Odídení mediamatici porazili mašinériu zla. Ministerka sa postavila na ich stranu!

Autor: Vanda Tuchyňová | 7.10.2018 o 23:53 | (upravené 8.10.2018 o 17:40) Karma článku: 4,69 | Prečítané:  2130x

Nová mediamatika v Martine dostala zelenú. Niekoľkoročný boj  o právo na jej existenciu ale zanechal  zničené osudy bývalých žilinských pedagógov. Demoralizovaní  zostali i študeni, ktorí nemohli v Žiline študovať  odborne a kvalitne.

 

O ságe žilinskej mediamatiky sme napísali už viacero článkov.  Prípad sledujeme niekoľko mesiacov. Pedagógovia a študenti dlho bojovali najprv za transparentné a poctivé študíjne prostredie, neskôr za schválenie akreditácie nového štúdia v Martine. 

Všetko to začalo upozorňovaním na netransparentné pomery v oblasti financovania Fakulty humanitných vied Žilinskej univerzity. Pripomeňme rapídny poskles študentov z 2000 na 500, prezamestnanosť vo viacerých študíjnych odboroch, mobing i šikana.  Z fakulty odišlo alebo muselo odísť 14 z 19 pedagógov, ktorí boli  zapojení do akreditácie mediamatiky v Žiline.

Po masívnom odchode vyučujúch, včetne pôvodných garantov štúdia, začala rapídne rásť i nespokojnosť študentov. Otvorene hovorili o poklese odbornosti, o prejavoch šikany zo strany vedenia fakulty a katedry, ktoré sa mali objaviť i v súvislosti s výberom školiteľov bakalárskych a diplomových prác. Tie mali viesť v mnohých prípadoch práve odídení experti. 

Bývalí pedagógovia rozbehli proces akreditácie  novej mediamatiky, keď už nemali inú možnosť a nedokázali čeliť  mocenských manévrom  vedenia fakulty. So žiadosťou o pomoc sa obrátili na vedenie Fakulty sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave, ktorá ich rada prichýlila pod svoje krídla. Dekanka Lucia Mokrá sa netajila tým, že Žilinská univerzita sa s prekvapivou ľahkosťou zbavila uznávaných expertov, s výborným medzinárodným kreditom.

V procese novej akreditácie mediamatiky, ktorej  zázemie má byť v Martine, čelili jej autori citeľným problémom. Napriek tomu, že išlo o tých istých pedagógov, ktorí založili mediamatiku v Žiline a úspešne ju akreditovali s vysokým odbroný kreditom B+, akreditačná komisia pod vedením  Vladimíra Patráša novú akreditáciu pre Martin neschválila doslova pre formálme a administratívne nedostatky.  

Potom, čo sa žiadatelia o akreditáciu odvolali  proti rozhodnutiu akreditačnej komisie,  nasledovali (v rámci praxe netradičné) dve hlasovania. Hlasovanie za a proti akreditácii. Nastala patová situácia, keď  obidve kolá skončili nejednoznačne. Komisia nerozhodnými hlasmi nedokázala vo veci rozhodnúť. Do procesu vstúpila ministerka školstva Martina Lubyová a akreditáciu nakoniec odobrila. Jej stanovisko hovorí za všetko.  

Akreditačná komisia  podľa nej neuviedla dôvody, pre ktoré by nemali byť splnné (kľúčové) kritéria akreditácie mediamatiky. Komisia namiesto vyhodnotenia plnenia kritéria len
skonštatovala, že  žiadatelia nemali potrebné údaje, pričom nevyzvala fakultu, aby doplnila chýbajúce informácie. 

"Po posúdení podkladov z vysokej školy a informácií z hodnotiacej správy pracovnej skupiny Akreditačnej komisie som sa rozhodla vyhovieť žiadosti vysokej školy a priznať jej zodpovedajúce právo," píše sa v rozhodnutí ministerky zo septembra 2018.

Čo k tomonu dodať?  Nech si urobí obraz a vyvodí záver  každý sám. O korektnom prístupe zodpovedných členov  akreditačnej komisie sa ale asi veľa reči viesť nedá.

Angažovaní študenti

Za úspechom novej mediamatiky, za ktorú sa bezpochyby tvrdo bili odídení pedagógovia zo Žiliny a dekanka  Fakulty sociálnych a ekonomických vied v Bratislave Lucia Mokrá, stoja v nemalej miere angažovaní študenti.

Na akreditácii nového štúdia im záležalo natoľko, že časť z nich v požiadala ministerku  Martinu Lubyovú listom o osobné strenutie, aby ju informovali o pomeroch na žilinskej fakulte, o túžbe študovať mediamatiku kvalitne, s pedagógmi, ktorých si vážia, ktorí majú medzinárodný krediť a dokážu im odovzdať čo najviac vedomostí.  

