Skrýva starosta Pribyliny ekologickú trestnú činnosť?

Autor: Vanda Tuchyňová | 31.10.2018 o 6:15 | (upravené 31.10.2018 o 7:10) Karma článku: 10,04 | Prečítané:  5663x

Už 12 rokov  údajne vyváža obec Pribylina fekálny odpad z miestneho autocampingu do územia 4. pásma ochrany na rašelinisko blízko Tatranského národného parku. Starosta vývoz nepriznáva, argumenty ale nesedia.

Získali sme fotografiu, na ktorej vidieť, ako auto obce Pribylina ( (Praga PV3S) vylieva v oblasti chráneného rašeliniska kal a fekálie. Má ísť o splašky z miestneho autocampingu.  

Podľa našich zdrojov, obec takto údajne likviduje splašky už roky. Na základe obsadenosti a návštevnosti autocampingu je možné odhadnúť objem fekálií na niekoľko 100 tisícov litrov. Za  jednu sezónu  môže ísť odhadom  o 350 tisíc litrov. Ak by boli tieto údaje pravdivé, rašelinisko v Račkovej doline po toľkých rokoch s najväčšou pravdepodobnosťou  môže stratiť svoju podstatu i charakter. 

Jeho PH (údaj o kyslosti prostredia) sa podľa ochranára z Národného parku Malá Fatra Michala Babniča mohlo zmeniiť natoľko, že ako také speje k zániku a ide o  ekologický problém ako Brno. Závisí na tom, na akej veľkej ploche sa splašky vylievajú.

Rašeliniská sú  významné biotopy, ktoré sú zákonom chránené.  Nachádza v nich domov množstvo druhov chránených rastlín, cicavcov, plazov a motýľov, mnohé z nich dokážu žiť len v takomto prostredí. V ekosystéme sú dôležité, prečisťujú vodu, zvlhčujú prostriedie, sú zásobárňou vody.  V poslednom období ide  o ohrozené lokality.  

Ak sa akákoľvek obec, firma či inštitúcia rozhodne vedome na takéto územie navážať kal a splašky, musí si byť vedomá, že sa podieľa na devastovaní životného prostredia a ekologickej trestnej činnosti.

Autocamping bez kanaliizácie

Obec Pribylina má vo svojom portfóliu podnikateľskú činnosť. Prevádzkuje autocamping, ktorý nie je napojený na žiadnu kanalizáciu a nemá ani vlastnú čističku odpadových vôd. Splašky musí teda  v letnej sezóne odvážať a to minimálne dva krát  do tyždňa. Otázka je, kam ? 

V záverečnom účte obce Pribylina za minulý rok sa dočitame, že v rámci v podnikateľskej činnosti obce, pod ktorú autocamping patrí,  zaplatili  zodpovední 24 Eur za vodné a stočné. Vyplýva z toho, že časť tejto sumy vynaložil na likvidáciu splaškov a fekálií.

Ak prepokladáme, že obec vyváža v priebehu letnej sezóny  fekálie minimálne dva krát do týždňa v objeme minimálne troch žúmp, suma 24 Eur za sezónu je nereálna  -  v rámci tejto čiastky  pri prižmúrení všetkých očí a úší, môžeme hovoriť o úhrade maximálne za jeden vývoz, nie za  desiatky vývozov, ktoré auto podnikne za celú sezónu. 

Starosta obce sa bráni a háji tým, že obec likviduje splašky v miestnej  obecnej čističke, ktorá prioritne služi na príjem splaškov z domácností v obci. Ak by to bola pravda a autocamping ako samostatný podnikateľský subjekt  obci  za vývoz splaškov neplatil, ide minimálne o porušenie  rozpočtových pravidiel obce, ktorá by takto dotovala podnikateľskú činnosť  v autocampingu. Aj tu privrime oči a pozrime sa na vec z iného uhla. 

Technické obmedzenia čističky ako dôkaz o klamstve starostu?

Ak nás v rámci argumentácie niečo nepustí, sú  to technikálie a realita, ktorú si môže každý občan Pribyliny ohmatať. Obecná čistička sa totiž nepoužíva na nárazové spracovanie niekoľkých tisícov  litrov tekutého kalu.. To je v kontexte nášho prípadu veľmi dôlezitý údaj. Okrem iného to potvrdzujú aj informácie obyvateľov v susedstve ČOV,- ky podľa ktorých tam fekálne auto nebolo celé mesiace. I naše fotografie potvrdzujú, že v oblasti nie sú žiadne stopy po násobných vjazdoch obecnej Pragy PV3S, hľadali by sme ich márne. 

