Zdravotná sestra bojuje i za pacientov žilinskej nemocnice. Proti podozreniam z korupcie !

Autor: Vanda Tuchyňová | 15.2.2018 o 22:19 | (upravené 13.5.2018 o 23:02) Karma článku: 5,35 | Prečítané:  3693x

Bývalá špecializovaná sestra na oddelení intenzívnej medicíny (OAIM) v žilinskej fakultnej nemocnici  opísala neuveriteľné svedectvo o bezprecedentnom ne/prijímaní vysokokvalifikovaných sestier.

Reč je o oddelení, ktoré sa stará o pacientov po infarktoch, mozgových príhodách, autonehodách. Výpoveď sestry Lenky Dunajovwej svedčí o silných podozreniach z korupčných praktík pri prijímaní sestier do zamestnania, ktoré môžu ohroziť i starostlivosť o pacienta, keďže  špecializované sestry nahrádzajú mladé sestry bez praxe, často absolventky. Podľa Lenky Dunajovej, ak chcela špecializovaná sestra pracovať na  OAIM, jej prijatie- neprijatie, či iná výhoda mohli v mnohých prípadoch súvisieť s podmienkou podpísania komerčnej poistnej zmluvy, ktorú  iniciovala vedúca sestra na OAIM.  Celý príbeh opisujeme podrobne v predchádzajúcom blogu:

 https://tuchynova.blog.sme.sk/c/467616/zdravotna-sestra-opisala-sposoby-pri-prijimani-do-zilinskej-nemocnice-naznacujuce-korupciu.html :

Keďže sa prípad vyvíja ďalej, Lenku Dunajovú sme požiadali o krátky rozhovor.  V Žilinskom Večerníku vyšiel ešte koncom minulého roka článok, kde 20 sestier poprelo jej tvrdenia o neštandardnom prijímaní sestier na OAIM. Pôsobí to tak, že  si  celú situáciu zdravotná sestra vymyslela a zámerne zavádzala.   My už ale dnes môžeme povedať, že výpoveď Lenky Dunajovej o zvláštnych pomeroch na OAIM potvrdili ďalšie sestry, ktoré o svojej skúsenosti so zvláštnymi praktikami pri prijímaní do nemocnice vypovedali na národnej protikorupčnej jednotke. Tu je reakcia Lenky Dunajovej:

V Žilinskom večerníku vyšli dva týždne po sebe na titulnej stránke články týkajúce sa mojej negatívnej skúsenosti pri pokuse zamestnať sa v spomínanej nemocnici ako sestra špecialistka.

Oba články ma prekvapili, nakoľko som nemala možnosť vyjadriť sa ani k jednému z nich.

To, že sa o mne píše v novinách som sa dozvedela náhodne od známych. Z novinárskeho hľadiska to považujem za veľmi neetické, keďže ide o tak vážny problém, akým je korupcia.

Ťažko sa mi vyjadruje k tomu, prečo a za akých podmienok sa 20 sestier pracujúcich na OAIM podpísalo pod nejaké stanovisko k článku, o ktorom som ani nevedela. Niektoré z týchto sestier boli s nami v roku 2016 vo výpovediach, preto prirodzene chápem ich strach z následkov, ak by vedúcej sestre nevyjadrili podporu.

Verím, že celý prípad bude mať spravodlivý koniec a pacientom na OAIM nebude upierané právo, aby sa o nich starali sestry s praxou a špecializáciou.

Je veľmi smutné, že práve sestrám, ktoré toto oddelenie zakladali a svojou dlhoročnou a kvalitnou prácou sa podieľali priamo na vybudovaní dobrého mena OAIM, nebolo umožnené vrátiť sa po hromadných výpovediach k práci, ktorú milovali. Ich neprijatím nepotrestalo vedenie nemocnice samotné sestry, ale pacientov daného oddelenia, no rovnako lekárov, ktorí sa na tieto sestry mohli stopercentne spoľahnúť.

Keby som sa v novembri 2016 a opätovne v auguste 2017 nestretla s vedúcou sestrou, nikdy by som sa nedozvedela pravý dôvod toho, prečo nebolo umožnené deviatim špičkovým sestrám vrátiť sa na OAIM. Zistenie, že je možno za tým súkromný poisťovací biznis vedúcej sestry a možno aj staničnej sestry anestéziologickej časti, bolo pre mňa šokujúce.

Vedúca sestra podala na Vás  trestne oznámenie, ako to vnímate? 

Áno, aj toto bolo ďalšia z informácii, ktoré som sa dozvedela práve z novín. Trestné oznámenie bolo podané na moju osobu za ohováranie na okresnej prokuratúre v Žiline 01.12.2017. Vo veci som bola podať vysvetlenie priamo na okresnom riaditeľstve policajného zboru aj v zastúpení advokáta Daniela Lipšica, na ktorého som sa obrátila po zverejnení článkov práve v Žilinskom večerníku. Verím, že sa mi podarí preukázať, že vedúca sestra uzatvárala poistky nielen so sestrami, ale aj s inými pracovníkmi v nemocnici.

Ako pokračuje vyšetrovanie polície, môžete z jeho priebehu niečo prezradiť?

K podrobnostiam sa vyjadrovať nebudem. Vyšetrovatelia a policajti si robia svoju prácu a ja verím, že urobia všetko preto, aby celý prípad dospel k spravodlivému koncu. Čo môžem snáď v tejto chvíli ponúknuť je porovnanie s prípadom, ktorý sa stal cca 14 rokov dozadu v Nemecku.

Geriatrická sestra Brigitte Heinisch pracujúca v súkromnom zdravotníckom zariadení iniciatívne upozornila vedenie  tohto zariadenia na nedostatok personálu, ktorý je preťažený a nie je schopný ďalším zaťažovaním poskytovať postačujúcu starostlivosť pacientom. Rovnako ako v mojom prípade aj tu sa vedenie zariadenia postavilo voči tejto sestre nevšímavo a jej tvrdenia popreli. V roku 2004 advokát sestry Heinisch podal na súkromné ZZ trestné oznámenie. Štátny zástupca celé vyšetrovanie prerušil a Brigitte dostala následne výpoveď zo zamestnania.

Sestra Heinisch cítila však, že sú poškodené jej základné ľudské práva a obrátila sa na nemecké súdy, ktoré ale vo všetkých stupňoch potvrdili, že jej výpoveď bola zo strany zamestnávateľa oprávnená. Čo ma na tejto sestre fascinuje, a prečo ju mám v istom prípade za veľký vzor je, že aj napriek všetkým prekážkam sa nevzdala. 

V spolupráci s právnikom podali žalobu na Európsky súd pre ľudské práva, ktorý sa postavil na jej stranu. Jej boj bol ťažký, v mnohých situáciach bola sama, ale pravda nakoniec zvíťazila a po siedmich rokoch držala v rukách rozsudok Európskeho súdu pre ľudské práva, ktorý sa postavil na jej stranu a dal jej za pravdu.

Momentálne túžim iba po jednom, odhaliť pred verejnosťou a hlavne pred žilinskými pacientmi pravdu, prečo sa o nich nemôžu na OAIM starať sestry špecialistky? Alebo je žilinská nemocnica naozaj jediná na Slovensku, ktorá ich nepotrebuje?

Otvorili ste vážny problém. Vedenie nemocnice ale popiera príbeh tak, ako ho opisujete, riaditeľ nemocnice redukuje celú kauzu na spor medzi Vámi a hlavnou sestrou. Naopak komora sestier sa za Vás postavila. 

Komoru sestier a pôrodných asistentiek som o tomto probléme informovala hneď na začiatku. Pani prezidentka  mi verejne vyjadrila podporu, keď povedala:

„Lenku Dunajovú si veľmi vážim, považujem ju za veľmi čestného človeka a z tohto dôvodu nemám dôvod neveriť jej tvrdeniam“.

Podporu mi rovnako prejavila šéfka odborov Monika Kavecká, ktorá sa vyjadrila, že moje svedectvo nemá dôvod spochybňovať. Prejavenú dôveru pani prezidentky a rovnako pani predsedníčky odborov si nesmierne vážim, pretože často čelia podobným prekážkam v boji za lepšie pracovné podmienky pre sestry a kvalitnejšiu starostlivosť pre pacientov.

V kuloároch sa vedie diskusia o tom, kto stojí za Vami, kto v skutočnosti vedie tento boj. Čo si myslíte o takýchto úvahách?

Áno, tieto informácie sa dostali aj mne do uší a počula som už všeličo, aj to, že stoja za mnou odbory, že je to celé ich „akcia“ a podobné úvahy. Ak by za mnou niekto stál, tak by celý tento boj vyzeral asi trochu inak.

A nebol by to len boj jednej sestry proti tak veľkej organizácii.

Žilinská nemocnica sa totiž za vedúcu sestru oficiálne postavila a moje tvrdenia v plnej miere odmieta. Nestojí za mnou nik veľký, jedine moje svedomie, zmysel pre spravodlivosť a odvaha.

Pripomeňme si, čo Vás v skutočnosti motivovalo s témou vyjsť na verejnosť?

Motiváciou mi bola a stále je spravodlivosť, čestnosť a sila bojovať aj za ostatné, možno slabšie sestry, ktoré nemali odvahu vzoprieť sa vedúcej sestre, prípadne nemali odvahu vzoprieť sa námestníčke pre ošetrovateľskú starostlivosť a podpísali si v pracovných zmluvách aj také podmienky, s ktorými by za iných okolností nesúhlasili.

Som presvedčená o tom, že korupcia, podvody a nelegálne praktiky v štátnom sektore, kde sa poskytuje zdravotná starostlivosť nemajú čo robiť.

Verejnosť by sa o tomto probléme nedozvedela nič, keby anonymný podnet z MZ SR neskončil pod kobercom a riaditeľ nemocnice by si vypočul aj argumenty druhej strany, teda mňa. Ak sa problém nevyriešil v rámci interných štruktúr nemocnice, nezostávalo mi nič iné, iba vyjsť s celým prípadom na verejnosť.

A nielen so samotnými poistnými zmluvami, ale i s pracovnými zmluvami, ktorými nemocnica nezabezpečuje pre sestry rovnoprávne pracovné podmienky. Je na zvážení verejnosti, či také formulácie, ktoré som mala v návrhu mojej pracovnej zmluvy patria do dnešnej demokratickej spoločnosti a obzvlášť na oddelení, kde je starostlivosť neodkladná a nie je možné čakať na príchod sestry z domu.

Každý pacient v kritickom stave je zraniteľný, a preto musíme práve my sestry obhajovať ich práva a myslím si, že je našou povinnosťou na takéto veci poukazovať. Pacient v ohrození života nedokáže na to upozorniť. Konať v záujme pacientov, ktorí určite chcú, aby sa o nich starali kvalifikované sestry s praxou a špecializáciou považujem za povinnosť.

Zostáva mi iba popriať súčasnému generálnemu riaditeľovi nemocnice Ing. Stalmaškovi, aby sa mu podarilo obklopiť takými ľuďmi, ktorí budú mať rovnaké ciele ako on a vytvorí sestrám v žilinskej nemocnici také pracovné podmienky, aby sa stála pre nich práca práve v tejto nemocnici atraktívna a nemuseli ako ja bojovať za lepšie pracovné podmienky.

Aby boli pracovné zmluvy pre všetky sestry „lukratívne“ a predovšetkým rovnoprávne. Nielen pre vyvolených pár desiatok sestier.

 

Stanovisko riaditeľa žilinskej nemocnice  Igora Stalmašeka

"Mmrzí ma, že pani Dunajová aj naďalej zneužíva svoj osobný spor s vedúcou sestrou na očiernenie mena žilinskej nemocnice. Na základe tvrdení pani Dunajovej sme celú situáciu ešte minulý rok okamžite preverili.

Vedúca sestra sa venovala poisťovníctvu v jej voľnom čase a ide o jej osobnú záležitosť, ktorá nemala vplyv na odborný výkon funkcie vrchnej sestry. Podľa dokumentov, ktoré máme k dispozícii, uzavrela v roku 2017 jednu zmluvu so sestrou (pracujúcou vo FNsP Žilina od roku 2016) a jednu zmluvu so sestrou, ktorá na oddelení pracuje dlhodobo, čiže v žiadnom prípade nešlo o podmienku vstupu do zamestnania.

Vrchná sestra nie je zodpovedná za výber nových sestier na oddelenie, ktoré je tak, ako je to bežné aj v iných nemocniciach, v kompetencii vedúcej odboru ošetrovateľskej starostlivosti. Vrchná sestra podáva námestníčke žiadosť o novú sestru, ktorej miesto sa na oddelení uvoľní, pričom nemá žiadnu právomoc zasahovať do výberového konania a nijakým spôsobom preto nemôže uprednostniť žiadneho z uchádzačov.

Na oddelení OAIM momentálne nie je voľné miesto sestry. Personálne sú zabezpečené všetky služby, zdravotná starostlivosť je teda plne zachovaná. O pacientov sa starajú sestry s potrebnou kvalifikáciou a na každej zmene je prítomná sestra so špecializáciou.

Naším cieľom je zabezpečiť, aby sa do zdravotníctva dostali aj mladé sestry, ktoré postupne nahradia staršie - odchádzajúce sestry, preto prirodzene prijímame do nemocnice i absolventky, aby mohli nabrať skúsenosti a získali potrebnú prax a kvalifikáciu pod dohľadom skúsených sestier."

 

www.protikorupcii.sk

 

Blog vznikol vďaka podpore Open Society Institute (FOSI) podporený sumou 24.900,- USD Eur .

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Premiér obhajuje testovanie aj dátami, ktoré neexistujú

Hrozbou pre testovaných môže byť britská mutácia koronavírusu.

Dobré ráno

Dobré ráno: Štát ani neverí, že otestuje každého

Slovensko si vyskúša skríningové pretestovanie krajiny.


Už ste čítali?