reklama

Zdravotná sestra opísala spôsoby pri prijímaní do žilinskej nemocnice naznačujúce korupciu

Chýbajú po celom Slovensku. Niekde až žalostne! Zdravotnícke zariadenia ponúkajú pre zdravotné sestry náborové príspevky, len aby ich motivovali k nástúpu. Svedectvo zo Žiliny ale naznačuje, že stále sa dá so sestrami hazardovať

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Na verejnej diskusii ( v OZ Proti korupcii) o chýbajúcich sestrách v zdravotníctve sa prihlásila o slovo Lenka Dunajová z Bytče, ktorá sa ako špecializovaná sestra intenzívnej medicíny uchádzala o zamestnanie na oddelení anesteziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) v žilinskej nemocnici. Uviedla neuveriteľné svedectvo. 

V čase, keď sa zdravotné sestry po celom Slovensku vyvažujú zlatom, vrchná sestra mala podmieniť jej pomoc pri prijatí do zamestnania podpísaním komerčnej poistky. Keďže ju Lenka Dunajová podpísať odmietla, v žilinskej nemocnici nepracuje. A to napriek tomu, že nemocnica na oddelení intenzívnej medicíny hľadala sestru s jej špecializáciou. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V rozprávaní o zvláštnych spôsoboch prijímania sestier do fakultnej nemocnice v Žiline Lenka Dunajová týmto ale neskončila. Naopak. Poskytla nám dokumenty, ktoré dokazujú, že nemocnica uzatvára so zdravotnými sestrami rôzne druhy zmlúv s odlišným obsahom a podmienkami, s odlišnými benefitmi. 

Kým jednej sestre ponúkne nemocnica a garantuje nadštandartné pracovné podmienky, inej uberie z toho, na čo má nárok zo zákonníka práce. Sestry do zamestnania v žilinskej nemocnici takto podľa jej svedectva nielen odrádzajú ale i znechucujú, na čo jednoznačne dopláca pacient. 

Štrajk zdravotných sestier jej zmenil život

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Rozpleťme príbeh Lenky Dunajovej podrobnejšie. Ak sa totiž udial tak, ako ho opisuje, môže obnažiť časť koloritu - atmosféry a ducha žilinskej nemocnice, ktorý ale v tomto prípade nanaznačuje nič príjemné a pekné. 

Lenka Dunajová patrila k tým sestrám, ktoré sa v roku 2016 rozhodli v rámci ostrého štrajku vypovedať zmluvy zo zamestnania. Bojovala so svojimi kolegyňami za lepšie pracovné podmienky. Keď sa chcela po štrajku vrátiť naspäť do práce, na oddelenie OAIM v žilinskej nemocnici, pri podpísaní zmluvy neverila (podľa jej slov) vlastným očiam. 

Jednou z absúrdnych podmienok, ktorá je zmluva ukladala bolo, že ak bude na oddelení intenzívnej medicíny málo pacientov, môžu ju poslať zo zamestnania domov a naopak, ak by sa počet pacientov náhle na oddelení zvýšil, napríklad tým, že dovezú pacienta s infarktom, po nehode a podobne, okamžite by musela nastúpiť do zamestnania bez ohľadu na to, kde sa v tom čase nachádza. (Návrh tejto zmluvy máme k dispozícii). 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zarazená, sklamaná a prekvapená nemocnicu opustila, kedže okrem tejto nepríjemnej skúsenosti jej vstúpila do cesty pracovná ponuka súkromného zdravotníckeho zariadenia v Martine, o akej môže ktokoľvek z nás len snívať. 

Výborné platové podmienky, výborná pracovná klíma, pokojné a korektné vzťahy. A tak Lenka Dunajová zmenila svoj životný rytmus a za prácou začala dochádzať. Denne 50 km. V zápche pod Strečnom sa ale nie raz zdrží i dve hodiny. 

Ďalšia žiadosť do žilinskej nemocnice

V lete tohto roka vyvesila žilinská nemocnica na internete požiadavku na špecializovanú sestru oddelenia OAIM. Napriek tomu, že Lenka Dunajová bola a je spokojná s prácou v Martine, intenzívna medicína ju stále priťahuje, k tomu časové straty pod Strečnom a tak sa opäť rozhoduje pre ďalší pokus o prijatie do zamestnania v žilinskej nemocnici. Podáva si ďalšiu - tento krát druhú žiadosťou o prijatie do nemocnice. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Opäť ale nemá štastie. Vrchná sestra na OAIM ju (podľa jej slov) iniciátivne sama oslovuje a informuje ju, že jej pomôže dostať sa na oddelenie, ak podpíše ňou predložené komerčné poistenie. Lenka Dunajová dostáva konkrétny návrh poistmej zmluvy (máme ho k dispozícii) a má sa rozhodúť. Najprv zvažuje, nakoniec komerčnú poistku odmieta, čim si podpíľuje, podľa jej slov, pod sebou konár.

Korupčné praktiky vrchnej sestry v žilinskej nemocnici?