Rovnako sa skupina študentov dožadovala strenutia s predsedom pracovnej skupiny akreditačnej komisie Vladimírom Patrášom, ktorý si bol v rámci procesu akreditácie pozrieť priestory v Martine. Aj keď sa predseda Patráš oficiálnemu stretnutiu so študentmi bránil, trpezlivosti mladých  ľudí neunikol. Šéfa komisie zastihli a tlmočili mu ich osobné postrehy  zo štúdia v Žiline, o ich trápení , ktoré prežívajú v rámci študia mediamatiky.

Mladí ľudia písali i členom akreditačnej komisie, odídených pedagógov boli viac krát  podporiť na verejných diskusiách, desiatky študentov verejne protestovali na chodbách Žilinskej univerzity proti pomerom na fakulte humanitných vied.

Študenti mediamatiky viditeľným a citeľným spôsobom prispeli k tomu, že si prípad  nielen formálne všimla ministerka školstva Martina Lubyová a osobne ho preverila. Samozrejme s už známym  dobrým výlsedkom pre študentov a ich pedagógov.

Akreditácia mediamatiky v Martine znamená, že nový odbor (inak) konkurujúci dnes mediamatike v Žiline, môže prijímať študentov v bakalárskej forme od budúceho školského roka. Zároveň však platí, že študenti, ktorých ťaží  napríklad slabá úroveň v Žiline, môžu požiadať o prestup už v tomto školskom roku, ak splnia podmienky štúdia. Mnohí z nich verejne na sociálnych sieťach deklarujú záujem prestúpiť čo najskôr. Koľko študentov reálne presedlá do Martina, ukáže najbližší čas. 

 

I odídení pedagógovia, teraz už zakladajúci členovia mediamatiky v Martine, netaja radosť nad úspechom, za ktorým tvrdo kráčali niekoľko rokov.  Jedna z nich Eva Capková ale zároveň prezrádza, že  daňou za úspech sú žiaľ i zlomené osudy mnohých pedagógov, ktorí museli opustiť odbornú pedagogickú  činnosť  a  živia sa dnes úplne inak. 

Príkladom je bývalá šéfka katedry Bronislava Jakubíková ale i desiatky ďalších, medzi inými i vysokokvalifikovaných uznávaných profesorov. S pachuťou  odišli zo štúdia i niektorí študenti, ktorí  predčasne školu ukončili.

"Akreditácia mediamatiky v Martine je výhrou kvality..Pedagógovia, ktorí štúdium rozbiehajú sú špičkou v odbore, pracujú na výskumných projektoch a schválenie programu je to potvrdenie  ich renomé,"  prezradila nám dekanka Fakulty sociálnych a ekonomických vied  UK v Bratsialve Lucia Mokrá, ktorá odídeným mediamatikom umožnila celý rok v rámci fakulty pracovať na odborných a výskumných projektoch.  Akreditácia mediamatiky  je preto i pre ňu veľkou radosťou a úľavou.

Záver

Príbeh  mediamatikov, ktorý tu opisujeme, je jeden z tých štastnejších. Má dobrý koniec. Ukázal nám, že keď sa zainteresovaní spoja, sú vytrvalí, idú za spoločným cieľom, veci môžu skončiť štastne. Príbeh mediamatiky  ukazuje i na silu mladých ľudí, na to, že je dobré, keď bojujú a idú za svojim cieľom. Reálne vedia veci ovplyvniť.

Kauza mediamatiky dokázala, žiaľ  i silu  moci. Podľa Evy Capkovej je odrazom pomerov na Slovensku, keď silní dokážu  zneužívať  svoje postavenie a vplyv. Akreditačná komisia, ktorá už zo zákona končí svoju misiu, by nechala nový študjný  program, budúcnosť ich predagógov, špičkových expertov  ale i osud študentov  "na pospas zlého osudu."  A  to  pre formálne nedostatky, alebo ... na rovinu, pre hrozbu konkurencie ? 

 

Pripomeňme si, že jeden z členov akreditačnej komisie  anonymne priznal zaujímavú skutočnosť. Od samého začiatku bolo podľa neho cítiť  preferencie zo strany vedenia  pracovnej skupiny akreditačnej komisie, ktorá mala vraj snahu žiadosti nevyhovieť  a to bez ohľadu na kvalitu a odbornosť programu. A napokon .... svedčí  o tom aj vyjadrenie ministerky školstva, ktorá vo svojom stanovisku jasne hovorí, že akreditačná komisia riadne neodvôvodnila, prečo program nemal byť schválený.

Nová mediamatika a jej autori  mali tento krát šťastie. V záverčnej a kľúčovej bitke sa  postavil  za nich  mocnejší a najvyšší "úradnik"  - ministerka  školstva. Koľkých na Slovensku však takéto šťastie nestretne? 

 

www.protikorupcii.sk

Blog vznikol vďaka podpore Open Society Institute (FOSI) podporený sumou 24.900,- USD Eur .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Premiér obhajuje testovanie aj dátami, ktoré neexistujú

Hrozbou pre testovaných môže byť britská mutácia koronavírusu.

Dobré ráno

Dobré ráno: Štát ani neverí, že otestuje každého

Slovensko si vyskúša skríningové pretestovanie krajiny.


Už ste čítali?