Skrýva starosta Pribyliny ekologickú trestnú činnosť?

Autor: Vanda Tuchyňová | 31.10.2018 o 6:15 | (upravené 31.10.2018 o 7:10) Karma článku: 10,04 | Prečítané:  5563x

Už 12 rokov  údajne vyváža obec Pribylina fekálny odpad z miestneho autocampingu do územia 4. pásma ochrany na rašelinisko blízko Tatranského národného parku. Starosta vývoz nepriznáva, argumenty ale nesedia.

Získali sme fotografiu, na ktorej vidieť, ako auto obce Pribylina ( (Praga PV3S) vylieva v oblasti chráneného rašeliniska kal a fekálie. Má ísť o splašky z miestneho autocampingu.  

Podľa našich zdrojov, obec takto údajne likviduje splašky už roky. Na základe obsadenosti a návštevnosti autocampingu je možné odhadnúť objem fekálií na niekoľko 100 tisícov litrov. Za  jednu sezónu  môže ísť odhadom  o 350 tisíc litrov. Ak by boli tieto údaje pravdivé, rašelinisko v Račkovej doline po toľkých rokoch s najväčšou pravdepodobnosťou  môže stratiť svoju podstatu i charakter. 

Jeho PH (údaj o kyslosti prostredia) sa podľa ochranára z Národného parku Malá Fatra Michala Babniča mohlo zmeniiť natoľko, že ako také speje k zániku a ide o  ekologický problém ako Brno. Závisí na tom, na akej veľkej ploche sa splašky vylievajú.

Rašeliniská sú  významné biotopy, ktoré sú zákonom chránené.  Nachádza v nich domov množstvo druhov chránených rastlín, cicavcov, plazov a motýľov, mnohé z nich dokážu žiť len v takomto prostredí. V ekosystéme sú dôležité, prečisťujú vodu, zvlhčujú prostriedie, sú zásobárňou vody.  V poslednom období ide  o ohrozené lokality.  

Ak sa akákoľvek obec, firma či inštitúcia rozhodne vedome na takéto územie navážať kal a splašky, musí si byť vedomá, že sa podieľa na devastovaní životného prostredia a ekologickej trestnej činnosti.

Autocamping bez kanaliizácie

Obec Pribylina má vo svojom portfóliu podnikateľskú činnosť. Prevádzkuje autocamping, ktorý nie je napojený na žiadnu kanalizáciu a nemá ani vlastnú čističku odpadových vôd. Splašky musí teda  v letnej sezóne odvážať a to minimálne dva krát  do tyždňa. Otázka je, kam ? 

V záverečnom účte obce Pribylina za minulý rok sa dočitame, že v rámci v podnikateľskej činnosti obce, pod ktorú autocamping patrí,  zaplatili  zodpovední 24 Eur za vodné a stočné. Vyplýva z toho, že časť tejto sumy vynaložil na likvidáciu splaškov a fekálií.

Ak prepokladáme, že obec vyváža v priebehu letnej sezóny  fekálie minimálne dva krát do týždňa v objeme minimálne troch žúmp, suma 24 Eur za sezónu je nereálna  -  v rámci tejto čiastky  pri prižmúrení všetkých očí a úší, môžeme hovoriť o úhrade maximálne za jeden vývoz, nie za  desiatky vývozov, ktoré auto podnikne za celú sezónu. 

Starosta obce sa bráni a háji tým, že obec likviduje splašky v miestnej  obecnej čističke, ktorá prioritne služi na príjem splaškov z domácností v obci. Ak by to bola pravda a autocamping ako samostatný podnikateľský subjekt  obci  za vývoz splaškov neplatil, ide minimálne o porušenie  rozpočtových pravidiel obce, ktorá by takto dotovala podnikateľskú činnosť  v autocampingu. Aj tu privrime oči a pozrime sa na vec z iného uhla. 

Technické obmedzenia čističky ako dôkaz o klamstve starostu?

Ak nás v rámci argumentácie niečo nepustí, sú  to technikálie a realita, ktorú si môže každý občan Pribyliny ohmatať. Obecná čistička sa totiž nepoužíva na nárazové spracovanie niekoľkých tisícov  litrov tekutého kalu.. To je v kontexte nášho prípadu veľmi dôlezitý údaj. Okrem iného to potvrdzujú aj informácie obyvateľov v susedstve ČOV,- ky podľa ktorých tam fekálne auto nebolo celé mesiace. I naše fotografie potvrdzujú, že v oblasti nie sú žiadne stopy po násobných vjazdoch obecnej Pragy PV3S, hľadali by sme ich márne. 