Ak je pravdou, to, čo sa Lenka Dunajová nebojí a nebála zverejniť na verejnej diskusii v OZ Proti korupcii za prítomnosti generálneho riaditeľa žilinskej fakultnej nemocnice a pred ďalšími žilinskými lekármi, správanie vrchnej sestry je na hrane zákona a približuje sa podľa nás ku kvalifikácii trestného činu korupcie.

Vrchná sestra totiž ponúkla uchádzačke o zamestnanie službu - zabezpečenie pracovnej pozície, avšak za úplatu, v podobe poistnej zmluvy z ktorej, predpokladáme, mala mať vrchná sestra finančný zisk. 

Generálny riaditeľ nemocnice Igor Stalmašek na zverejnený príbeh v rámci diskusie povedal, že dá celú situáciu preveriť. Keďže do vedenia nemocnice nastúpil až 1. mája tohto roka, o veci vraj nevie.

Vedenie nemocnice nám neskôr zaslalo písomné stanovisko, kde razantne odmieta takto popísaný problém. V stanovisku pripúšta aktivity vrchnej sestry v oblasti uzatvárania poistných zmlúv, ale v len v čase jej osobného voľna. Rovnako vylučuje, že by vrchná sestra podmienila prijatie do zamestnania Lenky Dunajovej uzavretím poistnej zmluvy. Zo stanoviska vedenia nemocnice vyberáme:

"Obvinenia sa nezakladajú na pravde. Uvedené konštatovanie potvrdzujú jednak výsledky šetrenia primára oddelenia OAIM s vedúcou sestrou a novoprijatými sestrami na OAIM. ..... a jednak vykonané šetrenie vo veci zo strany vedúcej odboru ošetrovateľstva PhDr. Gabriely Tvrdej, ktorá na pokyn Rady riaditeľov vykonala zistenia na mieste so sestrami a sanitárkami OAIM.

Z vykonaných šetrení vyplýva, že vedúca sestra OAIM sa činnosti finančného sprostredkovateľa venuje vo svojom voľnom čase a jej mimopracovná činnosť je inej povahy ako práca pre FNsP Žilina.

Nedochádza tak ku konfliktu záujmov. Z výpovedi sestier a sanitárok OAIM sa nepreukázalo, že by vedúca sestra niekedy podmieňovala prijatie do zamestnania podpísaním poistnej zmluvy, ktorú by ona
sprostredkovala.

Všetky zúčastnené sestry a sanitárky jednoznačne popreli, že by bol na nich vyvíjaný akýkoľvek nátlak, aby takúto zmluvu podpísali a ani o takomto jednaní nemajú vedomosť. Pre doplnenie uvádzame, že vedúca sestra OAIM dokonca čestne prehlásila, že v roku 2017 uzatvorila iba jednu poistnú zmluvu, čo bola ochotná aj preukázať. 

Zároveň si dovoľujeme poukázať na pre danú vec podstatnú a zásadnú skutočnosť, a to fakt, že rozhodovanie o prijatí, či neprijatí uchádzača do zamestnania nie je v kompetencii vedúcej sestry.

Toľko zo stanoviska vedenia žilinskej fakultnej nemocnice, ktoré absolútne vylučuje prípadné korupčné správanie vrchnej sestry.

Fakty

Máme teda dve protichodné tvrdenia. Svedectvo zdravotnej sestry Lenky Dunajovej a stanovisko vedenia nemocnice, ktoré ho vydalo, ako píše, po prešetrení celej situácie.

Čo si môže teda verejnosť o celej situácii myslieť? Skúsme rekapitulovať. Za overiteľné fakty možeme v celom príbehu považovať nasledovné:

a) Lenka Dunajová sa reálne v auguste 2017 uchádzala o miesto v žlinskej nemocnici,

b) v tom čase naozaj dostala konkrétnu ponuku na komerčné poistenie od vrchnej sestry (máme ju k dispozícii), 

c) faktom je i to, že napriek tomu, že Lenka Dunajová požiadala o prijatie na oddelenie intenzívnej medicíny (OAIM) a veľmi sa túžila vrátiť k práci na oddelenie a oddelenie vtedy sestru s jej špecializáciou potrebovalo, Lenka Dunajová na pozícii nepracuje. Otázka znie, prečo?

Odborová predáčka nevylučuje, že je príbeh Lenky Dunajovej pravdivý 

O tom, že komerčné poistné zmluvy má v nemocnici podpísaných viacero sestier, vie aj žilinská odborová predáčka Monika Kavecká. Podľa jej slov je ťažké dokázať, či sestry podpisujú komerčné poistenia pod nátlakom, pretože to od nich niekto požaduje, alebo dobrovoľne. 

O podobných prípadoch, keď je za uzavretie komerčného poistenia ponúknutá sestre určitá výhoda, ale už neraz počula.

Sestry prvej a druhej kategórie

Ďalší vážny problém, ktorý Lenka Dunajová opisuje, sa týka uzatvárania pracovných zmluv so zdravotnými sestrami. Máme k dispozícii niekoľko typov zmlúv, na ktorých vidieť, že sestry majú rozdielne pracovné podmienky. 

Existujú zmluvy, v ktorých sú exaktne uvedené mzdové benefity opierajúce sa o zákonnik práce a kolektívnu dohodu a sú zmluvy, kde takéto dojednanie zmluva neuvádza. Príklad konkrétne zadefinovaných benefitov v zmluve: 

- 100% príplatok za prácu vo sviatok popri dosiahnutej mzde a to za každú odpracovanú hodinu

- 25% príplatok za nočnú prácu popri dosiahnutej mzde za každú odpracovanú hodinu 

- 1,50 Eur za prácu v sobotu a v nedeľu za každú odpracovanú hodinu 

Napriek týmto skutočnostiam, vedenie nemocnice nepripúsťa akékoľvek rozdielnosti v tomto smere. V oficiálnom stanovisku tvrdí, že nerovnosti po štrajku v roku 2016, v rámci rozdielnych podmienok práce zdravotných sestier, nemocnica zapracovala do nových zmlúv. Citujeme zo stanoviska:

"Podotýkame, že podmienky pracovných zmlúv, ktoré boli výhodnejšie pre sestry,
ktoré sa vrátili po štrajku, boli sestrám, ktoré výpovede nepodali následne zapracované do pracovných
zmlúv podľa konkrétnych oddelení, tak aby zamestnávateľ dodržal ust. § 119a) Zákonníka
práce, a teda aby na rovnakej pozícii zamestnanci pracovali za rovnakých mzdových
podmienok.

Uvedené sa týkalo zamestnancov, ktorí boli v stave k 31.12.2015, pred
účinnosťou právnych predpisov vzťahujúcich sa na odmeňovanie zdravotníckych
pracovníkov, tak aby mali zachované doterajšie práva a povinnosti z platných pracovných
zmlúv.

Toľko zo stanoviska vedenie žilinskej nemocnice, ktoré opakovane nepripúšta žiadne nekorektnosti a rozdielnosti v zmluvách.

V tejto súvislsoti sa ponúka otázka. Ak teda nemocnica dodržiava pri všetkým sestrách zákonník práce a všetkým sestrám platí benefity, tak ako zadáva zákonník práce, pri aktuálnom počte sestier v žilinskej nemocnicii, ktorých je približne 660, musí ísť obrovský nápor na rozpočet, ktorého nárast vo výdavkovej časti sa musí dať overiť.

Pre túto chvíľu nám ale musí postačovať oficiálne stanovisko nemocnice, ktorého dôveryhodnosť však naštrbuje aj svedectvo odborovej predáčky Moniky Kaveckej. Rovnako potvrdzuje existenciu rôznych typov pracovných zmlúv.

Záver

Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline skončila v aktuálnom hodnotení rebríčka fakultných nemocníc (spracovaného neziskovou organizáciou INEKO ) na poslednom mieste. V súvislosti s našou témou táto informácia nemusí byť smerodajná.

Ak by však platilo, že nespokojnosť a frustrácia zdravotných sestier sa odraža na kvalite ponúkanej starostlivosti a služieb pacientovi, tak hodnotenie INEKA s našou témou súvislosť môže mať.

Ak je vyššie popísaný príbeh Lenky Dunajovej pravdivý, znamenalo by to, že na žilinskej nemocnici vládne neštandartná atmosféra diskriminujúca časť zdravotných sestier v oblasti práce a pracovných podmienok.

A ešte raz, ak by bol vyššie opísaný príbeh pravdivý, znamenalo by to, že prostredníctvom konania konkrétnej vrchnej sestry sa nemocnicou šíri závan podnikavosti a korupcie. To všetko za situácie, keď zdravotné sestry prosíme na kolenách, aby prišli slúžiť do nemocníc.

A naposledy, ak sa ukáže, že je svedectvo Lenky Dunajovej naozaj pravdivé, bolo by ojedinelým svojho druhu. Predovšetkým z pohľadu občianskej a stavovskej angažovanosti a statočnosti. 

Neudialo by sa, keby, ako sama hovorí, nemala zázemie a útočisko v súkromnom zdravotníckom zariadení v Martine. Cíti sa tak slobodná a silná čeliť prípadným obvineniam, s ktorými počíta. Tvrdí, že jej snahou je pomôcť odhaliť skutočné pomery v zdravorníctve.

www.protikorupcii.sk

Blog vznikol vďaka podpore Open Society Institute (FOSI) podporený sumou 24.900,- USD Eur .

Obrázok blogu
Vanda Tuchyňová

Vanda Tuchyňová

Bloger 
  • Počet článkov:  57
  •  | 
  • Páči sa:  105x

Novinárka, aktivistka v oblasti boja proti korupcii: (www.protikorupcii.sk). Verím, že sloboda človeka spočíva v pravde a v jeho odovzdaní sa do Božej prozreteľnosti. Zoznam autorových rubrík:  Verejná kontrolaVeci Božie

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu