Mladí zo žilinského centra sa nedokážu dostať do športovej haly, ktorú sami vybudovali !

Autor: Vanda Tuchyňová | 3.10.2017 o 21:11 | (upravené 3.10.2017 o 21:30) Karma článku: 5,70 | Prečítané:  2375x

Že existuje boj na úrovni podnikateľov a politikov, to vieme. Obetovať  ale šport a rozvoj mladých ľudí, .... ako dôsledok osobnej zaujatosti a averzie, to chce  odvahu a silný žalúdok. V Žiline sa tak deje.

Rozhodli sme sa zverejniť tento príbeh,  aby sme poukázali na absurdnosti  v  zdanlivo nekontaminovanom prostredí regionálneho školstva.

Prípad, o ktorom je reč a ktorý sme zdokumentovali, sa  týka minulého školského roka, aj keď  celá situácia sa ťahá už od roku 2013 a realita ukazuje, že sa veľa nezmení ani v nadchádzajúcej školskej sezóne. I preto treba o veci informovať.

Reč je o Základnej škole Vendelína Javorku v Žiline. Niekoľko desať tisíc Eur tam ušlo dolu Váhom, ktoré mohli použiť na rozvoj konkrétnych žiakov a učiteľov. Škola mala a stále má možnosť prenajímať športovú halu, ktorú má v správe. Za komerčné čiastky mala možnosť získať desaťtisíce Eur pre svoju prevádzku, ale neurobila tak.

Na druhej strane mala korektného, „nezávadného“ záujemcu o prenájom, ktorý chcel zaplatiť, ale škola zárobok odmietla. Namiesto toho voľné časy prenechávala ZADARMO mestskej organizácii (CVČ Spektrum), napriek tomu, že všetky zazmluvnené hodiny v týždni i víkendy nedokázala svojimi aktivitami CVČ využiť. 

Športová hala len pre vyvolených 

Aj keby sa  postavili na hlavu, zdá sa, že mladí zo súkromného Centra Žirafa v Žiline si v hale  Vednelína Javorku, postavená špeciálne pre florbal a futsal  "nepípnu". Napriek tomu, že ju mladí zo Žirafy vybudovali, ešte kým bola mestským centrom, napriek tomu, že škola, ktorá sa o halu stará, mala k dispozícii voľné časy, pre mladých Žirafy ostal vstup do haly len snom a neprekonateľnou prekážkou. 

Základná škola Vendelína Javorku v Žiline naozaj  odmietla mladých zo Žirafy do svojich priestorov vpustiť, pričom neochotu prikryla povinnosťou vyplývajúcou z mestského pravidla. 

Podľa neho, musí dať škola prednosť  aktivitám Mestského centra Spektrum, s ktorým minulý školský rok uzavrela zmluvu na takmer všetky reálne dostupné časy v týždni a víkendy a to všetko ZADARMO..

Tento blog vzniká ďalej aj preto, aby prezentoval zistenia, ktoré naznačujú jedno. Škola za takýchto okolností, podľa nás, nehospodárila  dobre s verejnými zdrojmi a zahráva sa  s dôverou verejnosti. 

 

Nudné fakty

Skôr, ako sme sa odvážili  sformulovať takéto súdy, začali sme sa dôsledne hrabať v dostupných dokumentoch. 

Porovnávali sme  konkrétne plány činnosti CVČ  Spekrum ukotvené v zmluvnom prenájme haly na Javorku  s konkrétnymi aktivitami a zápasmi podľa  zápisov z reálnych podujatí. Príkladov na porovnávanie bolo veľa, aby sme nezahltili zbytočne čitateľa, ponúkame  len pár z nich. 

Realita  bola ale taká, že zápasy florbalovej ligy  boli podľa reálnych súpisiek len dopoludnia.  Celé popoludnie až do večera ostala hala prázdna.

 

Za zmienku stoja víkendové podujatia, kde  CVČ  Spektrum obsadila celé soboty či nedele, často až do večera, pričom zápasy  mala ( a to je na tom celé zaujímavé) len tri - štyri hodiny dopoludnia. Tak tomu bolo napríklad v nedeľu 8. januára 2017.

V hale sa mal podľa zmluvy hrať celý  deň florbal až do 20.00 hod. Realita  bola ale taká, že zápasy florbalovej ligy tam boli podľa reálnych súpisiek (sprístupnených na internete) len dopoludnia do 13.30 hod. Celé popoludnie až do večera ostala hala prázdna. 

Rovnako tak bolo tomu aj 14. januára, keď sa opäť hralo len v dopoludňajších časoch,  i 15. januára bola hala obsadená len do 13.00 hod,  pričom  zmluvne bola blokovaná až do 20,00 hod.  

 

Porovnania z pracovných dní 

I tie majú svoju výpovednú hodnotu. Podľa rozpisu vidieť, že CVČ Spektrum aj v tomto prípade obsadila halu  až do večera.   