A teraz... Praga PV3S  naberie naraz 3500 litrov fekálií ale obecná čistička takýto obsah nedokáže naraz  prečerpať -   vyradilo by ju to  z prevádzky, hrdlo čističky by sa upchalo. Čistička totiž prijíma denne splašky z domácností. Obec už v minulosti, podľa našich informácii,  takéto pokusy podnikla, avšak neúspešne.  Nie je teda technicky možné, aby fekálie z autocampingu smerovali do obecnej čističky, ako nám veľmi presvedčivo tvrdil starosta.

Starosta obce teda podľa všetkého  hrubo zavádzal, nehovoril pravdu a jeho výpovede majú charakter poletujúceho lístka vo vetre. Milan Kohút nám  pritom s plnou vážnosťou  prekladal ako dôkaz   stasky (doklady o jazde) fekálneho auta smerujúcueho s fekáliami z autocampingu do obecnej čističky.  Vyzerá to tak, že jazdy boli s najväčšou pravdepodobnosťou v takomto kontexte vymyslené - fiktívne.

Starosta Milan Kohút nám prti nedávnej  navšteve OZ Proti korupcii v  Žiline okrem iného prisľúbil, že okrem záznamov jázd  fekálneho auta nám rád predloží  i faktúry v súvislosti s likvidáciou splaškov z autocampingu, kedže autocamping je samostatný podnikateľský subjekt. Pri našej návšteve Pribyliny  sme pri skúmaní dokladov  ale žiadne faktúry  od starostu nedostali.

Bilancia v neprospech argumentov starostu 

Kam teda smerujú fekálie z miestneho autocampingu?

Zhrňme si dostupné fakty. 

1. Máme fotografiu, na ktorej vidieť  fekálne auto obce Pribylina, ktoré vypúšťa splašky na rašelinisku v Račkovej doline v 4. stupni ochranného pásma neďaleko hranice Tatranského národného parku .

2. Autocamping zaplatil za minulý rok  za vodné a stočné 24 Eur, čo znamená, že vývoz kalu do externého  kanalizačného zberu je nepravdepodobný, suma je príliš malá - nereálna. 

3. Starosta tvrdí, že fekálie smerujú do obecnej čističky, tá však z hľadiska technických parametrov nie je schopná obsah fekálneho auta s objemom 3500 litrov prečerpať.  

4. Z našich zistení vyplýva, že v  priestoroch obecnej čističky nebolo fekálne auto už niekoľko mesiacov.  

Ešte raz teda otázka, kam vozí obec fekálie z obecného autocampingu?

Dôkazy Milana Kohúta o vývoze splaškov do obecnej čističky stoja na "stračích nôžkach. Ak chceme použiť slušné spojenie,  povieme, že sú nepresvedčivé a nepravdivé. Situáciu s podozrivým vývozom splaškov a fekálií do priestorov rašeliniska sme ohlásili ochranárom  Tatranského Národného parku. Výsledok ich šetrenia zatiaľ nepoznáme. 

Verejné počínanie starostu Milana Kohúta je v hľadáčiku nášho združenia už po druhý krát. Len nedávno sme upozornili na viaceré problémy s verejnými zákazkami, na podozrivú rekonštrukciu ciest v Pribyline, na fakturáciu okrem iného neexistujúcich plôch položenej dlažby v objeme 370  a 500 m2.  Výpočty, merania a fakty, ktoré nesedia sú závažné a tak silné, že naše združenie pripravuje v tejto súvislosti trestné oznámenie.

Prípad vývozu splaškov na chránené územie rašeliniska v Račkovej doline nie je o nič menej závažná téma, ako prípady  podozrivých realizácii verejných zákaziek. Ak by sa potvrdili naše zistenia, starosta Milan Kohút  by mal zodpovednosť nielen za  znečisťovanie a devastovanie  životného prostredia v chránenom území, čo neprináleží žiadnemu  starostovi so zodpovednými a korektným postojmi, ale i zodpovednosť, ktorá naráža na hranice v oblasti ekologickej kriminality.  

www.pritikorupcii.sk

Blog vznikol vďaka podpore Open Society Institute (FOSI) podporený sumou 24.900,- USD Eur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Koalícia sa na Kollárovi pohádala, extrémisti tlieskali

Za odchod Kollára hlasovalo päť poslancov.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Kollár nedostal dôveru, nech ide

Keď sa poslanec Pčolinský pomýli, tak aj utrafí.


Už ste čítali?