Starosta malej dediny pri Ukrajine sa pri nákupoch pre obec inšpiroval veľkou politikou

Autor: Vanda Tuchyňová | 21.6.2017 o 18:56 | (upravené 22.6.2017 o 21:10) Karma článku: 10,96 | Prečítané:  11572x

Boťany sú malou dedinkou v okrese Trebišov. Veľa nákupov a investícii tu nemajú, ale časť z tých, ktoré sú na zozname, sú šablónou klasických tém o predražení, ktoré poznáme z médií.

Či je reč o miliónovom cétečku, alebo predraženom  "toaleťáku", je z pohľadu verejných zdrojov úplne jedno. Vždy ide o podraz na obyvateľoch, ktorí mohli mať za "odliate" peniaze nejakú inú službu, možno kvalitnejšiu, možno v až trojnásobnej miere.  

Na prvý pohľad to tak asi nevyzerá, ale príklady a vzory korupcie a zneužívania verejných zdrojov  z Bratislavy sa šíria ako mor do celého Slovenska. Správami, že beztrestnosť je zaručená  a skutok sa nestal, je nasiaknutý celý slovenský kraj a dostal sa do krvi mnohým správcom obecných a mestských kás.

Je až neuveriteľné, čo všetko sa dá objaviť v šuflíkoch takého malého obecného účtovníctva - napríklad obce východného Slovenska, aká  príťažlivá a povedomá vie byť argumentácia štatutára, ktorý sa verejnosti a obyvateľom zodpovedá  zo  šafárenia s verejným majetkom. 

Pozrime sa na príbeh z Boťan pri ukrajinských hraniciach

Obec tam nakupovala materiál (náradia, krovinorezy, kosačky, skrutky, kotúče) pre prácu v obci, pre možnosť využita aktivacných prác.

 

Ale POZOR !

Spôsob,  ktorým starosta tovar zaobstaral, dokáže nejdnému zdvihnúť tlak aj na ukrajinských hraniciach. Prvá vec, ktorú pri preverovaní nákupov zistíte je, že dodávateľská  fima nemá žiadnu predajňu s náradím alebo tovarom - a to akýmkoľvek.

Disponuje len kanceláriou, ktorú sme našli na chodbe budovy v Kraľovskom Chlmci (10 km od Boťan). Do kancelárie jej majitelia údajne takmer vôbec nechodia, ochotne nám prezradil jeden  z nájomcov susednej miestnosti).

 

Druhým zaujímavým údajom je, že Boťany si vybrali túto spoločnosť bez verejného konania uverejneného vo vestníku verejného obstarávania.

Firma Sunny Tour -  hlavný dodávateľ  tovarov a služieb pre obec ?

A po tretie. Sunny Tour nie je v obci Boťany  neznáma. Jej majiteľka, Ildikó Vargová, už faktúrovala obci peniaze  za vypracovanie elektronickej žiadosti pre návratný finančný príspevok. Je i zamestnankyňou komunitnej organizácie, ktorá pôsobí v obci.

Firma Sunny Tour dodávala obci i kancelársky materiál a pracovné oblečenie. Obec s  ňou uzavrela zmluvu i na osadenie obrubníkov, zámkovej dlažby, vybudovanie piatich nových autobusových zastávok. Firma  Ildiko Vargovej prerába v Boťanoch i budovu pre  telovýchovnú jednotu.

Pôsobí to tak, akoby spoločnosť bola generálnym dodávateľom väčšiny nákupov a služieb v obci v objeme niekoľko desaťtisíc Eur. 

K firme  Sunny Tour sa ešte vrátime, teraz ale k spomínaným nákupom náradia. Tu sú grafické príklady konkrétnych  produktov (z roku 2016).

 

Áno,  obec Boťany  zaplatila firme Sunny Tour okrem iných  produktov a služieb i za nákupy hobby náradí  pre podporu aktivačných prác. Na tom  by  samozrejme nebolo nič zlé, keby sumy za tovar (svojou výškou) nebili  do očí a nedráždili jemnocit potrebný pri zaobchádzaní s verejnými zdrojmi.

Z troch - vyššie uvedených obrázkov, ktoré zverejňujeme vyplýva: 

1. Sadu Honiton (111 dielna 1/4) sa obci nákupom cez firmu Sunny Tour podarilo predražiť  - 103%, oproti bežným sumám na internete 

2. Prí nákupe krovinorezu  Strend Pro suma narástla v porovnaní  s inetrnetom až o 173%.

3. Rovnako je na tom nákup  kladiva Worcraft 1500 W.  Rozdiel v cene na internete a na faktúre  je 165,10 Eur, čo znamená predraženie vo výške 170 %.

Príkladov nehospodárnych nákupov je v Boťanoch ale oveľa viac. Tak napríklad za pílu Strend Pro (300 mm, multi) zaplatila obec 169,00 Eur, cena na internete je 108,99 Eur, čo je  zbytočné navýšenie sumy55%. 

Zaujímavý je i príklad nákupu Brúsky Worcraft 150 mm . Obec za ňu  uhradila 102,60 Eur,  na internete  je produkt dostupný za 60 Eur, rozdiel v sume je 42,60 Eur, čo je 70% predraženie.

Ako sa dajú takéto nákupy vysvetliť? Prečo sa vôbec o zdanlivo  malé sumy zaujímať?  Ako sme už spomenuli na začiaktu, či ide o predražené cetečko alebo "kíbliček",  z hľadiska verejných zdojov je to jedno.

Okrem toho, že obec mohla mať za predražené nákupy ďalšie nové náradie a možno vo vyššej kvalite, nehospodárne nakladanie s takýmto majetkom  môže našepkávať prehrešky i vo väčších zákazkach.  

A potom sa treba pýtať, či taký markantný rozdiel v sumách  je náhodný, alebo tu vzniká priestor na korupciu, uplácanie, klinetelizmus, zvýhodňovanie konktétnej fimy na úkor kvality, hospodárnosti, na úkor lepšieho dodávateľa.  

 

Firma Sunny Tour nie je v obci Boťany neznámou. Prerába v obci budovu pre  telovýchovnú jednotu, dodávala obci kancelársky materiál a pracovné oblečenie. Obec s firmou uzavrela zmluvu i na osadenie obrubníkov, zámkovej dlažby, vybudovanie piatich nových autobusových zastávok. Konateľka firmy je zamestnankyňou komunitnej organizácie, ktorá pôsobí v obci.

 

Starosta ušiel !  Predražené nákupy nemal kto obhajovať 

Ale znova otázka. Ako sa dajú takéto nákupy uspokojivo vysvetliť?

Po odpoveď sme si zašli osobne až k ukrajinským hraniciam, 350 km od Žiliny do Boťan. Žiaľ, zbytočne.

Starosta sa nám odmietol venovať - z obecného úradu pred nami ušiel a to napriek tomu, že sme mali termín  mesiac dohodnutý a dátum návštevy starosta sám presúval.

Kedže osobné stretnutie s Dionýzom Szabóm nevyšlo, musí nám postačovať  jeho písomné stanovisko.

Vyplýva z neho, že ceny tovarov sú vysoké preto, lebo  firma Sunny Tour poskytuje obci nadštandartný pozáručný servis i nadštandartný servis ako taký, čo žiadne z intermetových firiem nedokáže, píše starosta. K tomuto tvrdeniu nám doložil  zmluvu s firmou  Sunny Tour..

Prizrime sa teda bližše  na spomínaný zmluvny dokument.  V prvom rade treba povedať, že v čase nášho záujmu o prípad, vôbec zmluva neexistovala - aspoň nie na internete. Na webe obce sme ho nenašli, nenašli ho ani miestni občania, ktorí nás na nákupy upozornili.

Podľa zákona je takto nezverejnená zmluva  neplatná.  

Ďalej.

Zmluva neobsahuje žiadne informáciu o cene, teda verejnosť, ani predstavitelia obce  vôbec nevedia, čo presne  nakupujú, za akú cenu a v akom rozsahu. Absencia takéhoto bodu v zmluve sa dá len ťažko vysvetliť. Akou cenou sa obec pri nákupe riadila, ako ponukou dodávateľa ?

Tretia poznámka. Zmienka o servise sa v zmnluve netýka žiadnych nadštandartných servisných úkonov, ktoré by negarantoval zákon. Ak mala obec na zreteli požiadavky voči dodávateľovi v oblasti nadštandartných  servisných služieb, mala ich v zmluve presne zadefinovať, ale neurobila tak. 