A teraz... Praga PV3S  naberie naraz 3500 litrov fekálií ale obecná čistička takýto obsah nedokáže naraz  prečerpať -   vyradilo by ju to  z prevádzky, hrdlo čističky by sa upchalo. Čistička totiž prijíma denne splašky z domácností. Obec už v minulosti, podľa našich informácii,  takéto pokusy podnikla, avšak neúspešne.  Nie je teda technicky možné, aby fekálie z autocampingu smerovali do obecnej čističky, ako nám veľmi presvedčivo tvrdil starosta.

Starosta obce teda podľa všetkého  hrubo zavádzal, nehovoril pravdu a jeho výpovede majú charakter poletujúceho lístka vo vetre. Milan Kohút nám  pritom s plnou vážnosťou  prekladal ako dôkaz   stasky (doklady o jazde) fekálneho auta smerujúcueho s fekáliami z autocampingu do obecnej čističky.  Vyzerá to tak, že jazdy boli s najväčšou pravdepodobnosťou v takomto kontexte vymyslené - fiktívne.

Starosta Milan Kohút nám prti nedávnej  navšteve OZ Proti korupcii v  Žiline okrem iného prisľúbil, že okrem záznamov jázd  fekálneho auta nám rád predloží  i faktúry v súvislosti s likvidáciou splaškov z autocampingu, kedže autocamping je samostatný podnikateľský subjekt. Pri našej návšteve Pribyliny  sme pri skúmaní dokladov  ale žiadne faktúry  od starostu nedostali.

Bilancia v neprospech argumentov starostu 

Kam teda smerujú fekálie z miestneho autocampingu?

Zhrňme si dostupné fakty. 

1. Máme fotografiu, na ktorej vidieť  fekálne auto obce Pribylina, ktoré vypúšťa splašky na rašelinisku v Račkovej doline v 4. stupni ochranného pásma neďaleko hranice Tatranského národného parku .

2. Autocamping zaplatil za minulý rok  za vodné a stočné 24 Eur, čo znamená, že vývoz kalu do externého  kanalizačného zberu je nepravdepodobný, suma je príliš malá - nereálna. 

3. Starosta tvrdí, že fekálie smerujú do obecnej čističky, tá však z hľadiska technických parametrov nie je schopná obsah fekálneho auta s objemom 3500 litrov prečerpať.  

4. Z našich zistení vyplýva, že v  priestoroch obecnej čističky nebolo fekálne auto už niekoľko mesiacov.  

Ešte raz teda otázka, kam vozí obec fekálie z obecného autocampingu?

Dôkazy Milana Kohúta o vývoze splaškov do obecnej čističky stoja na "stračích nôžkach. Ak chceme použiť slušné spojenie,  povieme, že sú nepresvedčivé a nepravdivé. Situáciu s podozrivým vývozom splaškov a fekálií do priestorov rašeliniska sme ohlásili ochranárom  Tatranského Národného parku. Výsledok ich šetrenia zatiaľ nepoznáme. 

Verejné počínanie starostu Milana Kohúta je v hľadáčiku nášho združenia už po druhý krát. Len nedávno sme upozornili na viaceré problémy s verejnými zákazkami, na podozrivú rekonštrukciu ciest v Pribyline, na fakturáciu okrem iného neexistujúcich plôch položenej dlažby v objeme 370  a 500 m2.  Výpočty, merania a fakty, ktoré nesedia sú závažné a tak silné, že naše združenie pripravuje v tejto súvislosti trestné oznámenie.

Prípad vývozu splaškov na chránené územie rašeliniska v Račkovej doline nie je o nič menej závažná téma, ako prípady  podozrivých realizácii verejných zákaziek. Ak by sa potvrdili naše zistenia, starosta Milan Kohút  by mal zodpovednosť nielen za  znečisťovanie a devastovanie  životného prostredia v chránenom území, čo neprináleží žiadnemu  starostovi so zodpovednými a korektným postojmi, ale i zodpovednosť, ktorá naráža na hranice v oblasti ekologickej kriminality.  

www.pritikorupcii.sk

Blog vznikol vďaka podpore Open Society Institute (FOSI) podporený sumou 24.900,- USD Eur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Premiér obhajuje testovanie aj dátami, ktoré neexistujú

Hrozbou pre testovaných môže byť britská mutácia koronavírusu.

Dobré ráno

Dobré ráno: Štát ani neverí, že otestuje každého

Slovensko si vyskúša skríningové pretestovanie krajiny.


Už ste čítali?