reklama

Ani súdy neprinútili stavebné úrady v Žiline konať zákonne. Podozrievame ich z korupcie!

Z domu mu urobili sklad uhoriek. Zobrali mu vnútorný pokoj. Už nikdy nemôže vrátiť stav, keď žil vo svojom dome spokojne. Za všetkou nenormálnosťou sú pečiatky žilinských úradnikov, ktorí povolili medzi domami halu na plasty.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Rekonštrukcia domu sa zmenila výstavbu priemyselnej stavby

O svetle v dome Ľudovíta Kyšku, obyvateľa Strážova (prímestskej časti Žiliny) nemôže byť ani reči. Naopak, v okolí jeho domu vzrástla hlučnosť, prašnosť, klesol komfort bývania. Pokojný spánok nemá už roky, lebo pocit, že so životom jeho rodiny robí niekto, čo chce, za asistencie stavebných úradov, ho desí.. Na právnikov mu odtekli a stále tečú tisíce Eur .

Takto sa cíti po 13 ročnom boji obyvateľ Strážova Ľudovít Kyška, ktorý roky bojuje so žilinskými stavebnými úradmi o svoje základné práva. Tie porušili platné slovenské zákony. A napriek tomu, že slovenské súdy potvrdili krivdu, ktorú páchajú proti nemu, svojvôľa úradov nemá obdoby v ľudskej ani právnej rovine. Úradom neprekáža, že namiesto rekonštrukcie rodinného domu mu sused vedľa jeho bývania postavil malý priemeselný pakr na úpravu plastov. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Hala na  úpravu plastov vedľa domu pána Kyšku
Hala na úpravu plastov vedľa domu pána Kyšku 

Kauza verejného záujmu

Tento príbeh sa na prvý pohľad môže javiť ako spor občana a súkromnej firmy. Ako susedský boj. Aj keď v mnohých podobných prekáračkách ide o neraz o vážne veci, poukazujúc na závažné ľudské zlyhania, OZ Proti korupcii sa občianskym témam nevenuje. Nie je to našou agendou.

V každom príbehu, ktorý sledujeme, máme na zreteli kontrolu verejných zdrojov, spôsob a účel ich prerozdelenia a potom zneužívanie verejných funkcií, verejných pozícií na prospech niekoho záujmu za úplatu, či inú výhodu – teda klientelizmus a korupciu.

Prípad Ľudovíta Kyšku zo Žiliny vykazuje spomínané charakteristiky. Sme presvedčení alebo lepšie povedané, máme silné podozrenie, že úradníci žilinských stavebných úradov, konajúc nezmyselne v rozpore s rozhodnutiami slovenských súdov, nerešpektujúc ich verdikty, mohli byť finančne alebo inak motivovaní. Inak sa totiž stav obyvateľa Ľudovíta Kyšku, v ktorom sa 13 rokov nachádza, nedá vysvetliť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podrobnejšie

V prímestskej časti Strážov, na Hričovskej ulici, ktorá je v územnom pláne Žiliny definovaná ako obytná zóna, postavil Kyškov sused, Peter Hora,budovu, v ktorej robotníci denne upravujú a režú plasty. Je vysoká ako výrobná hala, kompletne zatieňuje dva byty, hlukom obmedzuje a znechucuje životnú každodennosť rodiny Kyškovcov.

Denne chodí do ulice niekoľko kamiónov. Ľudovít Kyška v spojenom stavebno – územnom konaní upozorňoval a prostredníctvom 200 námietok protestoval proti tomu, že hala je v rozpore s územným plánom, predložil znalecké posudky, ktoré dokazujú, že stavba devalvuje jeho bytový komfort a jeho dom deklasuje z obytnej plochy na sklad zeleniny.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Napriek tomu, že Najvyšší súd SR, Krajský súd SR opakovane rozhodli, že Stavebný úrad v Žiline a Krajský stavebný úrad v Žiline porušili slovenské zákony, keď nerešpektovali závery znaleckých posudkov ( i posudkov, ktoré si stavebné úrady dali samé vypracovať) a upreli právo Kyškovi na riadny stavebný proces, napriek tomu pracovníci oboch pracovísk nemárnia čas a pokračujú v mareniu súdnych rozhodnutí a v svojvôli.

Širší pohľad na halu s plastami vedľa domu rodiny Kyškovcov
Širší pohľad na halu s plastami vedľa domu rodiny Kyškovcov 

Stavebný úrad v Žiline po 11 rokov bez právoplatného staveného povolenia vydal v roku 2009 kolaudačné rozhodnutie. Ešte raz ...Stavebný úrad v Žiline vydal na stavbu, ktorá nemá stavebné povolenie, kolaudačné rozhodnutie. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Absúrdne? 

Rekapitulácia úradných a súdných rozhodnutí

Rok 2005 - Prvé rozhodnutie Krajského súdu, potvrdené neskôr Najvyšším súdom SR o zrušení stavebného povolenia.