Konkrétny príklad z utorkov. Florbal a futsal sa  v hale na Javorku v podaní CVČ Spektrum  v tento deň hrával od 18,00  hod. a trval do 21.00 hodiny. Ale už od 14.30 hod.  mala  CVČ Spektrum  naplánované  na V.Javorku aktivity, ako fit club, pohybovo tanečný krúžok, pohybová príprava. 

Z rozpisu nie je jasné, či sa uskutočnili  v hale alebo v telocvični., lebo všetky tieto činnosti si vystačia s rozmermi bežnej telocvične a halu by blokovať nemuseli.  Ak však naozaj využívali priestory  telocvične, aké aktivity boli v tom čase v hale?  Lebo futsal a florbal, ani ďalšie iné športy v rozpise neboli..

A takto by sme mohli porovnávať aj ďalšie pracovné dni. Výsledky by boli podobné.

Čo je za tým?

Normálnemu človeku ostane rozum stáť.  Súkromný mládežníčky subjekt  chce zaplatiť  peniaze za to, že si prenajme halu na športovú činnosť, škola môže zarobiť pre seba a pre svoje aktivity, pre činnosť školy, ale nerobí tak.  Logicky sa ponúka otázka, prečo?  

Čo môže vedenie ZŠ Javorku brániť v logickom kroku, dať halu do riadneho prenájmu deťom a mladým ľudom iného súkromného centra?  Skúsme premýšľať.

Igor Choma sa nijak netají nepriazňou voči súkromnému centru Žirafa. Na jednom zo zastupiteľstiev verejne priznal, že bude i naďalej iniciovať  kontroly všetkého druhu v tejto organizácii, aj keď to nie je mestská  organizácia, lebo ... lebo, lebo,. Kde vznikla a kde pramení  táto viditeľná neprajnosť, miestami až nenávisť primátora voči ŽIRAFE  alebo  skôr voči jej predstaviteľke Ľudmile Chodelkovej, nevieme. Zaujatosť je však verejná a transparentná.

Faktom je, že Žirafa (poznámka autora) je úspešná. A to i napriek tomu, že primátor sa postaral o jej vyradenie zo zariadení mestských organizácii. 

Existuje vraj  tiché "odporúčanie,"  vedenia mesta  smerom k riaditeľke ZŠ Javorku ale aj k  iným predstaviteľom škôl  -  halu Žirafe neprenajímať. Ide o informáciu, ktorú logicky nemožno overiť, lebo takto verejne formulovaná veta by narážala na  zákonom chránený verejnoprávny a transparentný princíp.

Ak by ale táto informácia bola pravdivá, že niekto z vedenia mesta  vyvíjal tlak, ktorého dôsledkom sú nehospodárne rozhodnutia predstaviteľov školy s právnou subjektivitou,išlo by o zneúctenie práce škloly i radnice. A to sa mi derú na jazyk tvrdšie slová.

Verejná nechuť a zaujatosť primátora voči Žirafe je tak viditeľná a neprehliadnuteľná, kroky a situácie,  ktorým musí Žiarafa čeliť sú tak absúrdne, že náchylnosť uveriť  údajnému pokynu  je veľká.

Zainteresované strany odmietajú nekorektnosť

Treba povedať, že pani riaditeľka ZŠ Javorku Jana Popluhárová má samozrejme kompetenciu slobodne sa rozhodovať. Zodpovedá sa žiakom, učiteľom ale i širšej verejnosti.

Pri osobnom stretnutí sme jej položili logickú otázku. Prečo odmieta peniaze pre školu za ponúkaný komerčný nájom?

Jana Poluhárová spochybnila formuláciu, že by peniaze odmietala, rovnako i tvrdenia, že nie je hala správne využívaná, že by bola v konkrétnych časoch prázdna. Po našom rozhovore nám zaslala písomné stanovisko z ktorého vyberáme:

"Zdarma poskytujeme halu Centru voľného čašu na základe VZN, ktoré schválili poslanci. Na porade riaditeľov Zš a školských zariadení nám bolo doporučené poskytovať  školské športové priestory prednostne mestským organizáciám a ak ostanú voľne termíny, poskytnúť  športoviska komerčné. Keďže CVC je mestská organizácia, ktorá ma záujem o všetky voľne termíny v Športovej haly, musíme rešpektovať ich požiadavky a poskytovať prenájom športovej haly bezodplatne.

CVC využíva športovú halu podľa zverejnených zmlúv a ich dodatkov na účely, pre ktoré bola hala postavená. Nemáme vedomosť o tom, že je hala nevyužitá. Podľa získaných informácii CVC organizuje v uvedených priestoroch regionálne ligy, súťaže a rôzne športové turnaje."