Ale to najdôležitejšie

Zamestnanci, ktorých sme pred  obecným úradom oslovili a ktorí so strojmi pracujú, nám potvrdili, že si ich opravujú sami. Zástupca starostu Štefan Turák sa nám dokonca zdôveril, že časť servisných prác vykonáva pre obec za úhradu i jeho syn.  Ani jeden z oslovených zamestnancov, či poslancov nám nepotvrdil, žeby akýkoľvek servis náradia zakúpený fiirmou Sunny Tour servisovala táto spoločnosť 

Všetci oslovení poslanci naopak priznali, že nákupený tovar je predražený a že o takýchto obstarávaniach  vraj netušili.

 

S Ildiko Vargovou -  konateľkou firmy Sunny Tour sa nám nepodarilo osobne skontaktovať. V mieste sídla firmy - v kancelárii cestovnej kancelárie nik nebol, telefónne čislo zdvihol jej zamestnanec, ktorý nám jej osobné čislo mobilu odmietol poskytnúť. Pani konateľka nám odkázala, že je chorá a prípadné otázky máme poslať mailom. Urobili sme tak, odpoveď sme však doposiaľ nedostali.

Záver

Zdá sa, že vzory z vysokej politky o predražených zákazkách  sa pomerne dobre ujali i v niektorých malých slovenských obciach.  Na rozdiel od mnohých celonárodných tém, kde sa dobre uchytilo spojenie -   skutok sa nestal, poslanci v Boťanoch priznávajú, že predraženia boli a sú problém. S firmou Sunny Tour už podľa nich nebude obec ďalej spolupracovať.

Starosta obce Dionýz Szabo zlyhanie  pri nákupoch naopak v oficiálnych stanoviskách nepriznal, a tak pomerne uspokojivo nasleduje v argumentácii mnohých " na vyššich stoličkách." Veríme, že známku za narábanie s verejnými zdrojmi mu vystavia  občania. Podávať trestné oznámenie  za podozrenia nehospodárneho nakladania s majetkom obce, na Slovensku zmysel nemá, ale za pokus to stojí.  

Správu verejných zdrojov v obce Boťany budeme i naďalej sledovať.    

 

Otázky konateľke fimy Sunny Tour zaslané mailom:

1. Ako ste sa dostali - ako dodávateľ - k zákazkach obce Boťany, ktoré od Vas v minulosti nakúpili niekoľko druhov naradi. Oslovila Vas obec, akým spôsob -  alebo ste ponúkli svoje služby Vy?

2. Vaša firma nemá žiaden kamenný obchod, ktorý by ponúkal sortiment tohto druhu, ani internetovú stránku. Ako súvisí predaj náradia pre obec Boťany s Vašou činnosťou - kanceláriou, ktora sa orientuje na cestovný ruch?

3. Predaj tovaru - náradia je v mnohých prípadoch neprimerane predražený, kladivo, bruska, Haniton súprava  ste predali  za  dvojnásobné sumy. Prečo?

3. Vaša firma dodáva obci Boťany aj kancelársky materiál, pracovné odevy, rekonštruuje budovu TJ. Vykonávala i ďalšie stavebné práce. Dodaváte prakticky všetky nákupy a služby pre obec. To pôsobí dojmom, ze  firma Sunny Tour má generálne postavenie v obci, je akoby výhradným dodavateľom všetkých služieb a tovarov pre obec. Ako sa Vam takéto postavenie podarilo získat? Akým spôsobom sa  dostávate  k týmto zákazkam?

 

www.protikorupcii.sk

 

Blog vznikol vďaka projektu "Veľké straty v malých samosprávach" podporený sumou 10.500,- Eur  Nadáciou Pontis v rámi Fondu pre Transparentné Slovensko

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Koalícia sa na Kollárovi pohádala, extrémisti tlieskali

Za odchod Kollára hlasovalo päť poslancov.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Kollár nedostal dôveru, nech ide

Keď sa poslanec Pčolinský pomýli, tak aj utrafí.

Komentár Viktora Kiššimona

Futbal bez takých prežije

Hanbou Slovana sú funkcionári a tvrdé jadro.


Už ste čítali?