Nevymožiteľnosť práva vedie na Slovensku ľudí do zúfalstva. Aj v Žiline !

Autor: Vanda Tuchyňová | 27.9.2020 o 21:28 | (upravené 28.9.2020 o 10:46) Karma článku: 10,60 | Prečítané:  9823x

V žilinskej mestskej časti Strážov vyrástla v priebehu rokov „čierna“ zóna. Ale všetko je v súlade so zákonom, tvrdia úradníciStav vymožiteľnosti práva je naozaj v zúboženom stave.

Na Slovensku doslova umierame na neschopnosť bežných ľudí  i mnohých podnikateľov  domôcť sa spravodlivosti. Je to obrovské zúfalstvo, ktoré prežívajú mnohí.  V rámci svojej novinárskej práce som sa s tým stretávala takmer nepretržite.  Mám pred očami ľudí, ktorí prepadajú beznádeji a zažívajú obrovské krivdy lebo úrady, súdy, polícia, prokuratúra nekoná a to i v zjavných prípadoch.

V rámci OZ Proti korupcii sme sa pred rokmi venovali príbehu nepovolenej stavby, ktorá vyrástla bez právoplatného stavebného povolenia v obytnej zóne Strážova. V lokalite postavila spoločnosť výrobňu na plasty a postupne v priebehu  rokov  sa nažila o jej kolaudáciu ako administratívnej budovy. 

Vplyvom súdnych procesov s bezprostrednými  susedmi, medializácie prípadu firma nakoniec výrobný proces zastavila a presťahovala ho do inej lokality, v budove  ostala len administratívna časť, stavbu majitelia prenajali, parkuje tu množstvo áut.

Rozmery zrekonštruovaného domu však naďalej negatívne ovplyvňujú  život susednej rodiny, ktorá sa predstaviteľmi spoločnosti súdi. To je jeden zo smutných príbehov  čiernych stavieb lokality  Strážov,  na ktorý sme sa rozhodli v tejto chvíli v širších súvislostiach  upozorniť.  

Neuveriteľná arogancia a chamtivosť vytláčila už roky obyvateľov v Strážove z vlastných obydlí. Nijak inak sa nedá nazvať tendencia, ktorej sa za súhlasu a ľahostajnosti  časti žilinských úradníkov a predstaviteľov samosprávy v minulosti podarila usadiť. Na konkrétnej  ulici  obytnej zóny vyrastali roky čierne stavby, ktoré zmenili nielen ráz a charakter územia z obytnej na priemyselnú, ale o čo horšie, výnimočným spôsobom negatívne ovplyvnili kvalitu života  miestnych občanov. 

Čierna mora

Dôsledkom je, že dospelé deti, sa viac nechcú vrátiť k rodičom, domy stratili na hodnote.  Kamióny a nákladné autá, ktoré vstupujú i dnes  v rozpore s dopravnými predpismi do pôvodne obytnej  lokality, každodenne narúšajú pokoj, bránia plynulému prechodu áut. 

Základné práva obyvateľov sú tu porušované naďalej. Predstavitelia samosprávy, zamestnanci stavebných úradov  roky postupne  ignorovali stav, naopak prostredníctvom rozhodnutí dovolili, aby sa z pokojného domova stala pre niekoľkých  obyvateľom čierna mora. 

ÁNO, na Slovensku nejde o nič výnimočné, naopak ... Keď sa však konkrétne príbehy  odohrávajú vo vašej blízkosti a neďaleko vás, nadobúdajú úplne iný charakter a to, nad čim normálne mávnete rukou  naberá na sile a váhe.

Naspäť  k nášmu príbehu lokality Strážov. V „bývalej“ obytnej časti na ulici dlhej  .. s  deviatimi domami je dohromady 5 sporných priemyselných stavieb, ktoré výrazným spôsobom narúšajú ráz a charakter územia a v konečnom dôsledku boli legalizované v rozpore s realitou,  zákonom i základným pochopením a prejavenou empatiou voči susedným obyvateľom.