Rok 2009 - Krajský stavebný úrad potvrdil stavebné poovolenie, napriek trom znaleckých posudkom, ktoré hovoria, že stavba zatieňuje dom pána Kyšku. 

Rok 2010 - Druhé rozhodnutie Krajského súdu v Žiline, opäť neskor potvrdené verdiktom Najvyššieho súdu SR o zrušení stavebného povolenia, kde súd konštatuje, že stavebné úrady si nemôžu robiť vlastné závery v rozpore so znaleckýcm posudkom. Stavebným úradom súdy nariaďujú, aby dali skutkový stav do súladu so súdnymi rozhodnutiami.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rok 2017 - Hala na úpravu plastov nemá síce právoplatné stavebné povolenie, ale od roku 2009 má kolaudačné rozhodnutie, Pracovný proces v hale naďalej pokračuje.

 

 

Do dnešného dňa stavebné úrady nedokázali zvrátilť nezákonný stav a neurobili nič proti tomu, aby vedľa rodinného domu v obytnej zóne investor nepostavil halu na úpravy plastov a nezničil tak život jednej rodiny.

Žilinské stavebné úrady mali na príkaz súdov zrušiť stavené povolenia a mali zabrániť stavebníkovi stavať, ale nestalo sa.

Mali dať do súladu stavebný proces so závermi znalcov, ktorí tvrdili, že dom Kyšku je stavbou haly zatienený. Súdy jasne vyjadrili názor, že stavebný úrad si nesmie robiť vlastné závery v rozpore so závermi znalca. Nepomohlo.

Namiesto toho vydávali úrady v Žiline ďalšie nové rozhodnutia, ktoré dali stavbe zelenú.

Je možné, v právnom štáte, aby úrady nerešpektovali súdne verdikty? Zdá sa, že áno a zatiaľ v celku bezbolestne.

A preto sa nedá neopýtať. Čím a ako boli pracovníci Mestského stavebného úradu Žilina a bývalého Krajského stavebného úradu Žilina, dnes miestny okresný úrad,odbor výstavby, motivovaní?

Kto rozhoduje o tom, že nerešpektujú súdne závery, ktorých výsledkom je 13 ročný spor zaťažujúci život konkrétnej rodiny. .... Alebo, čo iné je za týmto správaním? 

Od Slotu k Chomovi

Prípad sa začal za éry primátora Jána Slotu, pokračoval rozhodnutiami pracovníkov za primátora Ivana Harmana a ťahá sa dodnes k primátorovi Igorovi Chomovi. 

Ten so stavbou nemá žiaden problém. Podľa vyhlásenia jeho hovorcu Pavla Čorbu, je všetko v najlepšom poriadku. Stavba je podľa neho v súlade s územným plánom, v súlade so zákonmi.

Ako je možné, že stavebné úrady toľké roky nie sú sú schopné revidovať svoje rozhodnutia, aj keď im to prikáže súd? A najvyšší regionálny politik, ktorým je primátor, keď ho požiadajú, aby zasiahol, vstúpil do procesu a aby napravil krivdu na základe rozhodnutia súdov - výzvu odignoruje, súdne vyjadrenia rovnako a prikryje absurdný stav vyjadrením, že je všetko v súlade ...

Čo to je? Korupcia a klientelizmus alebo strach priznať zlyhanie? Alebo oboje? Primátor Igor Choma už viac krát dokázal vo svojom pôsobení, že nevie uplatniť morálnu autoritu primátora a nedokáže vydať signál, ktorým by aspoň čiastočne zmiernil útrapy z nekorektnosti. 

Nemyslím si, že je priamo zodpovedný za konanie svojich podriadených na stavebnom úrade, o prípade do roku 2015 nevedel. V priebehu posledných dvoch rokov ale neurobil nič, napriek tomu, že ho občania na ťažkosti v konaní upozornili.

Primátor má zodpovednosť morálnu i ako štatutár. Priznať chybu a revidovať zvrátené rozhodnutia svojich podriadených sa žiada ako soľ i v tomto príbehu.

Igor Choma tak ale neurobil, naopak zapiera. Rovnako, ako v prípade NONSTOP autoumyvárky v Strážove, na ktorú sme rovnako verejne upozornili.

Igor Korček, obyvateľ Strážova sa sťažuje na stavbu NONSTOP autoumyvárky, ktorú postavili pár metrov od jeho domu
Igor Korček, obyvateľ Strážova sa sťažuje na stavbu NONSTOP autoumyvárky, ktorú postavili pár metrov od jeho domu 

Namietali sme (spolu s viac ako dvomi petíciami obyvateľov Strážova), že stojí v obytnej zóne, že je v rozpore s územným plánom a že stavba tam nemá čo robiť. Lebo prevádzka tohto typu do obytnej zóny nepatrí a ničí život najbližších obyvateľov. Primátor Igor Choma si stál urputne za svojimi vyjadreniami a neustále popieral chyby svojich podriadených. 

S akým výsledok?

