bolo možno najlepšie pre župu. Tak sme chceli naživo počuť Vaše vysvetlenie a priamo s Vami o téme debatovať. Máte to k nám na skok, Žilinčania i odborná, laická verejnosť by určite rada zoči- voči s Vami o veci hodila reč.

Určite by nešlo o ľahkú dišputu a otázky by určite neboli formálne, ale vedzte a to garantujem, že by boli korektné.

OZ Proti korupcii organizuje verejné diskusie už dlhši čas.  Nedostali  sme doposiaľ žiadnu výhradu k spôsobu vedenia debát.

Aj keď je pravdou,že je obťiažne suplovať v diskusiách postoje predstaviteľov vlády, reagovať vecne za nich, obzvláśť pri takej kauze, akou je napríklad téma Bašternák. Spolu s Vašimi kolegami, koaličnými poslancami opakovane odmietajú prísť do podobných diskusií.

Vážený pán župan,

je ťažké  reagovať na Vaše formulácie,  ktorými ste onálepkovali naše aktivity zvláštnou politickou príchuťou negatívnych konotácii. Tvrdíte, že svojimi akciami sledujeme podporu  konkrétnho politického subjektu (OĽANO).  Je to vážne konštatovanie, s vážnym posolstvom, ale obhajovať sa nebudeme. Myslím, že sa to nedá.

Do diskusie sme Vás  pozvali s  poslancom Miroslavom Beblalvým, ktorý je nezaradeným poslancom, teda nie je členom žiadnej politickej strany a už vôbec nie členom strany OĽANO:

Dovolte mi, prosím, pán župan, ale na margo témy  uviesť tento príklad.

Minulý rok som moderovala v Bratislave diskusiu, na ktorú ma pozvala Aliancia za rodinu k téme interupcií a  život od počatia.  Kedže bola aliancia organizátorom akcie, v pléne mala i veľa svojich sympatizantov, rovnako i medzi hosťami  diskusie bolo veľa tých, ktorí hájili myšlienku chrániť život od počatia.

Do diskusie pozvali organizátori i  Oľgu Pietruchovú - silnu názorovú oponentku aliancie. Napriek tomu, že mohlo byť jasné, akým smerom sa bude debata uberať, predstavte si, pán župan, že pani Pietruchová priśla do "jamy levovej" a tvrdo hájila v  diskusii svoj názor.

Veľmi som si vážilia jej rozhodnutie prísť a robila som všetko preto, aby v korektnej atmosfére  mohli obe strany rovnocenne  konfrontovať svoje postoje. 

Podobnú situáciu zažila i Anna Verešová z Fóra života, (dnes už poslankyňa NRSR),  ktorá opačne prijala svojho času pozvanie na debatu organizavanou jednou z komunít LGBTI a  vysvetľovala svoje názorové presvedčenie v atmosfére názorovo silne opačného orientovaného publika.

Preto, pán Blanár, sa pýtam, o čo viac  má župan povinnosť prísť medzi ľudí -  verejnosť  (možno s výnimkou extremistických formácií) a má vysvetliť súvislosti, názory a fakty, ak ide o verejné zdroje a narábanie s nimi. O čo viac !?

Napadá mi len jedno vyvsvetlenie, pán Blanár,  prečo tak žilinský župan opäť neurobil.

Bojí sa odpovedať na priame  otázky publika ?

 

www.protikorupcii.sk

 

 

.

 

  

  

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?