Jedna zo stavieb, ktorá vás viditeľným spôsobom v území „ohúri“ a udrie do tváre  je šedo -  žltá  plechová budova stavebnej  firmy. Začali ju stavať na čierno bez stavebného povolenia, dokončili na čierno a v dodatočnom konaní  skolaudovali ako  administratívna budovu  + sklad drobného náradia. V skutočnosti ide a sklady stavebnej firmy väčšej plochy, kde je čulý pracovny  proces. Každé ráno vychádzajú z miesta autá a popoludní sa vracajú späť. 

Na území, medzi domami je i modrá  budova.  Stavba – trojgaráž údajne so skladom na autosúčiastky. Každý v okoli však vie, že reálne tu funguje autoservis. Bežným pozorovaním si možno kedykoľvek  tento fakt  overiť. K murovanej chalupe je prilepená ešte železná búda so šedým plotom. Pôsobí mohútne, medzi rodinné domy na prvý pohľad nepatrí.

V obytnej zóne nájdeme aj firmu na montovanie reckylačných jednotiek na vodu. Opäť stavba tváriaca ako administratívna prevádzka. Aj tá je tam už roky. Povolenie dostala ešte za primátora Jána Slotu. Do firmy chodia pravidelne kamióny.  Aj táto budova bola schválená  ako administratívna. Jej majitelia pristavili k hlavnej časti ešte 500 m2 halu a zabetónovali pozemok.

Nezanedbateľnou stavbou v lokalite je budova  zväzu chovateľov. Pri hlavnom dome stojí hala o rozmere 1000 m2.  Aj tu sa sa tvárime,že ide o bezvýznamný sklad drobného náradia. V sezóne, v čase predajných výstav tu parkujú desiatky áut.  Keď sa ešte nevedelo, čo je  corona - diali sa tu medzinárobné akcie.

Protihluková stena, ktorú tu pred rokmi  postavili obyvateľom, aby ich chránila pred hlukom, je tu  na smiech.  V obytnej zóne už nikto nechce bývať.  Zmenila sa na priemyselnú zónu.

Bývalí predstavitelia mesta Žilina a jeho stavebný úrad s touto situáciou však nemali problém. Zmeny sa nediali a miestnym ľudom samospráva nikdy nepomohla a to  za žiadneho primátora.  Obyvatelia požiadali stavebný dohľad o prešetrenie veci(za primátora Igora Chomu),prišla však jasná odpoveď.  Všetko je v poriadku, v súlade so zákonom.

Dotknutí obyvatelia prestali bojovať. Ani dnes, po zmene vedenia, neveria, že by im niekto dokázal pomôcť. Prestali prosiť, písať žiadosti, dovolávať sa pravdy. Za súdne spory zaplatili desaťtisíce Eur - bez výsledku. Chcú mať so všetkým a so všetkými pokoj ... sú dokonca proti akojkoľvek ďalšej medializácii prípadu. 

Zúflastvo, nič len zúfalstvo ....

Chce sa mi povedať, že situácia v Stražove  je zlým precedensom ... ale viem, že o precedens nejde ... takýchto stavieb je na Slovensku veľa a my nevieme, čo s tým, sme bezmocní. A ľudia trpia, sú vyháňaní z domovovov, za ktoré zaplatili ťažké peniaze. Ľudské utrpenie a bolesť musí ustúpiť ekonomickým potrebám a záujmom a my sa nevieme brániť. 

Záver

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková ohlásila v týchto dňoch významné legislatívne úpravy v pôsobnosti sudcov. Svojvôľu pri vynášaní rozsudkov budú trestať.  Každý rozsudok mimo pravidiel zákona a legislatívy môže mať svojho sudcu i trest.

Na Slovensku však máme aj iný problém.  Svojvôľu úradníkov ... na stavebných úradoch je to veľkou špecialitou .... aj tu treba konať veĺmi, veľmi rýchlo . Lebo ľudia prichádzajú nielen o ekonomicé hodnoty, predovšetkým o vieru, že sa na Slovensku oplatí žiť.

www.protikorupcii.sk

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Premiér obhajuje testovanie aj dátami, ktoré neexistujú

Hrozbou pre testovaných môže byť britská mutácia koronavírusu.

Cynická obluda

Zlý Riško a dobrý Števko

Keď máš šéfa, čo ti hrozne vynadá absolútne za čokoľvek, zatiaľ čo tvojmu kolegovi prejde úplne všetko.


Už ste čítali?