Toľko zo stanoviska pani riaditeľky  Jany Popluhárovej, 

K tomuto ale máme potrebu   predsa len niečo dodať. A to, že naše porovnania a zistenia podkopávajú presvedčenie, že sa pani riaditeľka vo veci dobre orientovala. Prenajaté časy a reálne  využívané časy, ako sme vyššie spomenuli, totiž nesedia. Počas  spomínaných víkendov bola celé popoludnia hala prázdna.

Zoznamov sme sa nedočkali

O vyjadrenie sme požiadali i predstaviteľku Centra voľného času Spektrum. Poslali  sme celý zoznam požiadaviek o prenajatých časoch v konkrétnych dňoch, týždňoch.  Žiadali sme zoznamy detí a dospelých, ktoré sa v daným časoch mali v hale pohybovať. V rámci písomnej odpovede sme sa ale veľa nedozvedeli.

Pani riaditeľka nás prostredníctvom svojej zástupkyne  Evy Mjartan odoslala na pár internetových  stránok florbalovej ligy, kde sme si mohli časy a podujatia overiť.  Stalo sa,  veci ale, ako sme už spomínali, nesedeli. 

Pre korektnosť uvádzame i časť z mailovej odpovede Evy Mjartan:

"Súčasne si prosím uvedomte, ako fungujú športové činnosti - že je potrebné si športovisko pripraviť, že súčasťou športového výkonu je aj adekvátna príprava, že s každou akciou súvisia aj ďalšie nevyhnutné "poakciové" činnosti, že mnohé športy sa nedajú presne naplánovať na presnú dĺžku času... Je preto nepochopiteľné, ak tu chcete počítať každú hodinu či minútu. Hala je skutočne využívaná v daných časoch, šetríme priestor kde sa dá, aby sme do haly dostali čo najviac športovcov a čo najviac akcií. A ak sa vám niekde zdá dlhší časový nadpriestor (pred či po akciách, ktoré uvádzate), tento je využívaný pri realizácii ďalších súťaží, ktoré vykonávajú napr. aj naši dobrovoľníci v spolupráci so školou a jej partnermi (napr. celoročný projekt mestskej futsalovej ligy dospelých)".  

Aj  Eva Mjartan z Centra Spektrum sa teda  rovnako bráni akejkoľvek  nekorektnosti v oblasti prenájmov haly na škole Vendelína Javorku. Odmieta akékoľvek nekorektné  umele "nafukovanie" časov. Tvrdí zároveň, že nie je jednoduché nájsť priestor v meste pre všetky športové aktivity ich centra. Voľných telocviční nie je  v meste podľa nej dostatok.

Treba  opäť pripomenúť, že Centrum voľného času Spektrum  nám neodpovedalo na konkrétne otázky v súvislosti s  konkrétnymi podujatiami a  aktivitami počas prenajatých časov. Naše pochybnosti týmto CVČ  nielenže neodstránilo, naopak posilnilo. Žiadna  mestská organizácia  by nemala mať problém vydokladovať činnosti, ktoré kryje z verejných zdrojov.  

Záver

Príbeh  CVČ Žirafa, ktorá si nedokáže prenajať verejnú halu na florbal a futsal, pričom ju sama vybudovala, je absurdný.  Je o obrovskej  neochote spolupracovať, o zaujatosti, o strachu z autorít o strachu postaviť sa nezmyselnému príkazu, o nezodpovednosti v spravovaní verejných zdrojov, o nezodpovednosti k mladým ľuďom i k človeku vôbec. O neschopnosti oddeliť osobné midráky od profesionality. 

Ospravedlnenie 

OZ Proti korupcii  zorganizovalo v máji tohto roka k téme verejnú diskusiu. V tejto súvislosti by sme chceli uviesť na pravú mieru  nesprávnu informáciu, ktorá v rámci debaty zaznela. Nie je pravdou, že v hale Vendelína Javorku organizovalo CVČ Spektrum krúžok pečenia a varenia. Krúžok pod týmto názvom s  týmto naplnením sa na Vendelína Javorku uskutočňoval, ale mimo priestorov  športovej haly. Za túto nesprávnu informáciu sa vedeniu CVČ Spektrum ospravedlňujeme.  

www.protikorupcii.sk

Blog vznikol vďaka projektu "Veľké straty v malých samosprávach" podporený sumou 10.500,- Eur  Nadáciou Pontis v rámi Fondu pre Transparentné Slovensko

 

   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Koalícia sa na Kollárovi pohádala, extrémisti tlieskali

Za odchod Kollára hlasovalo päť poslancov.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Kollár nedostal dôveru, nech ide

Keď sa poslanec Pčolinský pomýli, tak aj utrafí.

Komentár Viktora Kiššimona

Futbal bez takých prežije

Hanbou Slovana sú funkcionári a tvrdé jadro.


Už ste čítali?