Umyvárka nefunguje a do dnešného dňa sa do riadneho režimu nedostala, i pod tlakom miestnych obyvateľov. Jej prevádzku zastavil Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Žiline. I sám majiteľ podľa našich informácii priznal, že stavba tam nikdy nemala stáť a chystá sa jej podľa všetkého zbaviť a pozemok predať. I toto je výsledok fatálnych rozhodnutí Stavebného úradu v Žiline.

Presne v tej istej zóne sa nachádza stavba - budova na úpravu plastov, o ktorej tu je celú dobu reč. V zóne, kde stavbu územný plán zakazuje. Aj tu primátor prostredníctvom svojho hovorcu tvrdí, že budova je v súlade a to aj napriek tomu, že v inom prípade, v inom rozhodnutí mesta ( ... o odstránení reklamnej stavby na Hričovskej ceste zo 7.2.2017) mesto konštatuje, že reklamná stavba v lokalite byť nemôže, lebo je v rozpore so základnou funkciou plochy a to je funkcia bývania. 

Primátor sa chytá do pasce vyjadreniami vlastných pracovníkov. A opakovane zatĺka a nepriznáva chyby. Za dôsledkami takejto slabosti je ale človek, život rodiny Kyškových, manželov a ich troch, teraz už dospelých detí.

Záver

Stavebníkom budovy na úpravy plastov a investormi stavby sú Peter Hora, neskôr jeho syn Michal Hora. O nich ešte nebola reč. Otec Peter je spolužiakom Eugena Kozačeka, ktorý bol na mestskom stavebného úrade v Žiline na vedúcej funkcii v čase, keď sa v začiatku stavba povoľovala. Eugen Kozaček a jeho pracovníci mali priamo vplyv na vydanie stavebného povolenia, rovnako rozhodoval aj o stavebnom povolení v rámci odvolacieho konania. Medzičasom sa totiž stal šéfom Krajského stavebného úradu v Žiline. V odvolacom konaní teda rozhodoval o povolení, ktoré v prvostupňovom konaní sám vydal. Kontroloval sám seba.

So synom Michalom Horom sme sa na jeho želanie stretli v priestoroch OZ Proti korupcii. V rámci otvorenej debaty priznal, že stavba je problém a prekáža v komfortnom bývaní susedovi.

Korupciu a úplatkárstvo rázne Michal Hora odmietol a s Ľudovítom Kyškom sa chce dnes dohodnúť. K prepojeniu jeho otca na Eugena Kozačeka a jeho prípadnom vplyve na vydanie stavebného povolenia povedal:

Viem ako ma otec vychovával ..., nepripúšťam, že by čokoľvek nekorektné žiadal a už vôbec nie za úplatu.“ 

Prevádzku haly na úpravu plastov plánuje Micha Hora presťahovať inde, v budove by mala ostať len administratívna sekcia firmy.

Michal Hora má,na naše prekvapenie, rovnako ťažké srdce na žilinské stavebné úrady. Ich rozhodnutiam, ako sám povedal,nerozumie. Obsah jeho vyjadrení miestami šokuje, naráža na skutočnosť, že za stavbu a jej prevádzku sám bojoval, žiadal jej povolenie.

Výsledok konania stavebných úradov v Žiline i rodiny Horovcov je ale jednoznačný. Pri pohľade na Hričovskú ulicu v Strážove sa Vám dych zatají. Budova na úpravu plastov inšpirovala ďalších investorov a z obytnej zóny sa stala de facto priemyselná.

V lokalite sú ďalšie štyri podobné stavby samozrejme v rozpore s územným plánom. Je len otázka času, kedy sa z miesta stane oficiálne priemyselná časť Žiliny. 

A my sa preto opäť musíme nahlas pýtať? Čo stojí za absurdnými rozhodnutiami stavebných úradov v Žiline? Čo ich núti nerešpektovať slovenské súdy a odporovať ich záverom? 

Ďalšia priemyselná stavba medzi domami
Ďalšia priemyselná stavba medzi domami 
Vzadu priemyselná hala medzi domami na Hričovskej ceste
Vzadu priemyselná hala medzi domami na Hričovskej ceste 
Opäť ďalšia hala  v obytnej zóne na Hričovskej ulici
Opäť ďalšia hala v obytnej zóne na Hričovskej ulici 

www.protikorupcii.sk

Blog vznikol vďaka projektu "Veľké straty v malých samosprávach" podporený sumou 10.500,- Eur Nadáciou Pontis v rámi Fondu pre Transparentné Slovensko

Obrázok blogu
Vanda Tuchyňová

Vanda Tuchyňová

Bloger 
  • Počet článkov:  57
  •  | 
  • Páči sa:  105x

Novinárka, aktivistka v oblasti boja proti korupcii: (www.protikorupcii.sk). Verím, že sloboda človeka spočíva v pravde a v jeho odovzdaní sa do Božej prozreteľnosti. Zoznam autorových rubrík:  Verejná kontrolaVeci Božie

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu