Žilinský šéf poslaneckého klubu SMER je medzi obvinenými v úplatkárskej kauze

Autor: Vanda Tuchyňová | 23.8.2018 o 7:46 | (upravené 23.8.2018 o 16:28) Karma článku: 5,34 | Prečítané:  2433x

Dlhoročný primátor, predseda krajského poslaneckého  klubu SMER  Jozef G. sa ocitol medzi obvinenými vo futbalovej úplatkárskej kauze. V kuloároch  sa správa šíri už niekoľko týždňov. Vinu však odmieta.

V OZ Proti korupcii  sme sa k informácii dostali v rámci kontaktov  z dobre informovaných  zdrojov.  Jej korektnosť a vieryhodnosť  nám vśak  potvrdil  aj  sám obvinený politik.

Začiatkom júla policajti  Národnej kriminálnej agentúry obvinili 21 osôb v súvislosti  s kauzou športovej korupcie. Týkať sa  má podozrení z prijímania a dávania úplatkov v zápasoch riadených Stredoslovenským futbalovým zväzom.

Obvinený Jozef G., ktorý je zároveň niekoľkoročným primátorom v meste  na Kysuciach, má byť  v rámci futbalovej kauzy jedným z uplácajúcich. Úplatok mal dať rozhodcovi  v súvislosti so zápasom  - MŠK Tatran Krásno nad Kysucou vs. MŠK  Fomat Martin.

Poslanecký šéf SMERU, ktorý vedie svojich kolegov v rámci krajského zastupiteľstva v Žiline, sa necíti  byť vinným.  Tvrdí, že  podozrivý skutok nemôže mať charakter úplatku.

„Zápas sme prehrali. Aký zmysel by mal  úplatok  po odohraní duelu a ešte k tomu v prehratom stretnutí, “ formuloval  rečnícku otázku v našom spoločnom rozhovore Jozef G., ktorý má  silné postavenie na Kysuciach. Nevylučuje, že môže ísť o  „hry“ v súvislosti s nadchádzajúcimi  samosprávnymi voľbami.

Ako ďalej povedal, už dva roky neplánuje kandidovať na primátora mesta.  Po týchto udalostiach však uvažuje, že svoje rozhodnutie zmení, aby  presvedčil verejnosť o svojej nevine a mohol z funkcie dôstojne odísť.  

V súvislosti so vzneseným obvineným sme požiadali o stanovisko  Krajského predsedu strany SMER v Žiline Jána Podmanického. Jozef G. je  významným regionálnym politikom – predsedom poslaneckého klubu SMER v rámci ŽSK.

Politicky i morálne  reprezentuje  časť voličov i poslancov a nesie politickú i morálnu zodpovednosť. Zo stanoviska Jána Podmanického vyberáme:

„ Slovenský právny poriadok predpokladá, že akékoľvek podozrenie musí byť riadne dokázané. Dovtedy nie je možné vynášať kategorické súdy. Treba však oceniť orgány činné v trestnom konaní, že sa vážne zaoberajú aj takým negatívnym javom, ako je uplácanie vo futbale. Každý prípad sa však musí objasniť samostatne a dôsledne, nie je možné aplikovať princíp kolektívnej viny," dodal Ján Podmanický.

Z čoho vychádzajú obvinenia futbalovej kauzy ?

O viac podrobnosti k úplatkarskej kauze sme žiadali  i   Národnú kriminálnu agentúru. Tá sa však k prebiehajúcemu vyšetrovaniu,  ani ku konkrétnym  obvineniam nechce vyjadrovať. Podľa už zverejnených informácii, rozhodcovia a delegáti  jednotlivých zápasov si mali na osobných stretnutiach so zástupcami klubov dohodnúť a následne prijímať úplatky v hodnote 200 až 1 000 eur. Tie  mali  zabezpečiť  vybraným klubom výhry.  

Rozhodcom a delegátom hrozí za zločin trest odňatia slobody na štyri až desať rokov, predstaviteľom futbalových klubov za prečin jeden až päť rokov.

K celej kauze zverejnili v júli stanovisko i zástupcovia Slovenského futbalového zväzu.

„V rámci našej dlhodobej spolupráce sa podarilo Národnej protikorupčnej jednotke odhaliť prípad manipulácie futbalových stretnutí stredoslovenských regionálnych súťaží. SFZ poskytol pri vyšetrovaní prípadu polícii maximálnu súčinnosť. Podrobnejšie sa SFZ ku kauze vyjadrí po prijatí oficiálnej správy od NAKA prostredníctvom svojej oficiálnej stránky www.futbalsfz.sk.“

V prípade  obvinenia  politika Jozef G. aj pri ďalších obvinených osobách platí  prezumpcia neviny, a teda, že  obvinenie môže byť v rámci ďalšieho vyšetrovania zrušené a trestné stíhanie zastavené. Osoba tak ostáva  nevinnou. O jej vine môže rozhodnúť  jedine  súd.

www.protikorupcii.sk

Blog vznikol vďaka podpore Open Society Institute (FOSI) podporený sumou 24.900,- USD Eur 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Premiér obhajuje testovanie aj dátami, ktoré neexistujú

Hrozbou pre testovaných môže byť britská mutácia koronavírusu.

Cynická obluda

Zlý Riško a dobrý Števko

Keď máš šéfa, čo ti hrozne vynadá absolútne za čokoľvek, zatiaľ čo tvojmu kolegovi prejde úplne všetko.

Dobré ráno

Dobré ráno: Štát ani neverí, že otestuje každého

Slovensko si vyskúša skríningové pretestovanie krajiny.


Už ste čítali?